Q22 to nowoczesny wieżowiec klasy premium, zlokalizowany w samym sercu Warszawy – przy alei Jana Pawła II 22, w dzielnicy Śródmieście. Jego nazwa nawiązuje zarówno do jakości (litera „Q” od quality), jak i do struktury kryształu kwarcu (quartz), który stanowił inspirację dla architektów. Liczba „22” odzwierciedla adres budynku.
Biurowiec wyróżnia się monolityczną formą, przełamywaną delikatnie zarysowanymi płaszczyznami oraz elewacją wykonaną ze szkła i aluminium, co nadaje mu dynamiczny, nowoczesny charakter. Q22 liczy 42 kondygnacje nadziemne i 5 podziemnych, osiągając całkowitą wysokość 195 metrów (155 metrów do dachu). Jest jednym z najwyższych budynków w Warszawie, dorównując pod względem wysokości wieżowcowi Skyliner.
Projekt Q22 powstał w pracowni Kuryłowicz & Associates we współpracy z Buro Happold Polska. Inwestorem była polska firma Echo Investment. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku, a stan surowy wykonała firma Modzelewski & Rodek. Budynek powstał na miejscu dawnego hotelu Mercure Fryderyk Chopin, który został rozebrany w 2012 roku po zakupie przez Echo Investment. W procesie rozbiórki odzyskano aż 1500 ton stali i 25 000 ton kruszywa betonowego. Ukończony w lipcu 2016 roku wieżowiec pochłonął około 500 milionów złotych.
Q22 oferuje blisko 54 tys. m² nowoczesnej, ekologicznej powierzchni biurowej klasy A. Przestrzenie są elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb najemców. Na parterze i pierwszym piętrze mieszczą się lokale handlowo-usługowe, w tym kawiarnie, restauracje, salon fryzjerski i kosmetyczny oraz uruchomione jesienią 2024 roku Centrum Konferencyjne Aora. Na 14. piętrze działa klub fitness. Wśród prestiżowych najemców znajdują się m.in. Deloitte, Linklaters, White & Case, William Demant, Omni Office i Savills.
Q22 to również jeden z najbardziej ekologicznych i technologicznie zaawansowanych budynków w kraju. Jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat BREEAM In-Use w najnowszym standardzie International Commercial V6 na poziomie „Outstanding” — i to dwukrotnie. Może się także pochwalić wyróżnieniami WiredScore Platinum i SmartScore Gold, potwierdzającymi najwyższe standardy w zakresie łączności, systemów inteligentnego zarządzania oraz przygotowania infrastruktury do wdrażania nowoczesnych technologii.
Centralna lokalizacja Q22 w Śródmieściu zapewnia doskonałą dostępność komunikacyjną — w pobliżu znajduje się m.in. Dworzec Centralny oraz stacja drugiej linii metra Rondo ONZ, oddalona o zaledwie trzy minuty pieszo. Do dyspozycji użytkowników jest także pięciopoziomowy parking podziemny z 348 miejscami, w tym stacjami ładowania aut elektrycznych.
Q22 podczas Nocy Wieżowców
W ramach wydarzenia, kancelaria Addleshaw Goddard — jeden z najemców wieżowca — otworzy swoje biuro na 32. piętrze dla zwiedzających. Od godziny 18:00 do północy, co pół godziny organizowane będą wejścia dla 10-osobowych grup, które mogą zobaczyć, jak wygląda praca w jednej z najbardziej prestiżowych przestrzeni biurowych w Warszawie oraz piękny widok na panoramę miasta.
„Wierzowce_v2”: wystawa z głębią refleksji
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Wierzowce_v2” autorstwa Noemi Staniszewskiej — artystki i badaczki, której prace koncentrują się na duchowym i symbolicznym wymiarze współczesnej architektury. Tytuł wystawy, pisany przez „rz”, nieprzypadkowo odchodzi od klasycznej etymologii „wieży”. Zamiast tego, odnosi się do „wiary” — jako metafory głęboko zakorzenionej w architekturze wysokiej.
Prezentowane obrazy są malarską refleksją nad oddziaływaniem wieżowców na naszą percepcję, emocje i społeczne wyobrażenia. Eksplorują one dwie kluczowe cechy tych budynków: wysokość — symbolizującą władzę, rozwój i sacrum, oraz przeszklenie — odnoszące się do przejrzystości, systemowej kontroli i mitologii kapitalizmu. Wieżowiec ukazany zostaje jako współczesny znak dominacji w pejzażu miejskim, zastępujący wieże katedr i kominy fabryk, a także jako symbol współczesnego rozumienia czasu — nie jako przestrzeni wydarzeń, lecz deficytowego zasobu.

„Wierzowce_v2” to druga odsłona cyklu będącego częścią rozprawy doktorskiej Noemi Staniszewskiej, obronionej w 2023 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Pierwsza część projektu prezentowana była w gdańskim wieżowcu Tryton. Staniszewska (ur. 1991) jest absolwentką gdańskiej ASP; jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych.
Architektura jako kultura
Udział Q22 w wydarzeniu otwierającym wieżowce dla zwiedzających, w połączeniu z wystawą o głębokim znaczeniu symbolicznym, ukazuje biurowce nie tylko jako przestrzenie pracy, lecz także jako ważny element kultury miejskiej. Q22 staje się dzięki temu nie tylko punktem na mapie biurowej Warszawy, lecz również miejscem refleksji nad tym, dokąd zmierzają współczesne miasta — i ludzie, którzy w nich żyją. Warto zaznaczyć że oficjalne otwarcie budynku Q22 miało miejsce podczas wcześniejszej edycji Nocy Wieżowców.