REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szczęśliwy jak mieszkaniec Warszawy? – wynki raportu.

Strona główna Informacje Szczęśliwy jak mieszkaniec Warszawy? - wynki raportu.

Warszawiacy lubią mieszkać w stolicy – doceniają w niej czystość, edukację, zieleń, jakość obsługi w urzędach, bogatą ofertą kulturalną i sportowo-rekreacyjną. Chętnie korzystają z komunikacji miejskiej oraz czują się bezpiecznie w swoim mieście. Potwierdzają to wyniki kolejnego badania Barometru Warszawskiego.

 

Warszawiacy cenią sobie komfort i jakość życia w stolicy. Mają pozytywne odczucia, gdy myślą o funkcjonowaniu miasta, a świadczą o tym m.in. najnowsze wyniki badania Barometru Warszawskiego. Blisko 90 procent respondentów mając możliwość wyboru miejsca zamieszkania, wybrałaby Warszawę mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje Dziękuję za zaufanie w program dalszego rozwoju miasta. Potrzeby mieszkańców oraz sprawne zarządzanie stolicą są dla mnie priorytetem.

 

Głównym celem Barometru Warszawskiego jest monitorowanie opinii mieszkańców o najważniejszych obszarach życia w stolicy. Dzięki wynikom wiemy, jak warszawiacy postrzegają pracę samorządu oraz czy są zadowoleni z oferowanych usług.

 

Większość warszawiaków, bo aż 94% ma pozytywne odczucia myśląc o swoim mieście. Dobrze ocenione zostały także pierwsze miesiące działania Rafała Trzaskowskiego na stanowisku prezydenta stolicy – mieszkańcy uważają, że jest „dobrym gospodarzem” i sprawnie zarządza stolicą (69% pozytywnych ocen). Zapytani w badaniu potwierdzili, że władze miasta realizują potrzeby mieszkańców (78%), uwzględniają opinie i pomysły warszawiaków (rekordowo zgadza się z tym zdaniem 77% respondentów) oraz dotrzymują przyjętych przez siebie zobowiązań (71%).

z25112312qocena-dzialan-prezydenta-warszawyMieszkańcy uważają, że w Warszawie jest bezpiecznie. Taki pogląd wyraża 92% osób (tyle samo, 92% warszawiaków czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy nawet po zmroku). Dorośli, dzieci, młodzież a także seniorzy mogą spokojnie poruszać się po ulicach i korzystać z życia. Brak poczucia zagrożenia Warszawie pozostaje na wysokim poziomie od wielu lat.

 

Komunikacja miejska jest wizytówką stolicy. To najchętniej wybierany przez warszawiaków środek transportu. Autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad miliard pasażerów rocznie. Nie jest zaskoczeniem ocena tego obszaru – komunikacji miejskiej pozytywne oceny rekordowo wystawiło 93% ankietowanych. Najnowszy Barometr Warszawski potwierdza obserwacje, że coraz więcej osób codziennie lub prawie codziennie korzysta z transportu publicznego. Warszawiacy doceniają m.in. zasięg, częstotliwość kursowania, czas jazdy, dogodne rozmieszczenie przystanków, jak również nowy tabor dostosowany do osób o ograniczonej mobilności.

 

Warszawa jest również miastem przyjaznym dla rowerzystów – uważa tak 91% badanych. Sieć rowerowa w stolicy liczy blisko 600 km. Trasy rowerowe łączone są w spójną sieć, a popularność roweru, jako środka transportu stale rośnie. Na wysokim poziomie jest też ocena stanu dróg w mieście (83%). Wśród najbardziej oczekiwanych inwestycji komunikacyjnych znalazła się rozbudowa metra. Właśnie dlatego rozwijamy II linię podziemnej kolei o nowe stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka.

 

Warszawiacy zauważają jeszcze lepszą dbałość o zieleń. W badaniu pozytywną ocenę przyznało aż 93% respondentów. Przy stołecznych ulicach można zauważyć w każdej dzielnicy dodatkowe drzewa, rabaty i trawniki. Ogrodnicy w trosce o naturę zmniejszyli częstotliwość koszenia traw oraz stworzyli kolejne łąki kwietne.

Na pytanie: „Jak Pan(i), ogólnie rzecz biorąc, ocenia działania władz miasta?”, 77 proc. odpowiedziało „dobrze”, a tylko 16 proc. – „źle”.

Fani aktywnego wypoczynku mogą korzystać z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej, a 94% badanych ocenia ją za dobrą. Podobnie pozytywne wyniki otrzymała oferta kulturalna stolicy (96% pozytywnych odpowiedzi), w niej każdy znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy mają do dyspozycji muzea, teatry, ale również wiele zajęć i wydarzeń w domach kultury czy nowoczesnych kulturotekach i mediatekach.

