„Rijad z nowoczesną siecią metra: 176 km innowacji”. Pociągi powstały w Polsce!

Sześć linii metra o łącznej długości 176 km oraz 85 stacji przesiadkowych – tak prezentuje się nowo otwarte metro w Rijadzie, którego budowa rozpoczęła się w 2012 roku. Najdłuższa na świecie i całkowicie autonomiczna linia metra została otwarta w niedzielę. W tym megaprojekcie jest też polski wkład – 69 dwuwagonowych składów dostarczył Alstom, a pojazdy powstawały w Chorzowie.

Sześć linii metra o łącznej długości 176 km oraz 85 stacji przesiadkowych – tak prezentuje się nowo otwarte metro w Rijadzie, którego budowa rozpoczęła się w 2012 roku. Najdłuższa na świecie i całkowicie autonomiczna linia metra została otwarta w niedzielę. W tym megaprojekcie jest też polski wkład – 69 dwuwagonowych składów dostarczył Alstom, a pojazdy powstawały w Chorzowie.

Dzięki inwestycji o wartości około 23 miliardów dolarów powstało metro składające się z sześciu linii o łącznej długości 176 km, 85 stacji, z których 34 znajdują się na powierzchni. System ten umożliwi przewożenie do 3,6 miliona pasażerów dziennie, co znacząco odciąży zatłoczone ulice Rijadu. 183 pociągi zostały wyprodukowane przez Siemens (Niemcy) i Alstom (wraz z Bombardier, Francja) według ujednoliconego projektu Avant Premiere (Francja). Dodatkowo, 69 dwuwagonowych składów dostarczył Alstom, a pojazdy te powstawały w Chorzowie.

Alstom dostarczył 47 pociągów metra Innovia dla linii pomarańczowej oraz 69 pociągów metra Metropolis dla linii żółtej, zielonej i fioletowej, zaprojektowanych specjalnie dla specyficznych potrzeb Rijadu. Pociągi te, w połączeniu z zaawansowanym systemem sygnalizacji Urbalis CBTC i technologią hamowania regeneracyjnego HESOP, zapewniają bezpieczną, wydajną i energooszczędną eksploatację.

Metro w Rijadzie jest znacznie dłuższe niż metro w Warszawie. Oto kilka kluczowych różnic:

  • Długość linii: Metro w Rijadzie ma łączną długość 176 km, podczas gdy metro w Warszawie ma 41,3 km2.
  • Liczba linii: Metro w Rijadzie składa się z sześciu linii, natomiast metro w Warszawie ma obecnie dwie linie2.
  • Liczba stacji: Metro w Rijadzie ma 85 stacji, a metro w Warszawie ma 39 stacji2.

Linie 3 (pomarańczowa) mają zostać otwarte 5 stycznia, a linie 2 (czerwona) i 5 (zielona) – 15 grudnia. Linie 1, 4 i 6 (niebieska, żółta i fioletowa) zostały otwarte w niedzielę 1 grudnia. Budowa metra w Rijadzie rozpoczęła się w 2012 roku, a od tego czasu populacja miasta zwiększyła się o blisko 40 proc. do 7,8 mln. System został zaprojektowany przez Zaha Hadid Architects (Wielka Brytania), Snøhetta (Norwegia), Gerber Architekten (Niemcy) oraz Omrania (KSA).

Fot.  RCRC.gov.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie i w Polsce ? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Centrum Praskie Koneser z jeszcze bogatszą ofertą kulinarną. Dwa nowe koncepty...

0
Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze nieustannie przyciąga miłośników dobrej kuchni i wyjątkowej atmosfery. Niedawno do grona tamtejszych lokali dołączyły dwa nowe: „Zabawa Bistro....
×