Jak długo jest ważna polisa na życie?

    0
    376

    Czas trwania umowy polisy na życie z reguły jest zależny od ubezpieczonego. To on wybiera długość trwania umowy, zwłaszcza w polisach mieszanych, z funkcją oszczędzania lub inwestowania. Jednak nie zawsze czas ochrony jest równoznaczny z czasem opłacania składek.

    To, na jak długo otrzymuje się ochronę – zależy od samego klienta. Firmy ubezpieczeniowe oferują naprawdę bardzo szeroki wybór w zakresie czasu – można nabyć ochronę na rok (np. polisa grupowa) lub nawet na 30 lat (polisa indywidualna).

    W przypadku polisy grupowej 12 miesięcy ochrony jest akurat ochroną standardową. Umowa przedłuża się automatycznie po kolejnym roku, chyba że na wniosek pracownika ma nie być kontynuowana. Taka polisa wygasa z kolei, gdy pracownik zdecyduje się zmienić miejsce pracy bądź zostanie zwolniony z firmy.

    Ubezpieczenie indywidualne oferuje większy wybór – tu ubezpieczony może nabyć ochronę na rok,  lata czy w odstępach 5-letnich. Maksymalnie na nawet 30 lat. Wydawać się może, że to spory okres czasu, jednak w ten sposób zyskuje się zarówno ochronę i spokój na długie lata, jak i oszczędności na przyszłość.

    Im dłuższy czas trwania umowy, tym niższą składkę można otrzymać. Warto przed zakupem sprawdzić wysokość składki, np. na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator w oparciu o preferowany czas ochrony.

    Czas ochrony w innych ubezpieczeniach życiowych

    Różnica w czasie ochrony występuje również między polisą na życie oraz polisą na dożycie. Standardowe ubezpieczenie na życie zapewnia ochroną na pewien czas, który określa umowa z ubezpieczycielem – czyli np. 10 lub 20 lat. W momencie zakończenia umowy – ubezpieczyciel wypłaca zgromadzoną sumę pieniędzy, jednak w tym czasie przestaje również obowiązywać dotychczasowa ochrona.

    Innym przykładem jest polisa dożywotnia. Jak sama nazwa wskazuje, czas trwania umowy nie jest określony. Jest to produkt ochronny dedykowany osobom starszym. Okres składkowy może trwa

     wyłącznie przez pewien czas (np. 10 lat), po czym przestaje opłacać się składki, a ochrona trwa aż do śmierci. Polisa dożywotnia, o czym więcej można przeczytać na https://rankomat.pl/zycie/jak-dlugo-jest-wazna-polisa-na-zycie, zapewnia wsparcie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej.

    Jak zawiesić płacenie składek w polisie na życie?

    W sytuacji, gdy ubezpieczony ma problemy z opłacaniem składek, np. z powodu trudności życiowych czy finansowych, może zawiesić opłacanie składek na pewien okres. Dzięki temu nie utraci posiadanej ochrony. Konsekwencją może być za to zmniejszenie sumy ubezpieczenia.

    Jest to krok, który naprawdę warto rozważyć. Dzięki temu nie trzeba zbyt pochopnie rezygnować z posiadanego ubezpieczenia.

    Kiedy polisa na życie przestaje być ważna?

    Ochrona zakończyć się może z kilku powodów, a są to m.in.:

    • moment zakończenia umowy,
    • zdarzenie z zakresu wyłączenia odpowiedzialności,
    • brak opłacenia składki,
    • zwolnienie z pracy (w przypadku polisy grupowej),
    • zgon ubezpieczonego.

    Każda polisa na życie posiada wyłączenia odpowiedzialności, jednak lista tych wyłączeń dla każdego produktu ubezpieczeniowego może być inna i warto zapoznać się z nią wcześniej.

    Polisa może również przestać być ważna w momencie, gdy ubezpieczony dopuszcza się nieopłacania składek – w takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo zerwać umowę.

    W przypadku ubezpieczenia grupowego – czas ważności polisy łączy się z zakończeniem pracy. Bardzo często jednak firmy ubezpieczeniowe składają ubezpieczonemu ofertę przejścia na indywidualne ubezpieczenie o podobnych warunkach, jak dotychczasowa polisa grupowa.

    Powodem zakończenia ważności polisy na życie jest również śmierć osoby ubezpieczonej, która po wypłaceniu należnego świadczenia osobom uposażonym – zostaje rozwiązana.

    Warto wspomnieć jednak tutaj o wyłączeniach odpowiedzialności, które warto sprawdzić w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) przed podpisaniem umowy. Ten punkt dokładnie opisuje okoliczności zdarzenia, które mogą wpłynąć na wyłączenie odpowiedzialności. Oznacza to, że w sytuacji, gdy ubezpieczony dozna urazu w wyniku wypadku samochodowego, ale prowadził on samochód będąc pod wpływem alkoholu – ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od warunków umowy.