Stołeczna Białołęka niebawem z osiedlem sześciu budynków; następne 14 w planach. Totalbud SA kończy realizację dużego kontraktu na konstrukcje żelbetowe i murowe sześciu budynków mieszkalnych na warszawskiej Białołęce. Budynki należą do pierwszych dwóch (z sześciu) etapów realizacji osiedla o podwyższonym standardzie Astelia Park. Powstało ono w pracowni SK Architekci, a deweloperem inwestycji jest Albero Invest. Osiedle powstaje pomiędzy ulicami Olsztyńską, Kąty Grodziskie i Leona Berensona.
Duża stołeczna inwestycja mieszkaniowa podzielona jest na sześć etapów i składać się będzie z 20 budynków. Rozpoczęcie realizacji pozostałych etapów osiedla warunkuje zakończenie w najbliższym czasie budowy przez władze dzielnicy przepompowni ścieków. Aby jednak nie tracić czasu ruszyła budowa etapu IA i III. Pierwszy z wymienionych etapów składa się z dwóch budynków zlokalizowanych na wschodniej części działki przy ulicy Kąty Grodziskie, natomiast cztery budynki etapu III położone są na zachodnim krańcu działki bliżej zbiegu ulic Olsztyńskiej i Berensona.

Na obecnym etapie Totalbud kończy wykonawstwo konstrukcji żelbetowych i murowych oraz palisad VDW. Oba pięciokondygnacyjne (cztery kondygnacje nadziemne) budynki etapu IA mają wspólny podziemny garaż. W budynkach znajdzie się 55 mieszkań 2-, 3-, 4- i 5-pokojowych. Z kolei cztery budynki etapu III o trzech kondygnacjach nadziemnych i jednej garażowej podziemnej będą zawierały mieszkania 2-, 3-, 4- i 5-pokojowe o powierzchniach od 42 do 97 mkw.

Realizację dotychczasowych etapów inwestycji relacjonuje kierownik budowy z ramienia Totalbudu Konrad Rachuna: „Roboty budowlane etapów IA i III toczą się równolegle. Wznosimy sześć budynków o łącznej powierzchni całkowitej 18 834 mkw na kondygnacjach nadziemnych i garażowych. Ukończona została konstrukcja budynków w technologii żelbetowej monolitycznej o ustroju płytowo-słupowym. Obecnie kończymy roboty murowe na kondygnacjach mieszkalnych i w pomieszczeniach technicznych w garażach. Ponadto wykonujemy mury oporowe wokół każdego z budynków, a wysokość tych murów dochodzi do czterech metrów. Wszystkie te roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem”.

Osiedle o podwyższonym standardzie będzie miało cechy eleganckiej enklawy. Projekty części wspólnych charakteryzują m.in. reprezentacyjne wejścia do budynków i zróżnicowane materiały. Wśród najciekawszych wyróżników Astelii Park na podkreślenie zasługuje architektura krajobrazu. Będzie ją tworzyć wiele odmian kwiatów i krzewów oraz urokliwe alejki do spacerów. Osiedle przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi, niemniej odpowiednie projekty mieszkań przewidziano także dla osób młodszych i starszych. W ramach całego założenia inwestycyjnego dla mieszkańców dostępne będą place zabaw w jednym głównym miejscu rekreacji o powierzchni ponad 2000 mkw. W ostatnim etapie budowy powstanie także jeziorko.

Koncepcji osiedla należy jednak stworzyć najpierw warunki techniczne. Mówi Konrad Rachuna: „Z naszym kontraktem wiąże się pewna ciekawostka techniczna. Do tej pory wykorzystaliśmy około 500 pali VDW do wykonania palisady o długości około 200 metrów bieżących. Pale mają za zadanie utrzymanie terenu w granicy działki z sąsiadującymi budynkami przy jednoczesnym zabezpieczeniu wykopu na potrzeby wykonania przyszłej instalacji wodno-kanalizacyjnej osiedla. Palisada zabezpiecza jednocześnie wszystkie sąsiednie nieruchomości przed negatywnym wpływem realizowanej inwestycji”.
Zakończenie kontraktu dla dwóch budynków etapu IA będzie miało miejsce 18 kwietnia, natomiast dla czterech budynków etapu III 5 czerwca bieżącego roku.