SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

TOP 10 firm deweloperskich. Kto sprzedał najwięcej mieszkań w 2017 roku?

Strona główna Główna posty TOP 10 firm deweloperskich. Kto sprzedał najwięcej mieszkań w 2017 roku?

Podsumowanie zeszłego roku w inwestycjach – raport portalu Nowawarszawa.pl cz. I To był udany rok dla firm z branży deweloperskiej. Inwestorzy odnotowali rekordowe wyniki sprzedaży. Lider znalazł nabywców na blisko 4 tys. mieszkań

 

  1. Dom Development – 3975 mieszkań
  2. Murapol – 3605 mieszkań
  3. Robyg – 3470 mieszkań
  4. Atal – 2787 mieszkań
  5. LC Corp – 2029 mieszkań
  6. J.W. Construction – 1819 mieszkań
  7. Budimex Nieruchomości – 1457 mieszkań
  8. Archicom – 1431 mieszkań
  9. Echo Investment – 1427 mieszkań
  10. Polnord – 1389 mieszkań

 

 

To było sprzedażowe eldorado – mówią przedstawiciele firm deweloperskich. Tak dobrych wyników nie było od lat, co pokazują statystyki sprzedaży mieszkań. Wiele firm odnotowało niemal 20-30 proc. wzrost sprzedaży w porównaniu do roku 2016, liderzy sprzedali o 40-50 proc. więcej lokali. Najlepszy pod względem sprzedaży był ostatni kwartał, od października do grudnia wiele firm deweloperskich sprzedało niemal jedną trzecią lub więcej mieszkań.

Żoliborz Artystyczny, Dom Development
Żoliborz Artystyczny, Dom Development

W pierwszej dziesiątce jest wiele zmian, ale pierwsza trójka niezmiennie okupuje podium. Liderzy rankingu zamieniają się tylko miejscami. Dominują firmy ogólnopolskie, które budują inwestycje w kilku bądź kilkunastu miastach. W rankingu najlepszych firm znajdują się firmy warszawskie, wrocławskie, dwie firmy wywodzące się z Cieszyna, po jednej z Kielc i Gdyni. Zacięta rywalizacja toczyła się o miejsca 7-9, tu o wyniku końcowym decydowała sprzedaż kilku, kilkudziesięciu mieszkań więcej niż konkurencja.

Nova Królikarnia, Ronson
Nova Królikarnia, Ronson

 

Stawkę otwiera Grupa Dom Development, która powróciła po kilku latach na pierwsze miejsce. Największy warszawski deweloper znalazł nabywców na 3975 mieszkań, wobec 2735 lokali rok wcześniej, co oznacza wzrost sprzedaży o 45 proc. W sprzedaży uwzględniono udział trójmiejskiej spółki Euro Styl, który wynosi 581 lokali – inwestor kupił gdańską firmę w czerwcu zeszłego roku.

 

Neptun Ząbki, LLC
Neptun Ząbki, LLC

Najlepszy wynik spółka odnotowała w IV kwartale, gdy znalazła nabywców na 1049 lokali.

Drugie miejsce zajęła Grupa Murapol, zwycięzca rankingu w 2015 i 2016 roku. Dla inwestora z Bielsko – Białej  był to kolejny rekordowy rok pod względem sprzedanych mieszkań. W ciągu 12 ostatnich miesięcy spółka zakontraktowała 3605 mieszkań, z czego 676 w Warszawie. Niemal na jedną trzecią mieszkań spółka podpisała umowy w ostatnim kwartale ub. r., to wówczas inwestor sprzedał 1 137 mieszkań, najwięcej w stolicy – 305 lokali.

 

Na podium znalazła się jeszcze Grupa Robyg, która uplasowała się na trzecim miejscu.  W zeszłym roku inwestor znalazł nabywców na 3470 lokali, to oznacza wzrost sprzedaży o 17 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Spółka prowadzi wiele inwestycji w Warszawie m.in. na: Bemowie, Mokotowie, w Ursusie, Wilanowie, Woli i Białołęce. Poza stolicą inwestor realizuje wiele projektów w Gdańsku, przymierza się też do wejścia na rynek wrocławski i krakowski.