 

Mimo trudnej sytuacji związanej z reformą edukacji warszawiacy uważają, że stołeczna edukacja szkolna i przedszkolna jest dobra (85%). Warszawa inwestuje w ten obszar znaczną część całego budżetu miasta. Budujemy nowe szkoły i przedszkola, a istniejące modernizujemy i remontujemy. By poprawić komfort życia rodziców oferujemy coraz więcej bezpłatnych miejsc w żłobkach.

 

Pogorszyły się wyniki jakości funkcjonowania publicznej służby zdrowia 58% na 55% pozytywnych ocen w stosunku do ostatniego wyniku Barometru Warszawskiego. Stolica ma ograniczony wpływ na poprawę tego stanu. Dzięki remontowanym i rozbudowywanym miejskim placówkom, programom zdrowotnym, szkoleniom personelu i nowemu sprzętowi miasto stale podnosi jakość opieki nad pacjentami. Miejskie inwestycje poprawiają możliwości leczenia w szpitalach. Programy dla seniorów czy gabinety ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnościami to niektóre z wprowadzonych ostatnio usług w stolicy.

 

Analiza wyników Barometru Warszawskiego pozwala zauważyć wysoką ocenę jakości obsługi mieszkańców w urzędzie (86% pozytywnych ocen). Respondenci przyznają, że dobrze są poinformowani o sprawach dotyczących życia w mieście (83%), a 72% potwierdza z nich potwierdza, że władze miasta rzetelnie informują o swoich działaniach.

 

Barometr Warszawski realizowany jest na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzają bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta, przy wykorzystaniu technik: PAPI (Pen And Paper Interview) w latach 2003-2009 oraz CAPI (Computer Assisted Personal Interview) od 2010 r. Każdy z pomiarów realizowany jest na próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3%. Głównym celem Barometru Warszawskiego jest monitorowanie opinii mieszkańców w zakresie najważniejszych obszarów funkcjonowania Warszawy. Wykonawca badania w 2019 r.: Danae Sp. z o.o.

 

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Murale na drugą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę

Dziś mija dwa lata od dnia, gdy w Ukrainie rozpoczęła się wojna. W związku z tymi wydarzeniami dzisiaj o...

Bank Pocztowy pozostaje w warszawskim biurowcu Corner House

Bank Pocztowy zdecydował o przedłużeniu umowy najmu na powierzchnię 2582 m2 netto w biurowcu Corner House, przy ul. Puławskiej 111/B w Warszawie. W...

Matexi Polska wybrała generalnego wykonawcę inwestycji na warszawskiej Woli

Matexi Polska zawarła z firmą CFE Polska umowę o generalne wykonawstwo inwestycji mieszkaniowej przy ul. Żelaznej 54 w Warszawie i przekazała...

Hotel Leonardo Royal Warsaw jest większy. Wcześniej były tu biura!

Już wkrótce Leonardo Royal Warsaw otworzy nowe skrzydło i powiększy się o 184 nowe pokoje. Rozbudowa i remont...

Justin Timberlake ogłasza długo oczekiwaną trasę koncertową. Artysta wystąpi w Krakowie!

Znany muzyk, aktor i artysta Justin Timberlake ogłosił długo oczekiwaną europejską i brytyjską odsłonę swojej wielkiej światowej trasy koncertowej The...

Metro wybrało projektanta III linii metra

Znamy wykonawcę projektu pierwszego odcinka trzeciej linii warszawskiego metra – od Stadionu Narodowego do stacji Gocław. Nową, ośmiokilometrową trasę z...

Polecane

Bieg Na Szczyt Rondo 1 próbą generalną przed mistrzostwami świata

16 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1, czyli kultowego biegu po schodach na 37. piętro warszawskiego biurowca...

Od Służewa do Szpiegowa: osiedle Służew nad Dolinką

Służew nad Dolinką to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych osiedli w Warszawie, mimo że niemal identyczne bloki znaleźć można...

XIV Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2024

Już za 2 tygodnie (17-18.02.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już czternasta...

Po drodze do szczęścia Macieja Hamerlińskiego. Zaproszenie na spotkanie z autorem

2 lutego o godz. 19.00 na terenie Toru Wyśigów Konnych odbędzie się spotkanie z Maciejem Hamerlińskim, którego książka Po drodze...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – ruszyły zgłoszenia

Biurowiec, szkoła, a może park? Od dziś warszawianki i warszawiacy mogą zgłaszać swoje ulubione miejsca i inwestycje w mieście do jubileuszowej...

Skyliner Everest Run już w lutym – ruszyły zapisy

Już niebawem wystartuje VIII edycja charytatywnego wydarzenia Everest Run. 24-godzinny bieg po schodach po raz drugi odbędzie się w warszawskim...