Rusza grudniowa edycja Festiwalu Budynków

    0
    184

    Podczas drugiej edycji Festiwalu Budynków – święta warszawskiej architektury, zbudowanego wokół jej najlepszych przykładów powstałych w XX i XXI wieku – zapraszamy do odwiedzin historycznego Kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy al. Niepodległości.

     
    Organizatorzy – Fundacja Architektury wraz z Polskim Holdingiem Nieruchomości S.A. zapraszają do odwiedzin historycznego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy al. Niepodległości. Ten zaprojektowany i jedynie częściowo zrealizowany w dwudziestoleciu międzywojennym kompleks zabudowań nie daje się łatwo przypisać do konkretnego stylu czy nurtu. Ekspresjonizm, styl narodowy, wczesny modernizm, a może art déco? Zróżnicowany detal oraz bogactwo form stanowią o niezwykłym kunszcie architekta kompleksu Jana Koszczyca-Witkiewicza oraz kontynuatora jego dzieła po II wojnie światowej, Stefana Putowskiego.
    Do udziału w Festiwalu Budynków Fundacja Centrum Architektury wytypowała cztery starannie wyselekcjonowane gmachy, powstałe w XX i XXI wieku w Warszawie, o znakomitej wartości historycznej. Dzięki ich otwarciu dla szerokiego grona zwiedzających publiczność będzie miała możliwość obcowania z architekturą najwyższej próby. Bohaterem pierwszego wydarzenia, cieszącego się dużym zainteresowaniem, był Dom Partii, przykład architektury socrealizmu wymykający się schematowi tego stylu znanemu chociażby z MDM-u czy Pałacu Kultury.
    Fascynująca siedziba Szkoły Głównej Handlowej wpisał się na stałe w mapę Warszawy, ukazując niebanalną
    i ponadczasową architekturę, której rozwiązania są funkcjonalne po dziś dzień. Zwiedzanie kampusu Szkoły Głównej Handlowej to wyjątkowe wydarzenie, do którego osobiście zachęcam – powiedział Artur Lebiedziński, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.
    W ramach Festiwalu Budynków w dniach od 4 do 6 grudnia br. odbędzie się cykl wykładów architektów, spacer po kampusie SGH i koncert muzyki kameralnej. Wydarzenia wpisują się obchody 110-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
    Powyższe działania wpisują się w długoterminową strategię Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. oraz nawiązują do charakterystyki projektów deweloperskich PHN, zakładającej ich niebanalną i ponadczasową architekturę oraz wysoki standard przyjętych rozwiązań.
    Plan wydarzeń

    4.12. piątek – 18.00
    – wykład Karola Piekarskiego „Zabudowa miasta Warszawy w obrazach graficznych” (według danych historycznych urzędu statystycznego, map, materiałów archiwalnych oraz innych zasobów sieciowych)
    (budynek G, aula VI)
    5.12. sobota – 12.00
    – spacer z Joanną Koszewską i Grzegorzem Miką po kampusie SGH, I tura
    (miejsce zbiórki: podcienia budynku A, ul. Rakowiecka 24)
    5.12. sobota – 16.00
    – wykład prof. dr hab. Marty Leśniakowskiej „Architekt nieznany? Jan Koszczyc-Witkiewicz i jego architektura” (budynek G, aula V)
    5.12. sobota – 21.00
    – koncert Michała Górczyńskiego „Wołanie na budynek i klarnet”
    (budynek G, Aula Spadochronowa)
    6.12. niedziela – 12.00
    – spacer z Joanną Koszewską i Grzegorzem Miką po kampusie SGH, II tura
    (miejsce zbiórki: podcienia budynku A, ul. Rakowiecka 24)
    6.12. niedziela – 15.30
    – wykład prof. dr hab. Marty Leśniakowskiej „Architektura światła. Kampus Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”
    (budynek G, Aula Główna)
    Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
    Na oprowadzanie z przewodnikami obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org