W przestrzeniach biurowca Wola Retro przy ulicy Skierniewickiej w Warszawie otwarto wystawę malarstwa Moniki Ślósarczyk. Ekspozycja odbywa się z inicjatywy właściciela budynku – firmy deweloperskiej Develia, która upowszechnia polską sztukę współczesną, prezentując ją w swoich obiektach komercyjnych.
Monika Ślósarczyk jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1996 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa sztalugowego prof. J. Szancenbacha. Jej prace były eksponowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Krakowie, Legnicy czy Piotrkowie Trybunalskim. Monika Ślósarczyk jest także organizatorką i pomysłodawcą happeningów, takich jak „lepienie owiec”, „owsik Krzywicki”, “Wielkibłąd wiślański”. Jej rozpoznawalny styl, charakteryzujący się ekspresją i bogatym wykorzystaniem koloru srebrnego i złotego, doceniło wielu kolekcjonerów sztuki w Polsce i za granicą.
Wystawa pod tytułem „Koktail” to dwadzieścia zarówno nowych, jak i starszych dzieł artystki. W swoich kompozycjach malarka w syntetyczny sposób przedstawia to, co jest dla niej najważniejsze – człowiek na tle współczesnych realiów, używając autorskiej, niekonwencjonalnej techniki malarskiej, podkreślającej ekspresję tematu.
– Inspiruje mnie po prostu życie, wszystko to, co dzieje się dookoła mnie. Uwielbiam obserwować ludzi – jak pracują, jak się bawią, tańczą, gotują. Bardzo ważny jest dla mnie kult zwykłego życia, prostej chwili. Bohaterowie moich prac są kimś najzwyklejszym na świecie – czasem mną, czasem sąsiadem. Twarze mają dla mnie znaczenie drugorzędne – bardziej interesują mnie gesty czy mowa ciała – mówi Monika Ślósarczyk.
Sztuka może być nie tylko dopełnieniem miejsca, w którym się znajdujemy, ale również istotnym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie. W ciągu ostatnich kilku lat wykonano wiele badań, analizujących wpływ malarstwa na człowieka, m.in. w biurach. Według ankiety przeprowadzonej przez Amerykański Komitet Biznesu na rzecz Sztuki (BCA) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Doradców ds. Sztuki (IAPAA), aż 78% respondentów uznało, że dzieła artystyczne pomagają zredukować stres, a 64% przyznało, że mogą zwiększać kreatywność pracowników. Dodatkowo, aż 82% ankietowanych stwierdziło, że są ważnym aspektem środowiska pracy.
– Sztuka może znakomicie oddziaływać na pracowników biurowców. Obcując z nią, odpoczywamy – mózg się przewietrza, pojawiają się nowe pomysły. Zaczynamy patrzeć na codzienność z innej perspektywy, nabieramy do niej dystansu – twierdzi Monika Ślósarczyk.
Od dłuższego czasu Develia, jeden z największych deweloperów w Polsce, podejmuje inicjatywy promujące utalentowanych rodzimych artystów. Działania firmy opierają się na przekonaniu, że sztuka może gościć wszędzie, nawet w najmniej oczekiwanych miejscach, co sprawia, że jest dostępna dla wszystkich. W należących do niej budynkach biurowych i handlowych (Wola Retro w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu) wielokrotnie prezentowane były prace współczesnych polskich twórców, jak np. Wojciech Urbańczyk czy Artur Szołdra.
– Malarstwo pełni rolę służebną wobec architektury i powinno znajdować się w takich miejscach, uzupełniać je. Sztuka musi żyć, być blisko ludzi, a zbyt często jest zamknięta w zakurzonych galeriach. Takie inicjatywy są bardzo potrzebne – artyści nie mogą tworzyć tylko do galerii czy własnych pracowni, ich prace powinny być jak najczęściej prezentowane szerokiej publiczności – mówi Monika Ślósarczyk.
– Współczesna sztuka niezmiennie nas inspiruje, dlatego chcemy poszerzać jej zasięg i uczynić bardziej dostępną dla wszystkich. Develia wspiera uzdolnionych, polskich artystów i pokazuje ich dorobek tak często, jak to tylko możliwe. Nasze obiekty komercyjne znakomicie sprawdzają się jako miejsca prezentowania takiej twórczości. Cieszymy się, że możemy współtworzyć i wspierać kulturowo miasta, w których realizujemy nasze inwestycje – komentuje Magdalena Wiewiór, zastępca dyrektora departamentu marketingu Develia S.A.
Wystawę prac Moniki Ślósarczyk można oglądać do 6 marca w lobby Wola Retro przy ulicy Skierniewickiej 16/20 od poniedziałku do piątku. Wstęp wolny.