Jaką funkcję pełnią uchwyty do szkła?

    0
    431

    Szkło jest materiałem, który zyskuje coraz większe uznanie architektów, projektantów i wykonawców. Z pewnością w znacznym stopniu jest to efektem opracowania nowych metod jego produkcji, dzięki którym szklane tafle są wytrzymałe i bezpieczne. Nie bez znaczenia są też nowe techniki mocowania szyb oraz stosowane w nich estetyczne i wygodne w użyciu uchwyty do szkła.

     

    Cechy szkła jako materiału budowlanego

    Przeglądając oferty współczesnych producentów szkła budowlanego można w nich znaleźć wiele odmian tego materiału. Obok tradycyjnych szyb okiennych, które w architekturze stosuje się już od bardzo dawna, pojawiają się też nowe, innowacyjne warianty. Coraz częściej można też spotkać się z określeniem „szkła budowlanego”, które charakteryzują transparentność, łatwość obróbki, wytrzymałość i podatność na zdobienie. Z drugiej strony jest ono stosunkowo kruche, podatne na naprężenia i pękanie.

    Wśród dostępnych materiałów wyróżnia się tzw. float bezbarwny i biały, szkło barwione w masie, zbrojone, klejone, refleksyjne, niskoemisyjne, laminowane i wiele innych odmian. Różnorodność materiału wpływa na zakres zastosowania, a jego właściwości zwiększają zapotrzebowanie na specjalne uchwyty mocujące do szkła.

     

    Rotule i inne uchwyty do szkła

    Mocowanie szkła na ścianach zewnętrznych elewacji, w roli wewnętrznych ścianek działowych czy balustrad w systemach schodów wymaga stosowania specjalnych technik. Jest to związane z właściwościami materiału, który – chociaż w stanie płynnym podatny na kształtowanie – w formie szyby jest problematyczny do cięcia i wiercenia otworów. Firma Womet oferuje specjalne rotule oraz inne uchwyty do szkła, które znacznie usprawniają proces montażu.

    Typowa rotula kształtem przypomina walec. Składa się on z dwóch części, z których jedna jest wyposażona w gwintowany bolec, a druga – w również gwintowany otwór. Rotule pozwalają na wygodne mocowanie szkła bez przykręcania go bezpośrednio do ściany. Na jej powierzchni montuje się dolną część uchwytu, na który nakłada się szybę i dokręca częścią zewnętrzną. W tego typu elementy są też wyposażane uchwyty do szyb balustrad. Umożliwiają one montaż do stopnia i barierki przy jednoczesnym utrzymaniu szklanej tafli w pionie.

     

    Funkcje uchwytów do mocowania szkła

    Niewątpliwą zaletą, jaką wyróżniają się rotule, jest wyposażenie ich w elastyczne elementy z tworzywa sztucznego lub gumy. Są one umieszczone pomiędzy częściami walca i bezpośrednio stykają się z szybą. Podstawowym zadaniem tych elementów jest funkcja sprężystego amortyzatora pomiędzy szkłem a metalem. Oba materiały charakteryzują się sztywnością i tendencją do zmiany naprężeń pod wpływem różnic temperatur. Mocowanie „na sztywno” mogłoby narażać szybę na pękanie.

    Reasumując, do podstawowych funkcji, jakie pełnią rotule można zaliczyć:

    • łatwy, szybki i bezproblemowy montaż szyb w każdym warunkach architektonicznych (różnorodność kształtów uchwytów, specjalne uchwyty do szyb balustrad),
    • zapewnienie niwelacji skutków naprężeń przez zastosowanie elastycznej przekładki (ochrona przed pękaniem),
    • stworzenie dystansera pomiędzy ścianą wewnętrzną czy elewacyjną, a szybą,
    • możliwość montażu szyb na nierównych powierzchniach (rotule o różnej wysokości),
    • mocowanie szyb w balustradach schodów i balkonów z dala od pionowych powierzchni ścian (montaż do płaszczyzny stopni),
    • estetyczne wykończenie konstrukcji (polerowane lub matowane główki).

    Uchwyty do szkół są wykonywane w wielu wariantach, począwszy od pojedynczych rotul po elementy, które pozwalają na montaż do powierzchni ustawionych pod różnym kątem. Za ich pomocą można bez problemu zamocować wysoką ściankę działową do podłogi i sufitu czy szklaną balustradę na antresoli.