Kultowe książki, których akcja rozgrywa się w Warszawie

  0
  386

  Warszawa powszechnie uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Europy, czemu trudno się dziwić. Klimatyczne kamieniczki i stare miasto w połączeniu z nowoczesnymi zabudowaniami sprawiają, że trudno oderwać wzrok od tego wyjątkowego miejskiego pejzażu. Warszawa to też kawał historii, również tej przedwojennej czy komunistycznej, która stała się inspiracją dla polskich pisarzy. Wielu autorów wybrało sobie stolicę jako miejsce akcji swoich powieści, a my wyłoniliśmy trzy, które warto przeczytać.

  Warszawa w „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka

  Rozpoczynamy z przytupem, bo od powieści Jakuba Żulczyka, która na polskim rynku wydawniczym ukazała się w w październiku 2014 roku. „Ślepnąc od świateł” to wciągająca i pełna napięcia historia warszawskiego handlarza narkotyków, który w pogoni za pieniądzem i lepszym życiem rezygnuje z marzeń o ukończeniu ASP, aby zaopatrywać swoich zamożnych klientów w kokainę. Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie i pokazuje nocne życie w stolicy od tej bardziej bezwzględnej strony. W książce Żulczyka nie brakuje barwnych opisów szarych, postkomunistycznych budynków, które przeplatają się z obrazem luksusowych apartamentowców. Pozycja obowiązkowa dla każdego Warszawiaka i nie tylko. Warto również obejrzeć serial pod tym samym tytułem.

  Warszawa w „Królu” Szczepana Twardocha

  Ze współczesnej Warszawy przenosimy się do przedwojennej stolicy, która stała się tłem dla wydarzeń przedstawionych w głośnej powieści Szczepana Twardocha „Król”. Wyłania się z niej obraz stolicy, w której ścierają się dwie społeczności, polska i żydowska, a na ulicach nie brakuje drobnych przestępców. Czytając „Króla” można przenieść się do Warszawy z czasów dwudziestolecia międzywojennego, gdzie nie brakowało brukowanych uliczek, obskurnych kamienic i innych przyziemnych, realistycznie opisanych miejsc, które nie pasują do romantycznych opisów znanych z innych utworów literackich.

  Warszawa w „Złym” Leopolda Tyrmanda

  Pozycja, która uważana jest za jeden z największych sukcesów polskiej literatury. Powieść „Zły” autorstwa Leopolda Tyrmanda to zręcznie napisana i emocjonująca opowieść kryminalna. Na łamach książki poznajemy Warszawę z lat 50. wyłaniającą się z kryzysu po zakończeniu II wojny światowej. Autor nie szczędzi czytelnikom realistycznych opisów najbardziej zniszczonych miejsc na mapie Warszawy, a także tych, które uchodzą za kultowe. „Zły” mocno wpisuje się w klimat Polski Ludowej, gdzie każdy musiał zmierzyć się z nowymi, powojennymi realiami życia.

  Artykuł sponsorowany