SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Samochód w leasingu czy wynajem długoterminowy – Od czego zacząć?

Strona główna Informacje Samochód w leasingu czy wynajem długoterminowy - Od czego zacząć?

Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy są bardzo popularnymi opcjami finansowymi wśród firm i osób prywatnych. Widać to szczególnie na Zachodzie, gdzie ponad 90% samochodów służbowych jest finansowana właśnie w ten sposób. W niniejszym tekście przybliżymy obie te usługi oraz podpowiemy, z której lepiej skorzystać na początku działalności gospodarczej.

Czym jest i jak działa leasing samochodu?

Leasing samochodu to swego rodzaju połączenie kredytu z wynajmem długoterminowym. Przedsiębiorca wybiera dowolny samochód, następnie zgłasza się do firmy leasingowej, z którą ustala wszystkie warunki umowy leasingu. Następnie firma leasingowa kupuje pojazd na siebie i przekazuje go klientowi. W związku z tym, samochód w czasie trwania umowy, nie jest własnością klienta, tylko firmy leasingowej, a usługobiorca płaci regularnie raty za korzystanie z przedmiotu leasingu. Na koniec umowy, po spłaceniu wszystkich rat leasingowych i wykupu, samochód należy do klienta. Jeśli jednak klient nie chce korzystać z samochodu, który jest przedmiotem leasingu, to może przepisać umowę leasingową na inną osobę, na tych samych warunkach.

Szukasz opłacalnej formy finansowania samochodów służbowych? Sprawdź oferty na stronie firmy Alphabet Polska.

Pożyczka leasingowa

Jeżeli firma chce nabyć samochód, może także skorzystać z pożyczki leasingowej. Okres umowy to od 6 miesięcy do nawet 7 lat. Taka pożyczka może być zaciągnięta tylko na zakup ustalonego w umowie pożyczki środka trwałego, którym może być samochód. Osoba zaciągająca pożyczkę staje się właścicielem od razu po dokonaniu zakupu samochodu.

Umowa leasingowa

Umowa leasingowa pojazdu określa takie czynniki jak: okres umowy leasingu, wpłatę własną i początkową, stałe miesięczne raty leasingu, wykup określający kwotę przejęcia leasingowanego pojazdu na własność i ogólne warunki korzystania z samochodu. Leasing zazwyczaj jest łatwiejszy do uzyskania niż kredyt, a do tego ma lepsze warunki finansowania.

Osoby decydujące się na podpisanie umowy leasingowej, najczęściej podlegają uproszczonej procedurze zawierania umowy leasingu. Firma leasingowa do zawarcia umowy wymaga od klienta jedynie skanu dowodu tożsamości, dokumentów rejestrowych firmy i wybranych danych osobowych. W procedurze uproszczonej, wniosek może być zatwierdzony już w kilka godzin po jego złożeniu. Na samo koniec leasingobiorcę czeka uiszczenie opłaty wstępnej i odbiór samochodu.

W przypadku, gdy przedsiębiorcy nie obejmuje procedura uproszczona, potrzebne będą dokumenty finansowe: dokumenty potwierdzające miesięczny przychód lub księgę przychodów i rozchodów, jak i informacje na temat prowadzonej działalności gospodarczej.

Kto może wziąć samochód w leasing?

Z leasingu mogą skorzystać osoby prywatne, przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność, jak i prężnie działające firmy.

koncepcja finansowania samochodu

Wynajem długoterminowy – co to jest?

Podobnie jak usługa leasingu, jest to ratalna forma finansowania pojazdu. Wynajem długoterminowy można jednak podsumować jako dzierżawę samochodu na dany okres – usługobiorca nie zaciąga tutaj pożyczki na nowy samochód kupowany przez usługodawcę. Również tutaj jest to usługa ogólnodostępna – może z niej skorzystać zarówno przedsiębiorstwo, jak i osoba prywatna.

W wynajmie długoterminowym raty są niższe niż leasingowe, ponieważ klient płaci jedynie za możliwość użytkowania auta, a nie spłaca jego wartości rynkowej. Nie ma tutaj również konieczności wnoszenia wkładu własnego (aczkolwiek można w ten sposób dodatkowo obniżyć wartość rat). Po zakończeniu umowy można dokonać zwrotu pojazdu albo wykupić go za wartość rynkową.

