Wyniki konkursu Centrum Literatury i Języka Planeta Lem

W ubiegłym tygodniu  ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Flagowa inwestycja miasta w dziedzinie kultury stanie na terenie dawnego Składu Solnego na Zabłociu do 2023 roku.

Międzynarodowy, dwuetapowy i realizacyjny konkurs architektoniczny zorganizowało Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator centrum – i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków.

Celem konkursu było utworzenie pierwszego tego typu w Polsce, wielofunkcyjnego centrum literackiego, inspirowanego analogicznymi placówkami funkcjonującymi od lat na świecie („Casa del lector” w Madrycie, „National Centre for Writing” w Norwich, domy literatury w Niemczech). Budowę Centrum Literatury i Języka Planeta Lem oraz konkurs ogłoszono podczas konferencji prasowej we wrześniu ubiegłego roku. Na obiekt składać się będą: multimedialna wystawa narracyjna poświęcona myśli i twórczości patrona obiektu – Stanisława Lema, przygotowana przez studio Tengent we współpracy z uznanym polskim prozaikiem Jackiem Dukajem, wystawa o języku i komunikacji będąca efektem współpracy z koalicją polskich językoznawców zrzeszonych w Fundacji na Rzecz Muzeum Języka Polskiego, wielofunkcyjne sale, w których gościć będą wydarzenia i festiwale literackie, a także ogólnodostępna mediateka, kawiarnio-księgarnia i ogród. Planeta Lem stanie na należącej do miasta działce o powierzchni ok. jednego hektara przy ul. Na Zjeździe 8. Inwestycja obejmuje rewitalizację znajdującego się tam XVIII-wiecznego budynku Składu Solnego oraz budowę nowego obiektu po jego wschodniej stronie.

Cały kompleks będzie naturalnym centrum operacyjnym dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – miejscem festiwalowym, laboratorium wielopokoleniowej edukacji literackiej, a także otwartą przestrzenią dla różnorodnych inicjatyw popularyzujących czytelnictwo, w założeniu angażujących liczne środowiska literackie Krakowa. Organizowane tu wystawy czasowe nawiązywać będą do wielowiekowych krakowskich tradycji literackich oraz dorobku wybitnych pisarzy i pisarek związanych z miastem, ale Planeta Lem projektowana jest też jako przestrzeń dla eksperymentu oraz miejsce prezentacji ważnych form i zjawisk w literaturze współczesnej. Utworzenie Centrum wpisze się zarazem w wieloletni program kulturalno-edukacyjny Lem 2021, realizowany w związku z przypadającym w 2021 roku 100-leciem urodzin autora „Solaris”.

centrum-lema-jems-architekci-1centrum-lema-jems-architekci-2centrum-lema-jems-architekci-3centrum-lema-jems-architekci-4centrum-lema-jems-architekci-5centrum-lema-jems-architekci-6centrum-lema-jems-architekci-7centrum-lema-jems-architekci-8Do składania opracowań studialnych w pierwszym etapie konkursu zaproszonych zostało 71 uczestników. Do konkursu złożone zostały 44 opracowania studialne. Sąd Konkursowy pod przewodnictwem Piotra Lewickiego dokonał wyboru zwycięskiej pracy. W składzie sądu zasiedli wybitni architekci doświadczeni w realizacjach w dziedzinie kultury, w tym m.in. Alberto Veiga ze studia Barrozzi/Veiga – autor projektu Filharmonii w Szczecinie – czy Zbigniew Maćków, odpowiedzialny za głośny projekt „Kościół. Piękno i Kicz” w ramach programu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Konkursowi przyporządkowano nr SARP 983.

Otwarcie „Planety Lem” jest planowane na 2022 rok.

Skład zespołu projektowego:

Architektura: JEMS Architekci; Aleksander Gadomski, Katarzyna Kuźmińska, Łukasz Krzesiak Paweł Majkusiak, Maciej Miłobędzki, Maciej Rydz, Łukasz Stępnik;
Architektura krajobrazu: Marta Tomasiak

Instalacje wewnętrzne: Termostudio; Piotr Kliński, Filip Pawlak

Konstrukcja: KiP; Piotr Pachowski

Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji?  Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Rośnie światowy rynek mieszkań luksusowych. Eksperci podpowiadają, co w nadchodzących latach...

0
276 miliardów dolarów – taką wartość w 2024 roku przekroczył światowy rynek nieruchomości luksusowych. Według prognoz zawartych w raporcie Business Reaserch Insights, do 2033...
×