Warszawski sezon rowerowy w pełni. Jednoślady coraz częściej można zobaczyć na drogach, ale i w pojazdach komunikacji miejskiej. Niestety nie wszyscy cykliści wiedzą, jak przewozić swój pojazd autobusem, tramwajem, pociągiem czy metrem, by ta podróż była komfortowa i bezpieczna dla wszystkich.
Warszawska komunikacja miejska jest bardzo przyjazna rowerzystom. Przewożenie roweru jest bezpłatne (o posiadaniu ważnego biletu powinien jednak pamiętać jego właściciel lub użytkownik). Ponadto w większości pojazdów są wydzielone miejsca, w których można ustawić pojazd.
http://youtu.be/txNJ9pji0-U
Nie oznacza to jednak, że rower można przewozić zawsze, bez względu na okoliczności. Przewożenie rowerów dopuszczalne jest np. ze względu na nagłe pogorszenie się warunków atmosferycznych, złe samopoczucie rowerzysty lub w wyniku awarii jednośladu. Próba wejścia do autobusu popularnej linii w godzinach porannego szczytu byłaby co najmniej nieodpowiedzialna. W takich warunkach bardzo łatwo kogoś pobrudzić, potrącić kierownicą, a w przypadku gwałtownego hamowania, o które nietrudno w gęstym warszawskim ruchu, również i zranić. Nie wspominając już o tym, że rower utrudniałby pasażerom wsiadanie, wysiadanie czy dojście np. do kasownika. Problem ten widać m.in. w metrze. Miejsce do przewożenia rowerów znajduje się wyłącznie na początku i na końcu pociągu. Tymczasem niestety wciąż zdarzają się cykliści usiłujący dostać się z rowerem do wagonu każdymi innymi drzwiami. W większości autobusów i tramwajów miejsce dla roweru znajduje się naprzeciwko drugich (licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego) drzwi. W pociągach SKM miejsca dla rowerów oznaczone są specjalnymi piktogramami na drzwiach pojazdu.
O wszystkich zasadach bezpiecznego przewożenia rowerów dowiedzieć się można, oglądając krótki film edukacyjny wyprodukowany przez ZTM. Można go obejrzeć na naszej stronie WWW.
A skoro mowa o rowerach, to warto także przypomnieć o uruchomionej przez ZTM bezpłatnej wypożyczalni rowerków dla dzieci w wieku 7-9 lat. Mogą z nich korzystać organizatorzy edukacyjnych zajęć terenowych. Jednorazowo można wypożyczyć 35 dziecięcych jednośladów i trzy rowery dla opiekunów. Każde dziecko wraz z rowerkiem otrzyma kask i kamizelkę odblaskową. Warunki korzystania z nowej wypożyczalni są proste – wystarczy rezerwacja telefoniczna lub elektroniczna.
Autobusy:
1. Miejsce do przewożenia rowerów w autobusach znajduje się na wysokości drugich drzwi wejściowych. W autobusach przegubowych – na wysokości trzecich drzwi.
Tramwaje:
2. W tramwajach wysokopodłogowych na końcu wagonu. W tramwajach nowoczesnych naprzeciwko drugich drzwi wejściowych.
Metro:
3. W metrze rower można przewozić w pierwszym wagonie przy pierwszych drzwiach lub w ostatnim wagonie przy ostatnich drzwiach.
SKM:
4. W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i innych przewoźników akceptujących bilety ZTM rowery można przewozić w wagonach oznaczonych miejscem dla rowerów. Przedział taki znajduje się najczęściej na początku lub na końcu pociągu.