Historia Królewskiej Fabryki Papieru jest niezwykle długa i ciekawa. To tutaj wyprodukowano papier, na którym została spisana Konstytucja 3 maja. Celem inwestora, czyli firmy Arche jest ratowanie nie tylko architektury lecz także dziedzictwa, które ze sobą niesie.
Wiosną 2013 r. rozpoczęto wyburzanie należących do kompleksu budynków, a w 2015 r. fabrykę wystawiono na sprzedaż. Pierwotnie cena za 56 hektarów gruntu wraz z zabudowaniami wynosiła 110 mln zł. Nie znalazł się chętny, więc stopniowo cena topniała, aby ostatecznie sięgnąć 13 mln euro, tj. około 60 mln zł.
Obiekt jest w tragicznym stanie i wymaga natychmiastowego działania. Dziury w poszyciach dachowych, wilgoć, pękające ściany i natura odzyskująca swój teren. Jeżeli natychmiast nie przystąpimy do prac zabezpieczających, budynki w krótkim czasie ulegną całkowitej dewastacji.
Budynki papierni tworzą na równi skomplikowany i piękny labirynt przestrzeni o różnej skali i przenaczeniu. Inwestor chce je zaadaptować do pełnienia nowych funkcji, spełnić nowoczesne normy budowlane i przepisy, nie zmieniając formy budynków Papierni.
Arche chce, żeby do budynków z XVIII wieku wróciło życie – w postaci gości hotelowych a także mieszkańców nowego osiedla oraz obywateli Konstancina, którzy dzięki rewitalizacji odzyskają zapomniany fragment miasta. W miejscu dawnej kotłowni, powstanie miejski plac, teatr, kino oraz targowisko.
Mniejsze budynki zostaną zaadaptowane na restauracje, kawiarnie oraz miejsca rzemiosła dla podopiecznych Fundacji Leny Grochowskiej i lokalnych rzemieślników. Stworzymy miejsce spotkań dla nowych mieszkańców Papierni i obywateli Konstancina. To będzie największa na Mazowszu przestrzeń eventowa i kulturalna, licząca 6 tys. m kw. Główne lobby hotelowe ma być jednocześnie dużą biblioteką i księgarnią z ambicją stworzenia w tym miejscu centrum polskiej książki, które nawiąże do tradycji tego miejsca. Fabryka nie będzie już niebezpiecznym, wygrodzonym terenem lecz stanie się inkubatorem kultury i dobrego życia.
Cały teren inwestycji będzie spięty przez park linearny, będący jednoczeście strefą rekreacji oraz kominukacji pieszej i rowerowej, pozawalającej wygodnie i bezpiecznie poruszać sie po ogromynm terenie farbyki bez użycia samochodu.
GRUPA ARCHE powstała poprzez rozwój firmy deweloperskiej Arche, która od 1991 roku świadczy profesjonalne usługi deweloperskie. Przez ten czas powstało wiele ciekawych projektów i inwestycji. Łącznie, na terenie Warszawy, Łodzi, Piaseczna oraz Ząbek wybudowano ponad 6 500 domów i mieszkań.
Do Grupy Arche należy również wiele hoteli historycznych: Cukrownia Żnin, Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco w Łodzi, Zamek Janów Podlaski, Koszary Góra Kalwaria oraz Hotel Puławska Residence w Warszawie, Arche Hotel w Częstochowie, Warszawie, Lublinie i Siedlcach, Arche Residence w Łodzi.
Poza działalnością deweloperską i hotelową Grupa Arche zarządza siecią barów Kuchnia za Ścianą w Warszawie oraz Parkiem Handlowym w Siedlcach. W ramach Grupy Arche funkcjonują dwie organizacje pożytku publicznego Stowarzyszenie Wspólnota Arche oraz Fundacja Leny Grochowskiej.
Piotr Grochowski
Główny architekt ARCHE SA
Zdjęcia Alek Murat& Bartek Barczyk