Przeniosą Emilię do parku przy Pałacu Kultury i Nauki

    0
    214

    Dziś ostatni dzień działania Muzeum, od jutra mogą wjeżdżać buldożery, a uruchomione postępowanie ws. wpisu do rejestru zabytków jest jeszcze w początkowej fazie. Wygląda na to, że przyszedł czas na nasz plan awaryjny!” – napisał na Facebooku Michał Krasucki, zastępca konserwatora zabytków. Dziś mają się rozpocząć pierwsze prace projektowe.

     

    W piątek władze Warszawy podpisały list intencyjny z firmą Griffin, właścicielem Emilii. Właściciel budynku deklaruje współpracę i koordynację zadań między miastem, a spółką w związku z przeniesieniem pawilonu. To pierwsza taka sytuacja, gdy prywatny inwestor decyduje się na współfinansowanie przeniesienia pawilonu.

    Oba podmioty ustaliły, że rozbiórka będzie przeprowadzana na podstawie ekspertyz i projektu wykonawczego. Te zakładają demontaż, a następnie ponowny montaż elementów pawilonu.

    „To gwarantuje, że nie sprawdzi się czarny scenariusz wyburzenia. Sam proces demontażu, konserwacji, a potem montażu-budowy będzie transparentny. Szczegółowe porozumienie między miastem a spółką ma być podpisane w ciągu trzech tygodni

    Już w poniedziałek pracę zaczynają nasi eksperci, którzy mają wykonać dokładną ekspertyzę konstrukcyjną i analizę technologii przeniesienia poszczególnych elementów. Następnie przygotujemy miejsce na pracownię konserwacji. Za kilka miesięcy zostanie przygotowany projekt budowlany dla pawilonu w docelowej lokalizacji.

    Trzymajcie kciuki, byśmy już w przyszłym roku mogli spotkać się w nowej-starej Emilii!” – zapowiada Krasucki.

    Emilia zostanie przeniesiona na działkę znajdującą się w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Parku Świętokrzyskiego. Według miejscowego planu zagospodarowania ma tu powstać ogród zimowy. Pawilon Emilia Nowa Warszawa

    Przeniesienie całości budynku w inne miejsce nie jest możliwe, dlatego planowane jest przenoszenie poszczególnych elementów. Wstępna koncepcja zakłada, że najpierw powstanie podziemna część i cokół, a na nim stanie nowa konstrukcja budynku: fundamenty, słupy, ściany oraz stropy międzykondygnacyjne. Wszystkie odtworzone elementy mają zachować rozmiary tych oryginalnych.

    Według wstępnych szacunków, cała operacja ma kosztować 24,4 mln zł. Według wstępnych prognoz Emilia w nowej lokalizacji miałaby być dostępna w połowie przyszłego roku.