Wiemy, że wielu z Was potrafi świetnie fotografować Warszawę oddając jej unikalny charakter. Razem z Elektrownią Powiśle (@elektrownia_powiśle) przygotowaliśmy konkurs „Energia Powiśla – gdzie historia spotyka się z nowoczesnością #energiapowisla”. Będziecie mogli pokazać w nim prawdziwe oblicze Powiśla – dzielnicy, która przeżywa właśnie swój renesans.
Piękna, historyczna przestrzeń dawnej elektrowni już wkrótce zostanie odrestaurowana i zwrócona mieszkańcom Warszawy. Rewitalizacja przedwojennej Elektrowni Powiśle sprawi, że zacznie ona na nowo tętnić życiem. Połączenie odnowionych historycznych elementów z zupełnie nową architekturą będzie nadawać temu miejscu unikatowy charakter. Zabytkowe budynki wraz z nowymi stworzą harmonijną przestrzeń, będącą odpowiedzią na zmieniające się potrzeby współczesnych klientów. To połączenie świetnie wpisuje się w światowe trendy rewitalizacji zabytkowych przestrzeni miejskich. Zarówno warszawiacy, jak i turyści odnajdą tu wszystko to, co w Powiślu i Warszawie najpiękniejsze, dlatego zdecydowaliśmy, że będzie to doskonały temat konkursu fotograficznego!
Aby wziąć udział w konkursie należy opublikować na swoim profilu na Instagramie zdjęcie obrazujące hasło „Energia Powiśla – gdzie historia spotyka się z nowoczesnością” i oznaczyć je:
#energiapowisla #nowawarszawa #ElektrowniaPowisle @elektrownia_powiśle.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 10.05 (piątek) włącznie. Spośród wszystkich zdjęć wybierzemy 15 najlepszych, a autorów zaprosimy do udziału w specjalnej wystawie na terenie Elektrowni Powiśle podczas Nocy Muzeów 18 maja. Laureatów poinformujemy o wygranej w wiadomości prywatnej 11.05 (sobota).
Autorzy 3 najlepszych zdjęć wybranych przez jury otrzymają ponadto nagrody rzeczowe:
- Hulajnoga elektryczna Motus City XD 6″
- Dron uGO Sirocco
- Głośnik Bezprzewodowy Jbl Go 2
Pamiętajcie, aby koniecznie zapoznać się ze szczegółowym regulaminem konkursu – publikacja zdjęcia konkursowego oznacza jego akceptację.
Czekamy na Wasze prace i życzymy powodzenia!
Elektrownia Powiśle to projekt realizowany przez Fundusz EPISO 4 (European Property Investors Special Opportunities 4), w którym role doradczą pełni Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate. Możliwość wykorzystania zabytkowej bazy i uzupełnienia jej nowoczesną architekturą, dała impuls do jednego z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych przykładów rewitalizacji w Europie. Dużą rolę odgrywa lokalizacja na kreującym trendy Powiślu – dzielnicy, która od kilkunastu lat przeżywa prawdziwy renesans. Wszechobecna zieleń oraz bliskość Wisły sprawiają, że miejsce jak magnes przyciąga tłumy warszawiaków i turystów. Życie stolicy koncentruje się na odnowionych bulwarach, ta funkcjonująca już przestrzeń turystyczna wypełniona jest modnymi restauracjami, kawiarniami, barami czy food truckami. Nie ma lepszej lokalizacji dla tak prestiżowego projektu niż Powiśle.
Powierzchnia inwestycji wynosi 54 000 m2 i składać się będzie z powierzchni biurowych, handlowych, restauracyjnych, a także butikowego hotelu oferującego 150 pokoi. Ponadto na terenie projektu powstanie 90 luksusowych apartamentów. Dwa budynki biurowe klasy A zostały już ukończone i oddane do użytku najemcom. W trzecim biurowcu trwają prace wykończeniowe. W obu budynkach historycznych – w kotłowni i maszynowni – trwają prace nad konstrukcjami żelbetonowymi wewnątrz zabytków, które pozwolą na wprowadzenie nowego podziału architektonicznego oraz prace fasadowo-konserwatorskie z wykorzystaniem odzyskanej, zabytkowej cegły.
Serce Elektrowni Powiśle bije w jej centralnym punkcie – przestrzeni handlowej, połączonej z ofertą gastronomiczno-rozrywkową. Podążając za najnowszymi trendami, Elektrownia Powiśle wprowadzi “leisuretainment” (połączenie wypoczynku, przyjemności i rozrywki) na polski rynek nieruchomości. Oferta Elektrowni, daleka od typowego centrum handlowego, bardziej przypominać będzie klimatem europejskie ulice handlowe, gdzie swoje miejsce znajdą projektanci, designerzy, sklepy typu pop-up i concept store, światowe marki jeszcze nieobecne w Polsce, czy też rodzime – oryginalne i te dobrze już znane w nowej, zaskakującej odsłonie. W strefie gastronomicznej, ulokowanej w zrewitalizowanej przestrzeni historycznej, powstanie kilkadziesiąt różnorodnych konceptów kulinarnych, w tym m.in. 17 restauracji w międzynarodowej strefie food hall, 12 restauracji z pełną obsługą kelnerską, 3 bary i targ z żywnością ekologiczną. Całość przestrzeni dopełnią trzy duże, zielone place, na których już teraz odbywają się wydarzenia i imprezy plenerowe.
Elektrownia Powiśle powstała w 1904 r., a jej budowa całkowicie odmieniła miasto, które zaczęło tętnić życiem nawet po zmierzchu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości dynamicznie rozwijająca się Warszawa potrzebowała jeszcze większych zasobów energii, dlatego też konieczna była rozbudowa elektrowni,która postępowałaby nadal, gdyby nie wybuch II wojny światowej. Mimo trwających podczas wojny walk, elektrownia nie przestawała zapewniać Warszawie tak bardzo potrzebnej wówczas energii. W czasie okupacji ówczesny dyrektor Elektrowni Powiśle inż. Stanisław Skibniewski ps. “Cubryna” zatrudniał ludzi, aby ochronić ich przed ulicznymi łapankami. W 1944 roku Elektrownia Powiśle stała się tłem wydarzeń Powstania Warszawskiego. To właśnie tu powstańcy urządzili redutę, dzięki której przez połowę trwania Powstania Warszawskiego stolica mogła korzystać z tak potrzebnego światła.
Po wojnie, produkcja prądu ruszyła w 1945 roku. W 1955 r., specjalnie dla obsługi nowego symbolu Warszawy – Pałacu Kultury i Nauki, uruchomiono specjalny człon ciepłowniczy. Kolejne inwestycje na terenie Warszawy, sąsiadujące z elektrownią, takie jak budowa Wisłostrady czy Mostu Świętokrzyskiego spowodowały konieczność wyburzenia części obiektów należących do kompleksu Elektrowni Powiśle. Produkcja prądu ostatecznie zakończyła się tu w 2001 roku.