Ruszyły prace przygotowawcze do budowy Novej Mariny Gdyni

W nadmorskiej części centrum Gdyni, na Molo Południowym, tuż przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego, rozpoczęły się prace rozbiórkowe pawilonów, które stanowiły siedziby gdyńskich klubów żeglarskich. Uwolnią one miejsce pod budowę nowego domu polskiego żeglarstwa – Novej Mariny Gdyni, wspólnej inwestycji Ghelamco i PZŻ.

W tym tygodniu rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze poprzedzające budowę Novej Mariny Gdynia. Obejmują one prace rozbiórkowe obiektów z początku lat 70-tych XX wieku, składających się z części komercyjnych oraz hangarów przeznaczonych do obsługi i konserwacji jachtów, które lata świetności miały już dawno za sobą.

Na czas rozbiórek i budowy, która ma potrwać około 2 lat, powstały pomieszczenia zastępcze dla klubów tuż przy gdyńskiej marinie – naprzeciw siedziby Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka Gdynia. Tymczasowe siedziby, do których przeniosły się Yacht Klub Polski Gdynia, Jacht Klub Morski Gryf, Klub Żeglarski Opti CWM, Yacht Klub Stal Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski, zostały zrealizowane w ramach umowy z Ghelamco i PZŻ.

Około dwudziestu lat temu pojawiły się pierwsze informacje o planach budowy w Gdyni nowego ośrodka dla żeglarzy, który łączyłby w sobie funkcje sportowe i komercyjne. W 2009 roku w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględniono możliwość zbudowania na terenie zajmowanym obecnie przez kluby żeglarskie nowych, większych obiektów.

W 2021 roku partnerem przy projekcie została firma Ghelamco w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego z Polskim Związkiem Żeglarskim. Zawiązano spółkę celową powołaną do budowy nowego obiektu o powierzchni użytkowej około 20 000 mkw. Zawarto umowy z trzema klubami – Jacht Klubem Morskim Gryf, Yacht Klubem Polski Gdynia i Yacht Klubem Stal mające na celu przekazanie nowoczesnej powierzchni na działalność klubów żeglarskich w nowym budynku. Zadbano również o funkcjonalność klubów nie znajdujących się na terenie inwestycji oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Priorytetem było zapewnienie jak najlepiej funkcjonującej koncepcji dla klubów żeglarskich i powierzchni statutowej związanej z działalnością PZŻ. Zorganizowano też konkurs na nowy projekt, który wygrała pracownia PIG Architekci znana m. in. z realizacji obiektów użyteczności publicznej oraz sportowych. Cały proces wypracowywany był w ścisłej współpracy partnerów z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

W projekcie, na który już zostało wydane pozwolenie na budowę, uwzględniono m.in. hangary na łodzie, pomieszczenia klubowe, a na wyższych kondygnacjach lokale z widokiem na port lub marinę, w których realizowana będzie funkcja noclegowa. Pod budynkiem zlokalizowany będzie garaż podziemny.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie i w Polsce ? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....