Bieżący rok to rok rekordów na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Stolica nadal pozostaje głównym miastem w kręgu zainteresowania przedsiębiorców, na co dużą aktywnością odpowiadają deweloperzy. Wysoki popyt i niemniejsza podaż sprawiły, że już po pierwszych dwóch kwartałach, rok 2016 przeszedł do historii.
Artykuł powstał na podstawie raportu “Rynek biurowy w Polsce I poł. 2016 r.” przygotowanego przez ekspertów z JLL – międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu nieruchomości komercyjnych. Jego pełna treść dostępna jest na stronie BazaBiur.pl, gdzie znajduje się także największa wyszukiwarka nowoczesnych powierzchni biurowych do wynajęcia, a także aktualności rynkowe, analizy, informacje nt. bieżących trendów branżowych oraz porady ekspertów.
Warsaw Spire A i Q22 – rekord dwóch biurowców
W drugim kwartale 2016, warszawski krajobraz wzbogaciła para wysokich biurowców – Warsaw Spire A o powierzchni przekraczającej 59 tys. m2 oraz Q22 (46,4 tys. m2). Oddanie dwóch tak dużych projektów niemal jednocześnie nie miało do tej pory miejsca nigdy wcześniej – nie tylko w jednym kwartale, ale nawet w ciągu tego samego roku. To z pewnością historyczny, choć nie jedyny rekord stolicy. Wg. specjalistów z JLL – bieżący rok to także najlepszy od kilku lat rok pod względem podaży w ogóle. Tylko w pierwszej jego połowie na rynek trafiło ponad 350 tys. m2 nowej powierzchni biurowej, a to aż o 26% więcej niż w całym roku 2015. Obok rekordowej pary biurowców, do użytku oddano także Gdański Business Center D (29,3 tys. m2) oraz Proximo I (28,7 tys. m2), a nadal w aktywnej budowie pozostaje ponad pół miliona m2 nowoczesnej powierzchni.
Zainteresowanie najemców nie spada
Tak duża aktywność deweloperów jest odpowiednią na wysokie zainteresowanie najemców. Nie da się ukryć, że Warszawa to nie tylko polityczna stolica Polski, ale także stolica biznesowa. Choć rekord popytowy padł w roku ubiegłym, to tylko w pierwszej połowie bieżącego roku, firmy zdecydowały się wynająć ponad 360 tys. m2 powierzchni biurowej (z czego prawie 218 tys. m2 tylko w drugim kwartale). W rankingu popularności dzielnic nadal na podium znajduje się Centrum i jego obrzeża oraz biznesowy Mokotów, który choć boryka się z wysokim współczynnikiem pustostanów, cały czas cieszy się nowymi inwestycjami.
Świetne prognozy na przyszłość
W pierwszej połowie bieżącego roku podpisano umowy najmu na prawie 166 tys. m2 powierzchni w istniejących już budynkach. Dla porównania, umowy typu pre-let wynosiły łącznie 62 tys. m2. Taka różnica spowodowana jest dostępnością dużej ilości przestrzeni w nowych, wciąż pojawiających się na rynku biurowcach. Specjaliści z JLL uważają, że trend wywołany wysoką aktywnością deweloperów, powinien utrzymać się w najbliższych latach, a duże zainteresowanie najemców biurami w stolicy nie spadnie z pewnością do końca przyszłego roku.
Deweloperzy dbają o swoich najemców
Nie jest to jednak trend zaskakujący. Warszawska lokalizacja to nie tylko wysoki prestiż dla firmy, ale również wygoda dla przedsiębiorców. Stolica to miasto akademickie, które gwarantuje wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników potrzebną szczególnie w branży BPO/SSC. Ponadto, najemcy mają duży komfort wyboru podczas poszukiwania lokalizacji dla swojego przedsiębiorstwa. Deweloperzy często proponują niezwykle bogate pakiety zachęt oraz nowoczesne rozwiązania w swoich inwestycjach, co może przekładać się na zwiększenie zainteresowania ze strony pracowników.
Warszawski rynek nieruchomości biurowych rozwija się świetnie, a powstające wciąż nowe inwestycje nie tylko zmieniają krajobraz stolicy, ale przyciągają do niej także nowych przedsiębiorców. I choć nowoczesne biurowce w głównej mierze zajmują duzi gracze, deweloperzy umożliwiają również wynajem mniejszego metrażu na biuro dla kilkunastoosobowej firmy. To sprawia, że Warszawa jest idealnym miastem dla każdego i działającego w dowolnej branży biznesu.