 

Co kwartał to zmiana lidera

Zupełnie inaczej wyglądały wyniki sprzedaży po I półroczu 2017 roku. Po sześciu miesiącach stawkę otwierała firma Robyg, która sprzedała wówczas 1690 lokali. Tuż za nią uplasowała się spółka Dom Development z łączną sprzedażą 1656 lokali. Na trzecim miejscu była firma Murapol z wynikiem 1609 sprzedanych mieszkań. O miejscu na podium decydowała wówczas lepsza sprzedaż na jednej inwestycji lub wprowadzenie do sprzedaży nowego projektu. Tuż za podium uplasowała się spółka Atal. Inwestor z Cieszyna sprzedał wówczas 1364 lokale.

Amsterdam, Dom Development
Amsterdam, Dom Development

Tu warto wspomnieć o jednym z ważniejszych przejęć na rynku deweloperskim jakie miało miejsce w czerwcu zeszłego roku. Na końcowy wynik miała miejsce akwizycja trójmiejskiej Grupy Kapitałowej Euro Styl jakiej dokonała spółka Dom Development. To umożliwiło inwestorowi skokowe zwiększenie skali działania i wejście na rynek trójmiejski.

 

Na czwartej pozycji uplasowała się firma Atal, która sprzedała 2787 mieszkań, ponad 14 proc. więcej niż przed rokiem. W zeszłym roku deweloper wprowadził do sprzedaży w sumie 17 projektów z 2538 lokalami. Cieszyńska firma podbija dzisiaj rynki mieszkaniowe w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Trójmieście.

Osiedle Wilno, Dom Development
Osiedle Wilno, Dom Development

Piąte miejsce, podobnie jak przed rokiem, zajęła firma LC Corp. Inwestor sprzedał 2029 mieszkań.

To pierwsza firma w czołowej piątce, która nie odnotowała wzrostu sprzedaży mieszkań, rok wcześniej spółka sprzedała 2092 mieszania, chociaż początek zeszłego roku wskazywał, że wyniki mogą być znacznie lepsze. W I kwartale spółka sprzedała 741 mieszkań wobec 461 rok wcześniej.

Szóstą lokatę zajęła spółka J.W. Construction, awans o jedno miejsce. Deweloper sprzedał 1819 lokali, co oznacza wzrost o ponad 15 proc. w porównaniu do 2016 roku. Wysokie miejsce spółka zawdzięcza dobrej sprzedaży w ostatnim kwartale. W ciągu ostatnich trzech miesięcy inwestor sprzedał 580 lokali, to o 44 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Najwięcej mieszkań firma sprzedała w inwestycjach warszawskich, szczecińskiej i gdyńskiej.

Atrium Służewiec, Murapol

Siódme miejsce zajęła firma Budimex Nieruchomości, w zeszłym roku była oczko wyżej. Wynik 1457 sprzedanych mieszkań w czterech największych polskich miastach jest lepszy od założeń, inwestor zaplanował sprzedaż na poziomie 1,4 tys. lokali. – W mijającym roku intensywnie pracowaliśmy nad nowymi projektami. Po Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku otwieramy się także na rynek wrocławski – mówi Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży. Jak zapewnia, w Warszawie wszystkie inwestycje Budimeksu (Wola 01 przy ul. Redutowej, Mangalia Mokotów przy ul. Mangalia, Żoliborz Krasińskiego przy ul. Krasińskiego cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów.

Magnalia Mokotów
Magnalia Mokotów

Ósme miejsce to niespodzianka. Awans w porównaniu do zeszłego roku zanotowała firma Archicom, jedna z największych firm deweloperskich we Wrocławiu, która jako jedyna na tej liście nie prowadziła żadnej inwestycji w Warszawie. Oprócz stolicy Dolnego Śląska inwestor buduje mieszkania m.in. w Gdyni (osiedle Rozewska) i Łodzi (osiedle Łąkowa). Łącznie w zeszłym roku Grupa Archicom sprzedała 1431 mieszkań, co w porównaniu do wyników w 2016 roku (942 lokale), oznacza wzrost o 51,9 proc. Powyższe dane uwzględniają wyniki sprzedażowe spółki mLocum – 116 mieszkań, którą deweloper kupił w lipcu zeszłego roku. Gdyby nie ta transakcja, spółka byłaby dwa oczka niżej.

