Na co uważać podczas upałów

    0
    408

    Stało się – przyszły pierwsze letnie upały. Temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza potrafią wyjątkowo dawać się we znaki, nie tylko starszym i schorowanym osobom, ale także młodym, zdrowym i aktywnym. Jak uniknąć negatywnych konsekwencji upałów? Sprawdź praktyczne porady, których udzielają na blogu i podczas specjalistycznych kursów instruktorzy z Centrum Ratownictwa.

    Co Ci grozi podczas upałów i jak tego uniknąć?

    Przegrzanie

    To jedno z pierwszych możliwych zagrożeń, które czyhają na Ciebie, kiedy na dworze jest pięknie, słonecznie i upalnie. Przegrzania możesz uniknąć w bardzo prosty sposób – dbając o to, by Twój ubiór w czasie upałów był lekki i przewiewny. Nie zaszkodzi też schłodzić się letnią kąpielą lub prysznicem. Kolejna ważna kwestia to utrzymywanie chłodu w pomieszczeniach. Zasłoń i zamknij okna w ciągu dnia, szczególnie jeśli znajdują się od południowej strony. Jeśli chcesz wywietrzyć mieszkanie, zrób to dopiero wieczorem lub nocą. Zadbaj również o to, by nie przegrzewać swojego dziecka. Przykładowo, nie nakrywaj jego wózka kocykiem w celu ochrony przed słońcem. To tak nie działa.

    Szok termiczny

    W jego wyniku można doświadczyć nawet zatrzymania krążenia. Szczególnie łatwo o jego wystąpienie nad wodą. Wystarczy, że najpierw się opalasz, a potem nagle zanurzasz się w chłodnym jeziorze. Unikniesz go w prosty sposób: stopniowo, powoli wchodząc do wody oraz ochlapując najpierw twarz, plecy i szyję. Zanurzyć możesz się dopiero wtedy, gdy wyrównasz temperaturę.

    Odwodnienie

    Kiedy jest gorąco, pocisz się bardziej i tracisz więcej wody z organizmu. Dlatego właśnie w czasie upałów powinieneś pić jeszcze więcej niż zwykle – około 2,5-3 litrów dziennie. Najlepiej pij wodę. Unikaj alkoholu i kawy, które odwadniają oraz słodzonych napojów, które tak naprawdę wcale nie gaszą pragnienia.

    Oparzenia słoneczne

    Słońce świeci na całego, a to oznacza, że promieniowanie UV jest bardzo wysokie. W związku z tym unikaj wychodzenia na pełne słońce w godzinach, kiedy promieniowanie jest największe – czyli między 10 rano a 17. W tych godzinach postaraj się przebywać w chłodnych pomieszczeniach lub w cieniu, szczególnie jeśli masz jasną, podatną na oparzenia cerę.

    Nadmierny wysiłek fizyczny

    Uprawianie sportu w godzinach największych upałów to najgorszy możliwy pomysł. To niemal pewne, że się w ten sposób odwodnisz. Dodatkowo, wystawiając się na słońce, ryzykujesz także udarem słonecznym. Możesz też zemdleć z wycieńczenia. Jeśli bardzo zależy Ci na utrzymaniu regularności treningów, przenieś je najlepiej na wczesne godziny poranne, kiedy jest chłodniej.

    Problemy z trawieniem lub brak apetytu

    W czasie upałów apetyt nie dopisuje, prawda? Jeśli jednak nic nie zjesz przez cały dzień, a utrzymasz swoją normalną aktywność, możesz doświadczyć hipoglikemii i zasłabnąć. W związku z tym w czasie upałów staraj się jeść regularnie lekkie posiłki. Zwróć też szczególną uwagę na świeżość produktów spożywczych, szczególnie tych, które szybko się psują w wysokich temperaturach: nabiału, jajek, mięsa, lodów.

    Przeziębienia i infekcje układu oddechowego

    Owszem, to brzmi dziwnie – przeziębić się, gdy na zewnątrz 30 stopni. Ale to naprawdę możliwe. Wszystko przez nagłe zmiany temperatur, na jakie się wtedy narażasz. Idziesz do samochodu w pełnym słońcu, wsiadasz do klimatyzowanego samochodu, potem wychodzisz znowu na zewnątrz, po czym wchodzisz z powrotem do wychłodzonych pomieszczeń. Postaraj się więc unikać nadmiernego obniżania i skoków temperatury z 30 stopni do 17.

    Jak dbasz o siebie w czasie upałów?