Sprzyjająca współpracy i integracji pracowników nowa przestrzeń biurowa Unilever

Warszawskie biuro Unilever przeszło metamorfozę pod kątem zarówno funkcji, wystroju, jak i space planu. Za prace wykończeniowe odpowiadali eksperci Tétris.

Redefinicja przestrzeni biurowych nabrała tempa w wyniku pandemii. Coraz więcej korporacji decyduje się na lifting swoich siedzib, tak by dostosować wnętrza do nowych trendów i potrzeb. Obecnie biura mają sprzyjać integracji i pracy zespołowej. Na taką metamorfozę zdecydowała się firma Unilever, globalny producent FMCG, od 2014 r. rezydująca w warszawskim biurowcu Eurocentrum. Przełożeniem autorskiej koncepcji biurowej Future Of The Office na projekt wnętrza zajęło się biuro architektoniczne Massive Design, a przygotowanie projektu wykonawczego i jego realizację powierzono ekspertom od fit-out’u z Tétris. Projektanci przestrzeni biurowych już od dobrej dekady planują różnorodne przestrzenie z pokojami relaksu czy cichej pracy. Jednak pandemia spotęgowała trend nakierowany na dobrostan pracowników, zapewnianie im bezpiecznych i komfortowych warunków w czasie wykonywania obowiązków. Wywołała też zmiany w modelach pracy – czyli spopularyzowała pracę zdalną i hybrydową. Jednym z zadań jakie mają spełniać postpandemiczne biura to przyciągnięcie pracowników do biur, zintegrowanie ich ze sobą i z firmą oraz odbudowanie czy wręcz zbudowanie na nowo wzajemnych relacji.

Modernizacja biura Unilever zakładała reorganizację przestrzeni i zmianę funkcjonalności, ale z pozostawieniem głównej infrastruktury i lokalizacji najbardziej kosztogennych stref. Architekci Massive Design zaadaptowali wytyczne korporacyjnej koncepcji Future Of The Office do lokalnych potrzeb firmy, uwzględniając doświadczenia pracowników z wielomiesięcznej pracy hybrydowej.  

Rearanżacja biura w duchu Future of The Office to było dla nas ważne przedsięwzięcie związane bezpośrednio z wielowątkowym procesem zmian wywołanych pandemią. Wspólnie z Massive Design, naszymi design championami oraz zespołem projektowym wypracowaliśmy projekt, w którym dominują przestrzenie do spotkań, dostosowane do wciąż zmieniających się potrzeb. Umożliwiają łatwą zmianę sposobu ich wykorzystania. Klasyczne sale konferencyjne przekształciliśmy w przestrzenie wielofunkcyjne dające możliwość pracy warsztatowej, prezentacyjnej czy szkoleniowej. Powstało zarówno wiele różnorodnych stref dedykowanych współpracy, jak i miejsca do pracy indywidualnej czy odpoczynku jak sala do jogi, masażu czy chillout room z grami. Wszystkie nowe rozwiązania mają sprzyjać aktualnym sposobom pracy, realizowanym bardzo często z daleka od biurka. – opowiada Justyna Burkiewicz, Workplace Manager, Poland and Baltics, Unilever.

Różnorodność przejawia się nie tylko w space planie, ale także w nowoczesnym podejściu do wyposażenia przestrzeni zarówno w meble tradycyjne, meble miękkie, jak również rozwiązania mobilne czy modularne. Warto zwrócić uwagę na zastosowaną w pomieszczeniach technologię audio-wideo.

Projekt modernizacji biura Unilever był jednym z ciekawszych jakie prowadziliśmy w okresie pandemicznym. Nowy space plan biura, który adaptowaliśmy pod prace wykończeniowe jest niezwykle różnorodny i skrojony pod potrzeby pracowników. Ciekawą część stanowi recepcja połączona z otwartą kuchnią w stylu kawiarnianym, stworzona tak by każdy czuł się jak u siebie, nawet goście z zewnątrz. Dla nas z punktu widzenia wykonawcy ta przestrzeń jest również interesująca ze względu na nietypowy front lady, który wykonaliśmy z desek pozyskanych z rozbiórki stodoły – co nadało jej naturalny klimat loftu, a jednocześnie dobrze zagrało z zieloną tylną ścianą. -wyjaśnia Paweł Pikus, Contract Director, Tétris

Wśród wyzwań postawionych przed zespołem Tétris przez Unilever przy wykańczaniu biura na nowo było zminimalizowanie jego wpływu na środowisko. W założeniach projektowych znalazła się koncepcja reuse czyli ponownego użycia elementów stałych i ruchomych biura. Dotyczyło to istniejących ścian, przeszkleń, oświetlenia, zabudów kuchennych, łączników, sterowników, a nawet jednostek wentylacji i klimatyzacji.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta meble i elementy wyposażenia dostarczaliśmy od producentów, których charakteryzował niski lub ujemny ślad węglowy. Maksymalnie wykorzystaliśmy też zasoby firmy w nowej aranżacji. Skorzystaliśmy np. z rezerwy wykładzin dywanowych -mówi Krzysztof Jastrzębski, Senior Project Manager, Tétris

Na ścianach znalazły się panele akustyczne wykorzystujące tkaniny, drewno i szkło. Na uwagę zasługują również ekologiczne panele Troldekt, które zastosowano zarówno jako wypełnienie sufitów, jak i w formie geometrycznych paneli ściennych. Dodatkowo w biurze jest dużo zieleni, która ociepla industrialny charakter wnętrza, a jednocześnie w naturalny sposób podnosi wilgotność powietrza.
Tétris prowadził prace dla Unilever od lipca do września 2021 r., na 3. i 4. piętrze budynku na powierzchni 2931 mkw. Każde piętro było remontowane osobno, aby umożliwić pracownikom korzystanie z biura oraz zapewnić ciągłość biznesową. Miało to wpływ na ułożenie harmonogramu prac i logistykę dostaw. Dzięki bogatemu doświadczeniu w prowadzeniu tego typu działań, firma ukończyła projekt zgodnie z założeniami.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...