Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie w 2025 roku odbędą się od 15 do 18 maja, w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad, a w roli Gościa Honorowego zaprezentuje się Republika Korei. Organizatorem targów jest Fundacja Historia i Kultura.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie organizujemy zgodnie z założeniami najlepszych targów książki na świecie, z udziałem międzynarodowego grona wystawców i twórców: pisarzy, tłumaczy czy ilustratorów, kraju – Gościa Honorowego, z wielowątkowym programem towarzyszącym dla miłośników literatury: festiwalami, strefami tematycznymi i wydarzeniami branżowymi. Współpracujemy z renomowanymi partnerami: instytucjami i mediami. Gwarantujemy bezpłatny wstęp i udział we wszystkich wydarzeniach odwiedzającym Targi oraz transmisję wybranych wydarzeń w mediach społecznościowych, co przyczynia się do upowszechnienia czytelnictwa.

Pałac Kultury i Nauki i plac Defilad – miejsce odbywania się Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest najbardziej rozpoznawalne i najłatwiejsze do dotarcia, także dla osób spoza Warszawy. To okolica bardzo lubiana przez młodych mieszkańców miasta, a zyskujący nowe oblicze Plac Centralny, po otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to tętniące życiem serce miasta. Targi książki w tej lokalizacji mają bardzo długą historię. Od 1958 roku organizowała je państwowa instytucja, która po prywatyzacji, przez jakiś czas podtrzymywała to wydarzenie. Jednak traciło na prestiżu i zniknęło z mapy warszawskich imprez. Staramy się przywrócić dawne tradycje i działamy skutecznie.

Fundacja Historia i Kultura w 2021 roku, po trudnym okresie pandemii podjęła się współorganizacji Warszawskich Targów Książki, po raz pierwszy w historii wydarzenia w plenerze – na Placu Defilad, przed PKiN. Były to pierwsze targi międzynarodowe, które odbywały się w Europie po półtorarocznej przerwie. Zmiana, którą wymusiła pandemia, została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez uczestników. Dopisała zarówno pogoda, wystawcy jak i czytelnicy, którzy licznie uczestniczyli w święcie książki. Wstęp na Warszawskie Targi Książki był bezpłatny, a w roli Gościa Honorowego wystąpiły Czechy. Targom towarzyszyło ponad 500 wydarzeń – spotkań na scenach i stoiskach wydawców.
Organizowane samodzielnie przez zespół Fundacji Historia i Kultura w latach kolejnych Targi, wzmocniły swoją pozycję: powiększyła się targowa powierzchnia – obok plenerowej formuły Targi zajęły też sale w Pałacu Kultury i Nauki, w krótkim czasie wielokrotnie wzrosła liczba wystawców i frekwencja zwiedzających.
Szczególne miejsce w formule targów od początku zajmowała i zajmuje instytucja „Gościa Honorowego”. To uznany na świecie model prezentacji literackich dokonań partnerskiego kraju, zwiększający atrakcyjność programu targów dla miłośników literatury i pogłębiający biznesowe relacje środowiska wydawniczego. Gośćmi honorowymi ostatnich trzech edycji MTKW były: w 2022 roku Norwegia, w 2023 – Ukraina, a w 2024 – Włochy. W 2025 roku w roli Gościa Honorowego MTKW wystąpi Republika Korei.
W ostatnich Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie – największym literackim wydarzeniu 2024 roku wzięło udział blisko 600 wystawców i twórców z Polski, Włoch i 12 innych krajów. Z publicznością, na scenach i na stoiskach, spotkało się blisko 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą i światem kultury, w tym ponad 20 autorek i autorów z Włoch, które były gościem honorowym Targów. Łącznie, w ciągu czterech targowych dni odbyło się ponad 750 wydarzeń. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie w ciągu czterech dni odwiedziło 120 000 osób. Nigdy w historii jakichkolwiek targów w Warszawie nie odnotowano takiej liczby odwiedzających.
Konsekwentnie umacniamy pozycję Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jako jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, imprezy rozpoznawalnej i cenionej na świecie.
Wspólnie z wieloma partnerami i patronami, z myślą o wielotysięcznej publiczności pracujemy nad tym, by Targi oferowały bogactwo i literacką różnorodność, fantastyczną atmosferę, świetne spotkania na żywo z ulubionymi twórcami i interesujące prelekcje i warsztaty oraz wyjątkową okazję do uzyskania autografów ulubionych twórców na świeżo kupionych książkach. Wraz z Międzynarodowymi Targami Książki i w ramach Targów odbywają się:
Program Gościa Honorowego
Zbliżająca się edycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie będzie pierwszą tak bogatą okazją, by spotkać autorki i autorów z Republiki Korei, poznać współczesną literaturę południowokoreańską, kulturę, historię i obyczaje tego kraju. Centralnie ulokowane na targach, 200-metrowe stoisko Republiki Korei, różnorodny program wydarzeń, w tym spotkania z południowokoreańskimi pisarkami, pisarzami i przedstawicielami branży wydawniczej, prezentacje książek i wydarzenia promujące kulturę Korei Południowej będą osią najbliższej edycji targów. Organizatorem wystąpienia Republiki Korei na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie są Ambasada Republiki Korei i Koreańskie Centrum Kultury w Polsce.
Festiwal Komiksowa Warszawa – organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe od 2010 roku to jeden z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej.
Festiwal Kryminalna Warszawa – strefa spotkań z autorami najlepszych polskich powieści kryminalnych na MTKW i nagroda dla ich autorów – VI edycja Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Organizator: Fundacja Historia i Kultura. Mecenas Grand Prix Festiwalu: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.
Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego – Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” – projekt realizowany podczas MTKW 2023 i planowany do realizacji w roku 2025, jako cykl spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy. Program festiwalu „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” powstał we współpracy Instytutów Książki: Ukrainy i Polski oraz organizatora
Targów – Fundacji Historia i Kultura. Organizator: Fundacja Historia i Kultura. Fundacja Historia i Kultura ubiega się o dofinansowanie festiwalu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2025”.
Ukraiński Salon Książki – projekt powołany na rzecz pogłębienia dialogu i porozumienia Polaków i Ukraińców. W ramach Ukraińskiego Salonu Książki w eksponowanym miejscu na Targach powstanie narodowe stoisko Ukrainy – pod auspicjami i przy współpracy Ambasady Ukrainy w Polsce i Ukraińskiego Instytutu Książki. We współpracy z partnerami z Ukrainy zorganizujemy spotkania polsko-ukraińskie z udziałem wydawców, ekspertów i autorów z obu rynków. Organizator: Fundacja Historia i Kultura. Fundacja Historia i Kultura ubiega się o dofinansowanie festiwalu ze środków Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w ramach III Otwartego Konkursu.
Spotkania z Nauką – sektor wystawienniczy z ofertą wydawców akademickich i programem spotkań popularyzujących różne dziedziny wiedzy, z udziałem ekspertów i pasjonatów m.in. matematyki, fizyki, historii, literaturoznawstwa, biologii czy ochrony środowiska. Projekt Spotkania z Nauką został dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja Nauki”. Organizator: Fundacja Historia i Kultura
Warszawa YANA Festival
Sektor wystawienniczy i miejsce spotkań z autorami literatury young adult and new adult. Organizator: Fundacja Historia i Kultura
Literackie Influ Space
przestrzeń dla influencerów, która integruje świat mediów społecznościowych z tradycyjną kulturą czytelnictwa. Organizator: Fundacja Historia i Kultura
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki” – festiwal literacki dla najmłodszych czytelników i ich opiekunów. Największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Organizator: Fundacja Czas dzieci
Targom towarzyszą uroczystości ogłoszenia prestiżowych nagród, w tym:
IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora. Organizatorzy: PTWK i Fundacja Historia i Kultura. Mecenas: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
65. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024
Organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA
Organizatorzy: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej i Fundacja Historia i Kultura. Mecenas Nagrody Głównej ACADEMIA: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”
Organizator: Magazyn Literacki Książki
i wielu innych.
Na płaszczyźnie biznesowej stawiamy sobie za cel, by Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie uwzględniały oczekiwania zarówno dużych jak i mniejszych wydawców, ułatwiały wprowadzanie na rynek nowych tytułów, wspomagały sprzedaż publikacji i praw do nich wśród właściwych grup, były wartościową platformą środowiskowych spotkań i transakcji w międzynarodowym gronie uczestników. Służy temu także członkostwo dyrektora MTKW Jacka Oryla w Konferencji Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki (The Conference of International Book Fair Directors) oraz wizerunkowa obecność MTKW na kluczowych, światowych targach książki: we Frankfurcie, Londynie, Bolonii. Konferencja dyrektorów to jedyne w sowim rodzaju forum wymiany doświadczeń i informacji przedstawicieli najważniejszych targów książki na świecie. Członkami Konferencji są m.in. dyrektorzy targów we Frankfurcie, Lipsku, Goeteborgu, Guadalajarze, Bolonii, Seulu, Tajpej czy Pradze.
Niezwykle ważny jest dla nas związek z Warszawą i ścisła współpraca Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie z Miastem – Gospodarzem. Logotyp naszego wydarzenia kolorystycznie koresponduje z barwami Warszawy, a model współpracy zakłada ścisłe współdziałanie ze stołecznym Biurem Kultury, w tym wsparcie miejskich przedsięwzięć literackich i synergię promocyjną. Międzynarodowe Targi Książki organizujemy pod patronatem Prezydenta Warszawy, z reprezentacyjnym „Pawilonem Warszawskim” i „Dniem Reportażu”, zwieńczonym spotkaniem z laureatem Konkursu o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Patronat honorowy nad Międzynarodowymi Targami Książki obejmują kluczowe instytucje kultury i organizacje środowiskowe w tym.: Marszałek Senatu RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Minister Spraw Zagranicznych RP, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Polska Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Wydawców COPYRIGHT Polska, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Polska Sekcja IBBY, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.
Działania merytoryczne i organizacyjne uzupełniaja szeroko zakrojona, efektywna kampania promocyjna i PR. Jej skuteczność najlepiej pokazuje raport przygotowany na zlecenie Fundacji Historia i Kultura przez Press Service Monitoring Mediów, w którym udokumentowano 4 612 opublikowanych informacji, 361,7 mln – zasięg informacji, 47,1 mln realnych kontaktów odbiorców z przekazem (dotarcie informacji), a szacunkowa wartość wygenerowanego ekwiwalentu reklamowego (AVE) wyniosła blisko 6,8 mln zł.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich, które co roku przyciąga nie tylko dziesiątki tysięcy miłośników książek, ale również autorów, wydawców, tłumaczy, ilustratorów i przedstawicieli branży z Europy i świata. To przestrzeń do prezentacji nowości wydawniczych, ale także znakomita okazja do spotkań z twórcami, rozmów o literaturze. Międzynarodowy charakter wydarzenia sprawia, że Targi są doskonałą okazją do wymiany kulturowej i budowania ponadnarodowych relacji. Jesteśmy przekonani, że najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie w dniach 15-18 maja 2025 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad będzie wielkim świętem wszystkich ludzi książki. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Nowej Warszawy.