Blisko osiem tysięcy biegaczy ruszyło w sobotę wieczorem na pięcio- oraz dziesięciokilometrową trasę Biegu Powstania Warszawskiego. Na starcie na pl. Krasińskich i na mecie towarzyszyli im bohaterowie powstańczych walk.
Start biegu na 5 km poprzedziło wspólne odśpiewanie Roty. Przed biegiem na 10 km – hymnu państwowego. Sygnał do rozpoczęcia zawodów dała wystrzałem z pistoletu wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska. Biegaczy obserwowali też ze sceny weterani Powstania Warszawskiego. Na trasie towarzyszyli im uczestnicy grup rekonstrukcyjnych w powstańczych strojach. A na mecie witały emitowane z głośników powstańcze oraz warszawskie piosenki.

– Za nami 32. Bieg Powstania Warszawskiego – wydarzenie pełne emocji i wzruszeń. Dziękuję uczestnikom za trud włożony w przygotowanie do imprezy, a kibicom za zagrzewanie zawodników do walki. Już dziś zapraszam do udziału w 33. Biegu Niepodległości, który zgodnie z tradycją odbędzie się 11 listopada. Warszawa to miasto sportu! Do zobaczenia! – podsumowała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.
Do mety biegu na 5 km dotarły 3272 osoby. Na 10 km – 4636 osób. Łączna liczba startujących – 7908 osób – była o 1,5 tysiąca większa niż rok temu.
W biegu na 5 kilometrów najszybszym mężczyzną okazał się Oliwier Mutwil, który uzyskał czas 15:04. Najlepszą kobietą na tej trasie była Anna Łapińska – jej rezultat to 18:04.
Na dystansie 10 kilometrów zwyciężył Tomasz Biskupski uzyskując czas 31:56. Najszybszą kobietą na tej trasie okazała się Emilia Mazek – jej wynik to 34:47.
– Gratulujemy świetnych wyników zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom biegu! To wydarzenie to piękna forma uczczenia pamięci i wyraz patriotyzmu. Cieszę się, że biegacze i biegaczki tak licznie stawili się na starcie. Spotkać na trasie uczestników w każdym wieku, którzy biegną z myślą oddania hołdu Powstańcom Warszawskim to zaszczyt i przeżycie niezwykle budujące. Z zadumą i niezwykłą dojrzałością przeżywamy ważne dla Polski rocznice – mówi Magda Skrocka, dyrektor Dyrektor 32. Biegu Powstania Warszawskiego.
Wyniki zawodów dostępne są na stronie internetowej. Pierwsze galerie zdjęć znajdują się już na profilu organizatora na Facebooku oraz na stronie biegu.
Bieg Powstania Warszawskiego to część Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” organizowanej przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundację „Maraton Warszawski”. W jej skład wchodzi także majowy Bieg Konstytucji i listopadowy Bieg Niepodległości. Zapisy na ten ostatni bieg – na dystansie 10 km – rozpoczną się 17 sierpnia.