Po czterech latach zastoju spodowowanych zablokowaniem budowy budynku mieszkalnego przez Wojewodę Mazowieckiego w miejscu zlikwidowanego bazarku przy Banacha można budować blok na 200 mieszkań. Budynek zaprojektowała pracownia Jems Architekci.
Budowę zablokował w 2020 roku Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił decyzję Prezydenta m. st. Warszawy z 8 czerwca 2017 r. z powodu niezgodności z obowiązującym na obszarze inwestycji miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w zakresie wymaganej minimalnej liczby miejsc postojowych.
Jak się okazuje jest przełom w sprawie. Inwestor, czyli TBS Warszawa Południe otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę. Do końca roku chce wyłonić wykonawcę, żeby rozpocząć budowę. Za projekt budynków odpowiada znana pracownia Jems Architekci, która wygrała w 2009 roku konkurs architektoniczny na zabudowę narożnika Banacha i Grójeckiej. Projekt zakłada budowę czterech budynków z nieregularnym układem okien. Ich układ w fasadach budynków przypomina dziury w szwajcarskim serze. Najwyższy blok będzie mieć dziesięć kondygnacji, trzy pozostałe – po sześć.

Najwyższą część budynku, która stanowić będzie dominantę przestrzenną zamykającą perspektywę ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 – Banacha i kierunku wyznaczonego przez przebieg ulicy Grójeckiej. Budynek utrzymując w niższych kondygnacjach pierzeję ulicy, poprzez obniżenia i zaklęśnięcia w elewacji zachodniej nawiązuje do – charakterystycznego dla tego miejsca – wertykalnego charakteru elewacji budynków istniejących po wschodniej stronie ulicy Grójeckiej.
Takie ukształtowanie bryły pozwala także na korzystniejsze położenie ścian z mieszkaniami w stosunku do hałaśliwej ulicy ograniczając ilość mieszkań skierowanych w tę stronę. Nie mniej ważna z punktu widzenia odbioru budynków jest elewacja wschodnia. Widziana z dalekich perspektyw i najazdu od strony ulicy Banacha jest równoważną – w sensie swojego znaczenia i odbioru z fasadami frontowymi od ulic Banacha i Grójeckiej. Z tego też powodu zdecydowano się na homogeniczne w swojej grafice i tektonice rozwiązania. Bryłowy charakter przyjętej koncepcji przestrzennej podkreślony został przez powtarzający się rytym otworów okiennych i loggi.

Osiedle powstanie w ramach TBS Warszawa Południe. Na parterze przewidziano 1800 m kw. pod sklepy z punktami usługowymi, 300 m kw. zajmie Muzeum Ochoty, a 465 m kw. biura. Budowa ruszy w przyszłym roku i potrwa dwa lata.
Wizualizacje Jems Architekci
Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.