SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Sprzątanie, zwiedzanie i wyścigi na warszawskiej Wiśle

Strona główna Informacje Sprzątanie, zwiedzanie i wyścigi na warszawskiej Wiśle

Zanim posprzątamy cały świat, zróbmy porządek na brzegach warszawskiej Wisły. Na tak posprzątanym nabrzeżu można m.in. obserwować zmagania kajakarzy. W sobotę, 20 września, w ramach Sprzątania Świata porządkowany będzie stołeczny odcinek Wisły, gdzie odbywać się będą także zawody „Mosty Warszawy”.
Sprzątanie brzegów Wisły
Na plaży Poniatówka przy moście Poniatowskiego (po praskiej stronie Wisły) w samo południe rozpocznie się wielkie sprzątanie brzegów warszawskiej Wisły. Do akcji włączyli się również ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia, która jest współorganizatorem przedsięwzięcia: Andrzej Pągowski, Grzegorz Kasdepke i Ewelina Flinta.

O 12.30 sprzątanie wystartuje także na innych stołecznych plażach: Żoliborz (Wybrzeże Gdyńskie 2), ZOO (przy klubie La Playa), Saska Kępa (przy moście Łazienkowskim), a także na Płycie Desantu (przy klubokawiarni Pomost 511).

Na wszystkich chętnych wesprzeć akcje czekać będą rękawiczki oraz worki dystrybuowane przez Służbę Brzegową.

Zebrane odpady będzie można pozostawić przy ścieżkach, ciągach pieszych, koszach na śmieci lub przekazać na pływające po Wiśle łodzie. Znaleziska odpadów gabarytowych, np. mebli czy sprzętów gospodarstwa domowego należy zgłaszać pod adres: rkurylowicz@zmw.waw.pl lub fundacja@naszaziemia.pl.

Do akcji zaproszone są również osoby posiadające własne jednostki pływające. Ich pomoc będzie szczególnie istotna podczas porządkowania wysp i zatoczek.

Finał akcji odbędzie się około godz. 15.30. Dla najbardziej wytrwałych uczestników, na plaży Poniatówka, będzie czekało ognisko.

Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Mienia m.st. Warszawy oraz Fundacja Nasza Ziemia.

Wyścig kajakowy „Mosty Warszawy”
Podobnie w sobotę, o godz. 13.00, rozpocznie się warszawski wyścig kajakowy „Mosty Warszawy”. Uczestnicy zmagań pokonają dystans ośmiu kilometrów (z czego cztery w górę rzeki). Zawodnicy wystartują z plaży Poniatówka, następnie popłyną do mostu Gdańskiego, potem wzdłuż praskiego brzegu Wisły z powrotem do Poniatówki.

Zawody zostaną rozegrane w kategoriach K1 (solo) kobiet i mężczyzn, a także K2 (dwójka). Chętnym do wzięcia udziału w wyścigu, a nieposiadającym własnego sprzętu, organizatorzy udostępnią 12 kajaków. Więcej informacji, a także formularz zgłoszeniowy na stronie www.mostywarszawy.pl.

Wyścig „Mosty Warszawy” organizowany jest dzięki nagrodzie w konkursie animacji działań lokalnych prowadzonych w związku z kampanią „Wisła Warszawa – Ciesz się rzeką!” w ramach projektu „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy Pedałuj i Płyń (bike&sail) – etap I”.
Zwiedzanie budowy bulwarów wiślanych
W sobotę, będzie można także zwiedzić niedostępną na co dzień, dla gości, budowę pierwszego odcinka bulwarów wiślanych. Wycieczki odbędą się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zwiedzanie odbywać się będzie w dwóch turach o godz. 10.00 i 11.30.

Obowiązują zapisy! Formularz zgłoszeniowy dostępny będzie na stronie www.edd.com.pl od czwartku, 18 września, od godz. 9.00.

Przez lata życie gospodarcze Warszawy skupiało się nad Wisłą. Rybacy, piaskarze, flisacy wyładowujący towary tworzyli klimat warszawskich brzegów. W latach ‘30 podjęto trud uregulowania zaniedbanych nabrzeży. Wojna przerwała prace. Powrócono do nich dopiero po 1945 r. Od 2013 r. prowadzona jest rewitalizacja bulwarów.

W ten weekend nad rzeką przechadzać będą się również dendrolodzy – uczestnicy Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i międzynarodowej konferencji „Drzewa w cieniu człowieka”. Blisko pięćdziesięciu naukowców zwiedzać będzie m.in. praskie nabrzeża rzeki. Spotkać ich będzie można w sobotni poranek na praskim brzegu Wisły.

Więcej informacji: www.wislawarszawa.pl

Foto: R. Motyl

Wiadomości

Posąg Jana Pawła II stanie przed Muzuem Narodowym

Instalacja Jerzego Kaliny "Zatrute źródło" stanie przed Muzuem Narodowym w Warszawie m.in. pod pretekstem setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II....

W weekend przemarsze i remonty

W sobotę, 19 września, wykonawca kanalizacji na ul. Berensona na Białołęce będzie kontynuował swoje prace związane z naprawą nawierzchni. W tym...

Cavatina sprzedała udziały w Chmielna 89.

Cavatina Holding sfinalizowała sprzedaż 65% udziałów we flagowym projekcie Chmielna 89 w Warszawie. Nowym współwłaścicielem budynku będzie fundusz zarządzany...

Będą nowe znaki drogowe

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Wśród propozycji jest specjalny znak...

Konkurs na nazwę domu kultury na Ursynowie

„Nazwij nowy dom kultury na Ursynowie”. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje na nazwę instytucji kultury, której siedziba powstała przy ul. I. Gandhi....

Mieszkańcy przekonali drogowców do większej ilości zieleni

Trwa remont jednej z głównych arterii na Saskiej Kępie. Na wniosek mieszkańców przewidziano tam również miejsce na nową zieleń.

Polecane

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.

Stacja metra Młynów “przejęta” przez wandali

Dziś w nocy z soboty na niedzielę doszło do zuchwałego zniszczenia pociągu, a także stacji metra Młynów na Woli.

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...