Wynajmujący nie ponosi również kosztów eksploatacyjnych związanych z paliwem, serwisem czy wymianą opon – o te kwestie dba usługodawca.

Przy zawieraniu umowy wynajmu długoterminowego wymagane jest minimum formalności – chcąc ją podpisać, wystarczy przedstawić:

  • Wpis do CEIDG;
  • Dowód osobisty;
  • Prawo jazdy bądź inny dodatkowy dokument ze zdjęciem (np. paszport).

Ile trwa wynajem długoterminowy?

Umowy tego typu cechują się znacznie krótszym terminem, niż leasingowe – w zdecydowanej większości zawiera się je na maksymalnie 24-36 miesięcy. Po tym okresie można bez problemu podpisać umowę na zupełnie inny samochód lub wykupić pojazd użytkowany do tej pory. Oczywiście pierwsza opcja jest znacznie korzystniejsz z punktu widzenia finansów firmy.

Formy leasingu

Dwie podstawowe formy leasingu to operacyjny i finansowy. Obie te formy pozwolą odnieść korzyści finansowe i podatkowe. Dla osób prywatnych najlepszym rozwiązaniem będzie leasing konsumencki.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest zwany także leasingiem usługowym. W tej formie finansowania samochodu podatek VAT nalicza się stopniowo – z uwzględnieniem każdej raty, w związku z czym jego ciężar rozkłada się na dłuższy okres.

Umowa leasingu operacyjnego zawierana jest na minimum 40 proc. czasu amortyzacji środka trwałego. Suma rat ustalonych w umowie, która pomniejszona jest o podatek VAT, powinna odpowiadać co najmniej początkowej wartości samochodu. Po zakończeniu umowy leasingu wynajmujący będzie mógł zdecydować się na wykup samochodu po ustalonej cenie.

Na czym polega leasing finansowy?

W przypadku leasingu finansowego, zwanego również kapitałowym, samochód zaliczany jest do składników majątkowych korzystającego z leasingu. Długość trwania umowy leasingu finansowego wynosi minimum rok, jednakże można dostosować czas trwania umowy leasingowej do swoich potrzeb. Osoba korzystająca z leasingu finansowego musi z góry opłacić podatek VAT – przy pierwszej racie leasingowej, odbierając przedmiot leasingu. Po opłaceniu ostatniej raty, leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem pojazdu. Korzyścią finansową tego rozwiązania jest fakt, iż leasingobiorca nie ponosi kosztów opłaty wstępnej.

Odpis amortyzacyjny

Odpis amortyzacyjny polega na wliczeniu do kosztów prowadzenia działalności opłaty początkowej (czynszu inicjalne), przeglądu samochodu osobowego, wydatków na paliwo oraz zakupu nowego wyposażenia. Jednakże, odpis amortyzacyjny obowiązuje tylko wtedy, kiedy korzysta się z leasingu finansowego, w którym od początku jest się posiadaczem pojazdu. Co więcej, do kosztu uzyskania przychodu leasingobiorca może wpisać tylko część odsetkową raty.

W przypadku leasingu operacyjnego właścicielem samochodu jest leasingodawca, który zapisuje auto jako środek trwały w swojej ewidencji i to on ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny stosowany jest głównie przez przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim pozyskaniu gotówki na dowolne potrzeby. Dana firma przekazuje np. samochód firmie leasingowej, a następnie podpisuje z nią umowę na wzięcie tego pojazdu w leasing. Przedsiębiorstwo zyskuje zarówno gotówkę, jak i samochód, który (poprzez zastosowanie spłaca w ramach rat leasingowych.

przekazanie kluczyków

Czy leasing samochodów używanych jest możliwy?

