W Łodzi odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycje firmy Royal Mill Investment Group przy ul. Targowej 77. Dawna szkoła Henryka Grohmana po przebudowie zamieni się w nowoczesny obiekt biurowo-mieszkalny.
Rozpoczęto prace rewitalizacyjne zabytkowego kompleksu szkoły Grohmana, zlokalizowanego w środku kwartału ograniczonego ulicami Kilińskiego, Fabryczną, Targową i Tylną. Inwestorem projektu jest Royal Mill Investment Group. Nieruchomość, która docelowo będzie nosiła nazwę Targowa 77, będzie oferować najwyższej klasy przestrzeń biurowo-usługową. W ramach projektu wzniesiony zostanie również kameralny i stylowy budynek mieszkalny w zabudowie wielorodzinnej. Planowana kompleksowa przebudowa i rozbudowa nieruchomości pozwoli przywrócić gospodarcze i społeczne funkcje temu obszarowi miasta, jest też prowadzona zgodnie z aktualnymi trendami rewitalizacji Łodzi.
Podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: – Trzeba mieć dużo odwagi i determinacji, by podejmować się tak trudnego zadania jak odnawianie „Łodzi obiecanej”, w tak trudnej przestrzeni, która jeszcze nie do końca odżyła. Państwo jesteście takim ogniskiem zapalnym, które będzie zmieniać tę przestrzeń, dając szansę na odnowę tkanki miejskiej wokół tego miejsca.
Projekt zakłada przebudowę całości i dobudowanie drugiej kondygnacji nad częścią stanowiącą kiedyś salę gimnastyczną. Powstaną w nim najwyższej klasy powierzchnie biurowe. Od strony wschodniej budynek zyska nową przestrzeń z szybem windowym, umożliwiającym dostęp do parteru i pierwszego piętra bezpośrednio z poziomu terenu. W efekcie powierzchnia biurowa kompleksu Targowa 77 powiększy się o 400 mkw., z 800 do 1200 mkw. Inwestor przywróci świetność nieruchomości z zachowaniem wszystkich wymogów konserwatorskich.
Jerzy Piertucha, prezes zarządu Royal Mill Investment Group, powiedział: – Projekt Targowa 77 jest dla nas dużym wyzwanie. Sama rewitalizacja jest bardziej złożonym i kosztownym projektem niż zwykła inwestycja developerska. Jednak rewitalizacja to proces, który pozwala łączyć biznes ze społecznością lokalną, dzielić się wartościami i kulturą, a nam inwestorom pozwala realizować naszą pasję tworzenia. Naszym celem jest stworzenie kompleksu biurowo-mieszkalnego, który zachowując swój zabytkowy charakter tchnie nową energię w tę część miasta.
Pierwszy etap rewitalizacji obejmie m.in. wymianę stropów z drewnianych i stalowo-ceramicznych na żelbetowe, wymianę uszkodzonych elementów drewnianej więźby dachowej, przebudowę ścian i sposobu podparcia schodów przy wejściu do budynku, zamurowanie istniejących i wykonanie nowych otworów drzwiowych, naprawę uszkodzonych fragmentów istniejących murów.
Koncepcja zagospodarowania terenu Targowa 77 przewiduje również wzniesienie nieruchomości o trzech kondygnacjach mieszkalnych, w zabudowie wielorodzinnej. Zaprojektowano kameralny, stylowy obiekt o bardzo wysokich standardach architektury, o charakterze ekskluzywnej willi miejskiej. Dzięki ceglanej elewacji, stylowym detalom i dużym przeszkleniom, budynek będzie doskonale harmonizował z otoczeniem. Zaprojektowano w nim kilkanaście różnej wielkości komfortowych mieszkań i apartamentów, wyposażonych w obszerne tarasy i balkony.
W czwartek (18 stycznia) akt erekcyjny podpisali przedstawiciele inwestora, władz samorządowych, miejskich, wykonawcy, przedstawiciele wojewódzkiego i miejskiego urzędu ochrony zabytków oraz duchowni.