Na zajęciach Specjalności A3 – Architektura technologii i struktury – Kontekst i Znaczenie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, dokonano wyboru koncepcji Pawilonu Wspólnoty. Projekt ten, który powstanie przy Ermitażu w Łazienkach Królewskich, a następnie na stałe stanie się częścią kampusu Politechniki Warszawskiej, został wyłoniony spośród 15 propozycji opracowanych przez studentów pod kierunkiem doświadczonych wykładowców.
W ramach zajęć pod okiem dr hab. inż. arch. Anny Marii Wierzbickiej, dr inż. arch. krajobrazu Kingi Zinowiec-Cieplik, mgr. inż. arch. Macieja Kaufmana i mgr. inż. arch. Szymona Kalaty, studenci opracowali szereg innowacyjnych koncepcji. Spośród wszystkich propozycji w drodze głosowania przeprowadzonego wśród studentów, nauczycieli akademickich oraz sponsorów, zwyciężył projekt Zofii Gancarczyk i Julii Świstuniuk pt. „Symbioza„.



Zwycięska koncepcja – Symbioza
Głównym założeniem tegorocznego tematu była wspólnota, interpretowana jako harmonijna symbioza człowieka i natury. Autorzy projektu zwrócili uwagę na znaczenie wody jako elementu budującego atmosferę parku i sprzyjającego interakcjom społecznym.

Pawilon, bazujący na zasadach biofilnego designu, znajdzie się na osi Ermitażu, w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się fontanna. Projekt „Symbioza” wpisuje się w ideę ekologicznej i zrównoważone j architektury, nawiązując do naturalnych elementów otoczenia.
Pawilon Wspólnoty – od koncepcji do realizacji
Realizacja projektu „Symbioza” będzie istotnym doświadczeniem dla studentów Politechniki Warszawskiej. Prace nad budową Pawilonu Wspólnoty przy Ermitażu rozpoczną się jeszcze w tym roku akademickim, a po zakończeniu sezonu letniego konstrukcja zostanie przeniesiona na teren kampusu Politechniki Warszawskiej, gdzie na stałe wpisze się w przestrzeń uczelni.

Projekt ten stanowi nie tylko ważny element edukacji przyszłych architektów, ale także podkreśla znaczenie architektury w tworzeniu przestrzeni wspólnej, która sprzyja integracji i interakcji międzyludzkiej.

Pawilon Wspólnoty będzie kontynuacją idei tworzonych przez studentów konstrukcji o głębokim znaczeniu społecznym i symbolicznym. Poprzedni projekt, Pawilon Wolności, upamiętniał wartości związane z niepodległością i suwerennością. Tym razem, studenci postawili na podkreślenie roli wspólnoty i relacji między człowiekiem a naturą, co odzwierciedla aktualne potrzeby urbanistyki i architektury współczesnej.
WIĘCEJ O PROJEKCIE
Fot. Politechnika Warszawska