SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Szczęśliwy jak mieszkaniec Warszawy? – wynki raportu.

Strona główna Informacje Szczęśliwy jak mieszkaniec Warszawy? - wynki raportu.

Warszawiacy lubią mieszkać w stolicy – doceniają w niej czystość, edukację, zieleń, jakość obsługi w urzędach, bogatą ofertą kulturalną i sportowo-rekreacyjną. Chętnie korzystają z komunikacji miejskiej oraz czują się bezpiecznie w swoim mieście. Potwierdzają to wyniki kolejnego badania Barometru Warszawskiego.

 

Warszawiacy cenią sobie komfort i jakość życia w stolicy. Mają pozytywne odczucia, gdy myślą o funkcjonowaniu miasta, a świadczą o tym m.in. najnowsze wyniki badania Barometru Warszawskiego. Blisko 90 procent respondentów mając możliwość wyboru miejsca zamieszkania, wybrałaby Warszawę mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje Dziękuję za zaufanie w program dalszego rozwoju miasta. Potrzeby mieszkańców oraz sprawne zarządzanie stolicą są dla mnie priorytetem.

 

Głównym celem Barometru Warszawskiego jest monitorowanie opinii mieszkańców o najważniejszych obszarach życia w stolicy. Dzięki wynikom wiemy, jak warszawiacy postrzegają pracę samorządu oraz czy są zadowoleni z oferowanych usług.

 

Większość warszawiaków, bo aż 94% ma pozytywne odczucia myśląc o swoim mieście. Dobrze ocenione zostały także pierwsze miesiące działania Rafała Trzaskowskiego na stanowisku prezydenta stolicy – mieszkańcy uważają, że jest „dobrym gospodarzem” i sprawnie zarządza stolicą (69% pozytywnych ocen). Zapytani w badaniu potwierdzili, że władze miasta realizują potrzeby mieszkańców (78%), uwzględniają opinie i pomysły warszawiaków (rekordowo zgadza się z tym zdaniem 77% respondentów) oraz dotrzymują przyjętych przez siebie zobowiązań (71%).

z25112312qocena-dzialan-prezydenta-warszawyMieszkańcy uważają, że w Warszawie jest bezpiecznie. Taki pogląd wyraża 92% osób (tyle samo, 92% warszawiaków czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy nawet po zmroku). Dorośli, dzieci, młodzież a także seniorzy mogą spokojnie poruszać się po ulicach i korzystać z życia. Brak poczucia zagrożenia Warszawie pozostaje na wysokim poziomie od wielu lat.

 

Komunikacja miejska jest wizytówką stolicy. To najchętniej wybierany przez warszawiaków środek transportu. Autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad miliard pasażerów rocznie. Nie jest zaskoczeniem ocena tego obszaru – komunikacji miejskiej pozytywne oceny rekordowo wystawiło 93% ankietowanych. Najnowszy Barometr Warszawski potwierdza obserwacje, że coraz więcej osób codziennie lub prawie codziennie korzysta z transportu publicznego. Warszawiacy doceniają m.in. zasięg, częstotliwość kursowania, czas jazdy, dogodne rozmieszczenie przystanków, jak również nowy tabor dostosowany do osób o ograniczonej mobilności.

 

Warszawa jest również miastem przyjaznym dla rowerzystów – uważa tak 91% badanych. Sieć rowerowa w stolicy liczy blisko 600 km. Trasy rowerowe łączone są w spójną sieć, a popularność roweru, jako środka transportu stale rośnie. Na wysokim poziomie jest też ocena stanu dróg w mieście (83%). Wśród najbardziej oczekiwanych inwestycji komunikacyjnych znalazła się rozbudowa metra. Właśnie dlatego rozwijamy II linię podziemnej kolei o nowe stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka.

 

Warszawiacy zauważają jeszcze lepszą dbałość o zieleń. W badaniu pozytywną ocenę przyznało aż 93% respondentów. Przy stołecznych ulicach można zauważyć w każdej dzielnicy dodatkowe drzewa, rabaty i trawniki. Ogrodnicy w trosce o naturę zmniejszyli częstotliwość koszenia traw oraz stworzyli kolejne łąki kwietne.

Na pytanie: „Jak Pan(i), ogólnie rzecz biorąc, ocenia działania władz miasta?”, 77 proc. odpowiedziało „dobrze”, a tylko 16 proc. – „źle”.

Fani aktywnego wypoczynku mogą korzystać z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej, a 94% badanych ocenia ją za dobrą. Podobnie pozytywne wyniki otrzymała oferta kulturalna stolicy (96% pozytywnych odpowiedzi), w niej każdy znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy mają do dyspozycji muzea, teatry, ale również wiele zajęć i wydarzeń w domach kultury czy nowoczesnych kulturotekach i mediatekach.

