Wielki sukces Polski na MIPIM. Łódzka Fuzja – zdobyła dwie nagrody w Cannes!

Łódzka Fuzja aż w dwóch kategoriach zdobyła najbardziej prestiżowe nagrody na światowym rynku nieruchomości – MIPIM Awards w kategorii Best Urban Regeneration Project oraz Special Jury Award. Rewitalizacja 8 hektarów pofabrycznego terenu dawnej fabryki realizowana w sercu Łodzi przez Grupę Echo – Archicom zachwyciła cały świat! Wielofunkcyjny kompleks Fuzja został doceniony za przywrócenie lokalnej społeczności historycznego obszaru miasta w duchu zrównoważonego rozwoju. Za projekt przestrzeni odpowiada pracownia architektoniczna Medusa Group. 

Pofabryczny krajobraz Łodzi z roku na rok zmienia się nie do poznania, dumnie przypominając o przemysłowej tradycji miasta. Częścią tych zmian jest Fuzja, która powstaje w miejscu, gdzie na przełomie XIX i XX wieku funkcjonowało potężne i znane na całą Europę włókiennicze imperium rodziny Scheiblerów.  Fuzja to jedna z najbardziej unikalnych inwestycji w Polsce, która idealnie wpisuje się w strategię Grupy Echo – Archicom współtworzenia dobrych miast i przyjaznych przestrzeni do życia, w których ludzie mogą pracować, mieszkać i przyjemnie spędzać czas.

Projekt rewitalizacji pofabrycznych terenów z czerwonej cegły zakłada przekształcenie pofabrycznego serca Łodzi w „miasto 15-minutowe”, zgodnie z koncepcją urbanisty Carlosa Moreno. Fuzja zajmuje teren o powierzchni 8 hektarów, w tym 90.000 mkw. stanowią przestrzenie mieszkalne, komercyjne i kulturalne. Znajdują się tu 22 budynki, z czego 15 to obiekty historyczne. Dla mieszkańców i turystów aktualnie otwarta jest południowa część kompleksu, w której zlokalizowana jest perełka secesyjnej architektury – zabytkowa Elektrownia Scheiblera oraz rekreacyjny teren – Ogrody Anny, swoją nazwą upamiętniający żonę łódzkiego fabrykanta, Annę Scheibler. W części północnej Fuzji prowadzona jest rewitalizacja kolejnych historycznych budynków, w tym dwóch przeznaczonych na cele mieszkaniowe (łódzkie lofty). Fuzja łączy funkcję biurową, handlowo – usługową, kulturalną, gastronomiczną, a także budynki mieszkalne, lofty, plac miejski oraz otwarte, zielone tereny z alejkami i skwerami. Odrestaurowane historyczne budynki zyskują nowe życie, a w ich wnętrzach sukcesywnie pojawiają się restauracje, urokliwe kawiarenki oraz lokale handlowo – usługowe. Na terenie Fuzji powstały także nowe budynki, uzupełniające istniejącą historyczną zabudowę: dwa biurowce korespondujące fasadą z pofabrycznym kompleksem oraz cztery nowe budynki mieszkalne. W Fuzji funkcjonuje także CitySpace – koncept jednego z największych operatorów biur serwisowanych.  

– Tworzymy przestrzenie, w których cały czas toczy się życie i które inspirują do działania. Taka właśnie jest Fuzja, która dziś w Cannes zdobywa w pełni zasłużoną nagrodę. Kreowanie miast w mikroskali, na wyciągnięcie ręki było w naszym DNA od zawsze. Projektując Fuzję, projekt „destination”, czerpaliśmy z trendów współczesnej urbanistyki, takich jak ekologia, ekonomia współdzielenia czy zrównoważona mobilność miejska. Tym samym najważniejsze dla mieszkańców i użytkowników Fuzji punkty są w pełni dostępne w ramach zdekarbonizowanych środków transportu – pieszo, rowerem czy komunikacją publiczną. Fuzja pokazuje, jak tworzyć dobre miejsca do życia w myśl idei miasta 15-minutowego i nadaje kierunek dalszego rozwoju terenów zurbanizowanych – mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom.

Fuzja realizowana jest w duchu ESG. Kluczowym elementem inwestycji jest harmonijne połączenie architektury z zielenią – aż 35% przestrzeni wspólnej zajmą docelowo starannie zaprojektowane tereny zielone. Kompleks jest wyłączony z ruchu samochodowego, priorytetem jest tu ruch pieszych i rowerzystów. Rewitalizacja historycznych budynków odbywa się metodą konserwacji zachowawczej, tak by zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. Z kolei nowe budynki powstają z ekologicznych, wysokiej jakości materiałów, przy maksymalnym wykorzystaniu istniejących struktur. Nowo wybudowane obiekty spełniają najwyższe standardy ekologiczne, co potwierdza uzyskany certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Niezwykle istotnym elementem zastosowanym w Fuzji są ogrody deszczowe, które w naturalny sposób zatrzymują wodę opadową oraz niwelują tzw. miejską wyspę ciepła. W ramach projektu zachowanych zostało 15 istniejących drzew, a docelowo na terenie Fuzji pojawi się aż 95 nowych nasadzeń. 

Grupa Echo – Archicom była jedynym deweloperem z Polski nominowanym w tym roku w prestiżowym konkursie MIPIM Awards. Nominację otrzymała aż za dwa projekty: Fuzja oraz Towarowa 22, co stanowi ogromne wyróżnienie dla polskiego rynku nieruchomości i potwierdza międzynarodowy potencjał oraz wysoką jakość realizowanych inwestycji.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...