CPK szuka projektantów posterunku Policji

Spółka CPK prowadzi przetarg dotyczący Komisariatu Policji Lotniskowej. Budynek będzie mieścił jednostkę policji operującej na terenie portu lotniczego CPK. Służby te odpowiadają za szereg zadań realizowanych w strefie landside (okołolotniskowej) i airside (lotniskowej).

Centralny Port Komunikacyjny w grudniu 2022 roku wybrał oferty w pierwszym przetargu na projektowanie obiektów wspierających, które powstaną na terenie nowego lotniska. Spółka podpisała umowę ramową z 13 podmiotami, spośród których w ramach zlecanych postępowań wykonawczych te wskazane przez CPK projektują m.in. bazę utrzymania lotniska, wieżę kontroli lotów, centrum operacyjne portu lotniczego czy budynki służb ratowniczo-gaśniczych.

Wśród 13 podmiotów, które zawarły jedną z dwóch umów ramowych znajduje się 9 firm i 4 konsorcja. Projektowane obiekty wspierają i uzupełniają bieżącą działalność terminala pasażerskiego i pozostałą infrastrukturę lotniska. Będą też z nim zintegrowane, by zapewnić bezawaryjną obsługę lotów i bezpieczeństwo ruchu. 

Prowadzony obecnie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla Komisariatu Policji ruszył w lutym 2025 roku. Policja portu lotniczego to jednostka bezpieczeństwa pełniąca szeroki zakres obowiązków, takich jak patrolowanie, prowadzenie czynności śledczych, zarządzanie przepływem ruchu oraz kontrola i reagowanie w sytuacjach kryzysowych. 

Działania policji zapewniają większe bezpieczeństwo pasażerom i pracownikom lotniska. Policjanci pełnią służbę w terminalu, przy bramkach kontroli bezpieczeństwa i na granicy lotniska. Policja lotniskowa jest istotnym elementem międzynarodowego systemu bezpieczeństwa lotniczego. 

Kluczowym elementem Programu CPK, mającego na celu stworzenie nowoczesnego zintegrowanego systemu transportowego kraju, są inwestycje lotniskowe służące m.in.: zapewnieniu niezbędnej przepustowości lotniskowej dla Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Mazowsza w perspektywie długoterminowej, rozbudowie siatki połączeń lotniczych w ramach hubu i poprawie łączności lotniczej Polski (wskaźnik connectivity) oraz umocnieniu pozycji rynkowej narodowego przewoźnika PLL LOT.  

Nowe lotnisko centralne, zlokalizowane będzie 37 kilometrów na zachód od Warszawy. Urealniony harmonogram przewiduje uruchomienie nowego portu lotniczego w 2032 roku.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...