REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Drugi konkurs na pomnik prezydenta Gabriela Narutowicza

Strona główna Infrastruktura Drugi konkurs na pomnik prezydenta Gabriela Narutowicza

Miasto st. Warszawa ogłasza konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej posadowienia pomnika Gabriela Narutowicza i zagospodarowania otoczenia na pl. Narutowicza, w związku z setną rocznicą śmierci prezydenta.

Poprzedni konkurs rozstrzygnięty w marcu tego roku został unieważniony. Powodem było znaczne przekroczenie wartości zamówienia określonej w regulaminie konkursu, przedstawionej przez zwycięzcę konkursu na etapie negocjacji.

Termin składania prac konkursowych

Osoby chcące wziąć udział w konkursie powinny nadesłać swoje prace do 25 listopada 2022 r. do godz. 16.00. Prace konkursowe należy składać w systemie informatycznym –Platforma eZamawiający.

Warunki do spełnienia

Zamawiający pozostawia uczestnikom konkursu swobodę w doborze artystycznych środków wyrazu. Autorzy w swoich koncepcjach muszą wykorzystać istniejące popieracie G. Narutowicza, autorstwa Edwarda Wittiga, stojące na obrzeżach placu jego imienia.

Innymi warunkami określonymi w Regulaminie są m.in.: całkowita wysokość upamiętnienia nie może przekroczyć 5 metrów, przy czym wysokość umieszczenia popiersia powinna zapewniać dobrą widoczność rzeźby z perspektywy przechodnia.

Pomnik powinien stanąć w miejscu dobrze eksponowanym, być dostępny z głównej płyty placu, zwrócony w stronę południowo-wschodnią.

Koncepcja powinna przewidywać towarzyszącą pomnikowi inskrypcję o treści: „Gabriel Narutowicz, 1865-1922, Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowany w piątym dniu urzędowania”.

Zgłoszona na konkurs koncepcja architektoniczna musi uwzględniać fakt planowanej przebudowy pl. Narutowicza. Praca konkursowa powinna przewidywać zachowanie istniejących drzew.

Maksymalny koszt wykonania zwycięskiego projektu, którego autor otrzyma nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, nie może przekroczyć 820 000 zł (wraz z kosztem dokumentacji projektowej i nadzorów autorskich).

Nagrody

W konkursie przewidziane są nagrody pieniężne oraz zaproszenie autora lub autorów wybranej pracy konkursowej do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przyzna je 13-osobowy Sąd Konkursowy, którego przewodniczącą jest Sylwia Brzezińska, wicedyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zamawiający przewiduje przyznanie następujących nagród i ewentualnych wyróżnień:

• I nagroda pieniężna w wysokości 25 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, w celu wykonania usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.

• II nagroda pieniężna w wysokości 15 000 zł,

• III nagroda pieniężna w wysokości 10 000 zł,

• wyróżnienie lub wyróżnienia pieniężne w łącznej puli 5 000 zł.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w terminie wskazanym przez zamawiającego.

Regulamin i szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie.

Rok Narutowicza

16 grudnia 2022 roku mija sto lat od zabicia pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza. Aby przypomnieć tę symboliczną postać – tragicznego bohatera, w sto lat od tego wydarzenia, Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicowe. W programie przewidziano liczne wydarzenia edukacyjne o charakterze warsztatowym i dyskusyjnym m.in. masterclassy – fotograficzne, artystyczne i filmowe, dwie wystawy oraz dwa wydawnictwa.

Obchody rozpoczną się w październiku, a ich kumulacja i finał nastąpią w dniach 15-18 grudnia w Domu Spotkań z Historią.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku. 

Wiadomości

Gdzie najlepiej kupować złoto inwestycyjne?

Inwestowanie w złoto od wieków uznawane jest za jeden z najbezpieczniejszych sposobów na ochronę kapitału. Jak mawiał John Maynard...

Pięknieją kamienice na Krzywym Kole

Dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawy zabytkowe budynki przy ul. Krzywe Koło odzyskały dawny blask. Wróciła kolorystyka i dekoracje sgraffito z...

„Praska Ślizgawka” z Pepsi ponownie na placu Konesera. Najbardziej klimatyczne lodowisko w Warszawie już dostępne

Najbardziej wyjątkowe lodowisko na mapie Warszawy – „Praska Ślizgawka Konesera” – zaprasza wszystkich miłośników piruetów do wspólnej zabawy. Partnerem lodowiska po raz...

Elektorwnia Powiśle gotowa na Boże Narodzenie!

W tym roku w Elektrowni Powiśle czekają prezenty jak z bajki. I mowa tu nie tylko o pomysłach na...

Wykop podstropowy na stacji metra Karolin

Trwają prace ziemne przy budowie stacji metra Karolin. Od kilku dni powstaje tu wykop...

ECHO INVESTMENT buduje szkołę podstawową na Mokotowie

Grupa Echo Investment rozpoczęła budowę szkoły podstawowej dla 450 uczniów przy ulicy Konstruktorskiej w Warszawie. Publiczna placówka edukacyjna będzie...

Polecane

„Praska Ślizgawka” z Pepsi ponownie na placu Konesera. Najbardziej klimatyczne lodowisko w Warszawie już dostępne

Najbardziej wyjątkowe lodowisko na mapie Warszawy – „Praska Ślizgawka Konesera” – zaprasza wszystkich miłośników piruetów do wspólnej zabawy. Partnerem lodowiska po raz...

Święto Niepodległości na biegowo – 33. Bieg Niepodległości za nami! Znakomita frekwencja w Warszawie!

Za nami ostatnia z imprez Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Niepodległości. W sumie prawie 14 tysięcy...

11 listopada – uroczystości i wydarzenia w Warszawie

Stolica Polski będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na sobotę 11 listopada zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem...

33. Biegu Niepodległości już niebawem. Medale, bieg wirtualny i już 11 tysięcy biegaczy na liście startowej!

Wielkimi krokami zbliża się kultowy Bieg Niepodległości - wystartuje 11 listopada, a na liście startowej jest już...

Develia zaprasza na Dzień Otwarty na osiedlu Aleje Praskie

W sobotę, 28 października, w godzinach od 10:00 do 15:00 firma deweloperska Develia zaprasza na Dzień Otwarty w inwestycji Aleje Praskie, która...

IV edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego rozstrzygnięta – jury wybrało 12 laureatów!

16 października w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów czwartej edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego. W szranki...