Wiemy kto zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Architekci na przygotowanie koncepcji tego obiektu mieli kilka dni. Konkurs ogłosiło Muzeum Wojska Polskiego. Otrzymano tylko jedno zgłoszenie z pracowni Czesława Bieleckiego.
W poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa szefa MON i sekretarza stanu w MON Michała Dworczyka, podczas której przedstawiony został projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.
Uczczenie, godne uczczenie Bitwy Warszawskiej jest naszym absolutnym obowiązkiem – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący sądu konkursowego, z-ca dyrektora MWP, Witold Głębowicz.
– Bardzo się cieszę, że ten konkurs przyniósł wynik, który otwiera drogi. Bo to jest dopiero otwarcie drogi do zrealizowania tego pomnika i muzeum. Polska, Warszawa, Bitwa Warszawska, bitwa, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika. To jest rzecz zupełnie niebywała – mówił podczas konferencji minister Antoni Macierewicz.
Architekci mieli na zaprojektowanie muzeum tylko 10 dni. Harmonogram konkursu zakładał błyskawiczne tempo projektowania muzeum: 4 sierpnia wybranym architektom wysłano zaproszenia do udziału, 7 sierpnia wysłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a rozstrzygnięcie zaplanowano na 15 sierpnia. Do konkursu został zgłoszony tylko jeden projekt pracowni Czesława Bieleckiego. Architekt jest autorem kontrowersyjnego budynku TVP przy ulicy Woronicza.
Z sześciu zaproszonych do konkursu pracowni koncepcję muzeum złożyła tylko jedna. Była to pracownia Czesława Bieleckiego, która pracowała nad projektem już od kilku miesięcy Pisała o tym m.in. w czerwcu „Gazeta Wyborcza”.
Według projektu muzeum powstanie na sztucznie usypanym wzgórzu z ogromnym amfiteatrem, z którego będzie można oglądać mi.n rekonstrukcje Bitwy Warszawskiej. Częścią projektu jest zespół dwóch stumetrowych masztów upamiętniających bitwę i stulecie niepodległości.Pomysł projektu polega na połączeniu przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem filii Muzeum Wojska Polskiego. Na równinie mazowieckiej historyczne miejsce wyznaczone jest dwoma stalowymi Masztami Stulecia wysokości 100 m, umieszczonymi na zamknięciu widokowym dróg prowadzących ze wschodu i zachodu do Ossowa. Maszty zwieńczone są ułańskimi proporcami i flankują łuk 800 metrowej. Alei Zwycięstwa prowadzącej na pagórek wysokości 15 m. Z niego roztacza się widok na cały Park Kulturowy – Wrota Bitwy Warszawskiej. Muzeum Bitwy 1920 r. staje się zwornikiem rozległego założenia krajobrazowo – architektonicznego. Skarpy i amfiteatr z trybunami ziemnymi pozwalają obserwować kilkunastu tysiącom widzów rekonstrukcję historyczne lub oglądać spektakle „światło i dźwięk”. Projekcje plenerowe pozwalają przywrócić temu miejscu skalę globalnego polskiego zwycięstwa 1920 roku.
– Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule „zaprojektuj i buduj” na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówił z kolei sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.
Muzeum Bitwy Warszawskiej zaprojektował zespół pracowni Czesława Bieleckiego DiM’84 w składzie: Magdalena Adamus, Anna Szewczyk, Pamela Krzyszczak, Alicja Rudowska, Adam Dziedzicki, Tomasz Kuczborski, Bartłomiej Trocha, Jacek Mikoś, Robert Kwiatkowski, Grzegorz Kowalski, Janusz Skrzypczak, Marek Kucman, Włodzimierz Lupa, Tomasz Karolak.