Leasing samochodowy obejmuje pojazdy mające nie więcej niż 5-6 lat, z czego łączny wiek pojazdu i czas wynajmu nie powinien przekroczyć 8 lat. Aby wziąć w leasing samochód używany, należy uiścić wyższą wpłatę własną niż w przypadku nowych samochodów. Sprzedawca samochodu musi wystawić 23% fakturę VAT. Jeżeli auto sprzedaje osoba prywatna, nie ma możliwości skorzystania z leasingu usługowego, tak samo w sytuacji gdy na samochód wystawiana jest faktura VAT marża.

Leasing czy wynajem długoterminowy – podsumowanie

Leasing samochodu osobowego jest świetnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących samochodu osobowego, ale chcących zaoszczędzić na kupnie nowego pojazdu. Dla przedsiębiorców dostępne są dwie formy leasingu: operacyjny i finansowy. Główna różnica pomiędzy nimi jest taka, że w leasingu operacyjnym na zakończenie umowy możesz wykupić pojazd po niskiej cenie ustalonej w umowie, a w leasingu finansowym leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu automatycznie z końcem umowy. Z punktu widzenia nowego przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczyna swoją działalność i nie dysponuje dużymi funduszami, bardziej opłacalną opcją będzie jednak wynajem długoterminowy – cechuje się on znacznie niższymi opłatami i krótszym okresem trwania umowy, co pozwala często zmieniać samochody i stopniowo rozbudowywać flotę stosunkowo niskim kosztem.

Wiadomości

Drzewa z placu Powstańców Warszawy trafią na Pragę

Trwają prace związane z budową parkingu podziemnego przy placu Powstańców Warszawy. Wykonawca rozpoczął przesadzanie 24 lip, które znajdują się na placu...

Wbiegnij na Varso Tower już w ten weekend

Już w najbliższą sobotę, 8 października odbędą się pierwsze zawody Wbiegnij na Varso Tower. Swój udział w wydarzeniu potwierdził Piotr Łobodziński, który...

Remont kamienicy przy ul. Środkowej 16

Trwa remont zabytkowej kamienicy przy ul. Środkowej 16 na Pradze-Północ, która wraz z sąsiadującymi budynkami, stanowi cenne świadectwo najwcześniejszej fazy budownictwa...

Plac Trzech Krzyży będzie zielony

Warszawa oraz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uzgodnili szczegóły remontu placu Trzech Krzyży. Drzewa – zgodnie z historyczną...

Dystrybucja jodku potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego

Stosownie do zaleceń administracji centralnej, samorządy włączyły się do działań prewencyjnych, przygotowujących do dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Warszawa uczestniczy w...

Porty Lotnicze przejęte przez CPK

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, właściciel i współwłaściciel kilkunastu lotnisk w Polsce wejdzie w struktury grupy kapitałowej Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ciągu...

Polecane

Na piechotę po Warszawie

W soboty 17 i 24 września wczesnym popołudniem odbędą się spacery po Warszawie zorganizowane przez centrum handlowe Westfield Arkadia oraz Galerię...

XII Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2022

Już w następny weekend (17-18.09.2022 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2022. To już...

Pasaż Wiecha pełen dobrej muzyki i azjatyckich przysmaków. Ostatni tydzień Festiwalu Miejskiego Wars Sawa Junior

Tegoroczny Festiwal Miejski przy Domach Towarowych Wars Sawa Junior zakończy się weekendem (25-28.08) pełnym atrakcji. Finisz w dobrym stylu i smaku zapewnią...

Taneczny, muzyczny i zielony – taki będzie 3. tydzień Festiwalu Miejskiego Wars Sawa Junior w Pasażu Wiecha

To już trzeci tydzień Festiwalu Miejskiego w Pasażu Wiecha, za Domami Towarowymi Wars Sawa Junior w samym centrum Warszawy. Tym razem szczególną...

Konkurs fotograficzny – Lato w Browarach

Lato w pełni a my wracamy do Was z kolejnym super konkursem fotograficznym organizowanym wspólnie z Browarami Warszawskimi (@browarywarszawskie). Pokażcie nam...

XTB wyznacza nowy trend reklamy na wysokości

XTB S.A., jeden z największych domów maklerskich z główną siedzibą w Warszawie przy rondzie Daszyńskiego, jako pierwsza w Polsce firma zdecydowała...