 

Mimo trudnej sytuacji związanej z reformą edukacji warszawiacy uważają, że stołeczna edukacja szkolna i przedszkolna jest dobra (85%). Warszawa inwestuje w ten obszar znaczną część całego budżetu miasta. Budujemy nowe szkoły i przedszkola, a istniejące modernizujemy i remontujemy. By poprawić komfort życia rodziców oferujemy coraz więcej bezpłatnych miejsc w żłobkach.

 

Pogorszyły się wyniki jakości funkcjonowania publicznej służby zdrowia 58% na 55% pozytywnych ocen w stosunku do ostatniego wyniku Barometru Warszawskiego. Stolica ma ograniczony wpływ na poprawę tego stanu. Dzięki remontowanym i rozbudowywanym miejskim placówkom, programom zdrowotnym, szkoleniom personelu i nowemu sprzętowi miasto stale podnosi jakość opieki nad pacjentami. Miejskie inwestycje poprawiają możliwości leczenia w szpitalach. Programy dla seniorów czy gabinety ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnościami to niektóre z wprowadzonych ostatnio usług w stolicy.

 

Analiza wyników Barometru Warszawskiego pozwala zauważyć wysoką ocenę jakości obsługi mieszkańców w urzędzie (86% pozytywnych ocen). Respondenci przyznają, że dobrze są poinformowani o sprawach dotyczących życia w mieście (83%), a 72% potwierdza z nich potwierdza, że władze miasta rzetelnie informują o swoich działaniach.

 

Barometr Warszawski realizowany jest na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzają bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta, przy wykorzystaniu technik: PAPI (Pen And Paper Interview) w latach 2003-2009 oraz CAPI (Computer Assisted Personal Interview) od 2010 r. Każdy z pomiarów realizowany jest na próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3%. Głównym celem Barometru Warszawskiego jest monitorowanie opinii mieszkańców w zakresie najważniejszych obszarów funkcjonowania Warszawy. Wykonawca badania w 2019 r.: Danae Sp. z o.o.

 

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Ratusz zawiesza realizację usług firmy Arriva

Zarząd Transportu Miejskiego zawiesza realizację usług przewozowych świadczonych w ramach trzech kontraktów przez firmę Arriva Bus Transport Polska.

Warszawiacy zdecydują o nazwie pociągu metra

Rusza konkurs, w którym mieszkańcy Warszawy będą mogli zgłosić swoją nazwę dla nowych pociągów metra. Pomysły można przesyłać do 19 lipca...

Centrum Nauki Kopernik będzie większe!

Rośnie nam Centrum Nauki Kopernik. Właśnie podpisana została umowa na budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego.  Nowy gmach połączony zostanie...

Vector + już wypełniony najemcami

Niedawno zakończono komercjalizację jednego ze znajdujących się tam nowoczesnych budynków – Vector+, zlokalizowanego u zbiegu al. Prymasa Tysiąclecia i ul....

Umowa na podziemną trasę tramwajową na Dworzec Zachodni podpisana!

Umowa podpisana! Będzie podziemny przystanek tramwajowy i tunel pod Dworcem Zachodnim Mieszkańcy Warszawy dojadą podziemną linią tramwajową do odnowionej...

Michał Borowski nie żyje. Miał 70 lat!

O śmierci Michała Borowskiego poinformowało samo Muzeum Powstania Warszawskiego. Żegnając zmarłego, MPW, pisze, że odszedł "patriota i miłośnik stolicy".

Polecane

Rozpoczyna się Lato Konesera. Kilkaset wydarzeń w centrum kulturalno-rozrywkowym stołecznej Pragi

Już w 1 lipca w Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wakacyjny cykl wydarzeń pod hasłem Lato Konesera. Od początku lipca do...

Teatr Polonia i Och-Teatr zagrają w lato plenerowe spektakle w Centrum Praskim Koneser

Centrum kulturalno-rozrywkowe na warszawskiej Pradze zapowiada plenerowe spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru podczas Lata Konesera. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny,...

Innowacyjne udogodnienia w Tulipan House

Zaprojektowane na nowo lobby biurowca Tulipan House to nie tylko ekologiczny design, ale też przestrzeń, która na każdym kroku podkreśla dumę...

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...

Rondo ONZ jeszcze wystrzeli w górę!

BY <!-- &amp;amp;amp;amp;lt;iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N25V7L" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;amp;amp;amp;gt;&amp;amp;amp;amp;lt;/iframe&amp;amp;amp;amp;gt; Rondo...