Moderna, Dom Development
Moderna, Dom Development

Tylko cztery mieszkania mniej sprzedała firma Echo Investment, która znalazła się w naszym rankingu na dziewiątym miejscu. Deweloper rodem z Kielc sprzedał 1427 mieszkań tj. o 54 proc. więcej niż w 2016 roku. Wyniki za zeszły rok są wyższe od zapowiedzi, spółka zakładała sprzedaż 1,3 tys. mieszkań. Tu, jak u konkurencji, najlepszy był czwarty kwartał kiedy spółka sprzedała 531 mieszkań i przekazała klientom klucze do 610 lokali. To wówczas deweloper wprowadził do oferty siedem projektów z blisko 900 lokalami. Wśród nich są trzy inwestycje w Warszawie: kolejny etap Browarów Warszawskich, mokotowskie osiedla Reset w sąsiedztwie dzielnicy biznesowej oraz Widoki Mokotów

Browary Warszaskie, Echo Investment
Browary Warszawskie, Echo Investment

Dziesiątkę zamyka firma Polnord. Ubiegły rok był rekordowy w historii spółki, inwestor sprzedał 1389 lokali, co stanowi wzrost o ok. 35 proc. rok do roku. W 2017 r. Polnord wprowadził  do sprzedaży 1650 lokali, co stanowi zwiększenie podaży o 688 lokali w stosunku do oferty wprowadzonej w roku poprzednim. Z raportu wynika, że najlepiej sprzedawały się mieszkania w wilanowskiej inwestycji Brzozowy Zakątek. Polnord podpisał w ubiegłym roku umowy sprzedaży 203 lokali, z czego 70 przypadło na apartamenty z segmentu premium zlokalizowane w Rezydencji Brzozowy Zakątek.

Rezydencje Brzozowy Zakątek, Polnord
Rezydencje Brzozowy Zakątek, Polnord

Wiadomości

BETONOWE SŁUPY LATARNI ZOSTANĄ ZASTĄPIONE STALOWYMI

Do końca 2022 r. na podległych nam ulicach nie tylko ZDM wymieni oprawy oświetleniowe. Większość starych betonowych latarni zastąpią nowoczesne...

Warszawiacy chcą zielonej Marszałkowskiej i chcą żyć bez smogu.

Od marca 2021 r. redakcje lokalne „Gazety Wyborczej” wraz z czytelnikami szukały 7 wyzwań dla każdego miasta i 7 dla każdego regionu...

Dużo zieleni i rekreacja. Powstaje park nad kanałem Żerańskim

Na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego powstanie nowy park. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy właśnie podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.

Rozpoczęła się modernizacja Placu Unii

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oraz z założonym harmonogramem ruszyła przebudowa poziomu +1 w warszawskim Placu Unii, który zostanie...

FUTUWAWA. Zagłosuj na najlepszy projekt

Blisko 250 projektów – tyle prac wpłynęło w ramach konkursu FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? Wizje uczestników są bardzo różnorodne. Teraz...

Tajemnicza konstrukcja wylądowała na Bulwarach Wiślanych

Obok warszawskiej Syrenki stanęła Kapsuła czasu, do której można wrzucić wizję przyszłości miasta za 100 lat. Artystyczne, plastyczne i multimedialne wyobrażenia...

Polecane

10 000 metrów nad Rondem Daszyńskiego. Zapraszamy w podróż windami KONE.

Wczorajsza informacja o wniosku dotyczącym zmiany nazwy Ronda Daszyńskiego była primaaprilisowym żartem. Prawdą jest natomiast, że okolica ronda zmieniła...

Plac Konesera w wiosennej odsłonie. Dziesiątki kolorowych lampionów rozświetlają Pragę-Północ

Wraz z końcem zimy na warszawskim placu Konesera pojawiło się kilkadziesiąt kolorowych lampionów w kształcie tulipanów i motyli. Instalacja autorstwa Jarosława...

Hyundai Ioniq 5 – innowacja w każdym calu

Po niedawnym spektakularnym lądowaniu łazika Perseverance przyszedł czas na premierę równie spektakularnego modelu Hyundaia Ioniq 5. Obydwa wydarzenia otwierają nową przyszłość,...

Zimowe szaleństwo na Pradze. Piruet zaprasza na lodowisko do Konesera

W świątecznej scenerii Placu Konesera pojawiło się lodowisko na świeżym powietrzu, które będzie otwarte aż do końca lutego. Podczas  przerwy świątecznej...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...