Dobry początek roku na rynku magazynowym

W I kwartale 2017 roku zasoby powierzchni magazynowej w Polsce zwiększyły się o ponad 614 tys. mkw. i na koniec marca wyniosły ponad 11,8 mln mkw. – wynika z najnowszego raportu Colliers International. Na wysokim poziomie utrzymywał się także popyt, który w pierwszych trzech miesiącach wyniósł ponad 1 mln mkw. Najbardziej pożądanymi przez najemców lokalizacjami były Warszawa oraz Górny Śląsk.

 

Lepiej niż rok temu

 

W I kwartale tego roku na rynek trafiło aż 38% więcej powierzchni magazynowej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to deweloperzy ukończyli budowę 26 inwestycji o łącznej powierzchni 445 tys. mkw. Najwięcej nowej powierzchni magazynowej oddano w Poznaniu (127 tys. mkw.), w Toruniu/Bydgoszczy (103 tys. mkw.) oraz na Górnym Śląsku (72 tys. mkw.).

 

Deweloperem, który zdecydowanie zdominował rynek pod względem nowej podaży był Panattoni (54,5%). To do niego należą dwie z trzech największych inwestycji ukończonych w I kwartale tego roku – BTS o powierzchni 45 650 mkw. dla firmy Kaufland i BTS o powierzchni 38 tys. mkw. dla sieci Carrefour. Oba magazyny zlokalizowane w Bydgoszczy. Trzecią największa inwestycją był projekt Prologis – BTS  o powierzchni 42 170 mkw. w ramach Prologis Park Piotrków II dla Agata Meble.

 

Po rekordowym roku 2016 roku, kiedy to wynajęto ponad 3,3 mln mkw., optymizmem napawa poziom popytu, który na koniec pierwszego kwartału tego roku wyniósł ponad 1 mln mkw. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku było to blisko 680 tys. mkw. Wśród najemców dominowały firmy z sektora 3PL (logistyka firm trzecich) i sieci handlowe.

 

Mniejsze miasta

 

Obecnie w całej Polsce w budowie znajduje się ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego około 80% jest już wynajęte. Warto zauważyć, że deweloperzy coraz częściej decydują się na inwestycje częściowo spekulacyjnie. Ponadto, obok dużych umów na projekty BTS na rynku będziemy obserwowali kolejne inwestycje typu BTO (znane również, jako fee development), w których klient zleca deweloperowi budowę magazynu na własność. W związku z rozwojem mniejszych firm z sektora e-commerce może także wzrosnąć zainteresowanie obiektami Small Business Units (SBU).

 

— W 2017 r. przewidujemy dalszy rozwój mniejszych rynków magazynowych takich, jak Toruń/Bydgoszcz, Lublin, Rzeszów, Szczecin. Na ich atrakcyjność wpływają poprawa stanu infrastruktury transportowej, dostępność gruntów inwestycyjnych i pracowników, których zaczyna brakować na najbardziej popularnych rynkach – mówi Maciej Chmielewski, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

WESTATE – lokalność to nasza siła. Tak budujemy nową jakość na...

0
W erze, w której coraz więcej firm działa szeroko i globalnie, WESTATE stawia na coś, co z pozoru wydaje się odwrotne – lokalność. Ale...