Al. Jerozolimskie 44 nowy wieżowiec w centrum Warszawy

    0
    390
    Ten budynek zastąpi Universal

    Przyziemia ze sklepami i kawiarniami i mnóstwo zieleni ma się pojawić w miejscu, w którym dziś straszy budynek Uniwersalu. Wieżowiec kojarzony przez warszawiaków głównie z ogromnych płacht reklamowych idzie do rozbiórki.

     

    Dyskusje o przekształceniu ronda Dmowskiego w skrzyżowanie budzą sporo emocji. Zmiany w tym miejscu są jednak nieuniknione, bo dziś ta część Śródmieścia jest nieprzyjazna zwłaszcza dla pieszych. W sercu Warszawy – na rogu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich, bezpośrednio przy stacji metra Centrum – narodzi się w najbliższych latach zupełnie nowa jakość życia i pracy. Oprócz renowacji Rotundy podjętej przez PKO BP oraz nowego budynku na miejscu dawnego Universalu, przy Al. Jerozolimskich 44 realizowanego przez Commerz Real Investmentgesellschaft we współpracy z deweloperem S+B Gruppe AG, planowane są także liczne inwestycje obejmujące otaczające tereny niezabudowane, drogi i infrastrukturę, które zagwarantują wartość dodaną nie tylko dla mieszkańców tego miejsca, ale także dla całego miasta.

    Nowy-Uniwersal,NowaWarszawa, aleje jerozolimskie 44
    Wizualizacja budynku Aleje Jerozolimskie 44 od strony ronda Dmowskiego

    Ambitne projekty zakładają nie tylko stworzenie nowej atrakcyjnej lokalizacji biurowej w samym sercu miasta, ale także, dzięki otaczającej je szacie zieleni, przemienią historyczny plac wokół Rotundy w niepowtarzalną przestrzeń miejską. Rotunda stanie się ponownie miejscem spotkań nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale także dla całej Warszawy, a jej otoczenie będzie zachęcało do tego, by na moment przystanąć, zrelaksować się czy odpocząć, na przykład przy filiżance kawy w miłej atmosferze, z widokiem na Pałac Kultury. O zwycięskim projekcie pisaliśmy rok temu. Zabytkowy budynek banku będzie zrewitalizowany według zwycięskiego projektu

    Różnorodne działania mające na celu odmłodzenie i ożywienie placu stworzą nową wartość dodaną:

    Budynek Universalu był niegdyś jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście, znanym każdemu Warszawiakowi. Upadłość spółki Metro Projekt Sp. z o.o. ogłoszona ponad dziesięć lat temu oraz toczące się długie postępowanie upadłościowe odcisnęły swoje piętno na budynku – w ostatnim czasie był on głównie miejscem na wielkopowierzchniową reklamę. Stąd też plan zakładający położenie kresu temu smutnemu widokowi i realizację nowej koncepcji zagospodarowania obszaru cieszy nie tylko mieszkańców tej okolicy, ale także władze miasta.

     

    Nowy-Uniwersal-1156x574
    Otoczenie budynku Aleje Jerozolimskie 44 zawierać będzie zielony pasaż

     

     

    Na parterze projektowanego, dostępnego dla wszystkich budynku biurowo-handlowego przy al. Jerozolimskich 44, który zastąpi istniejący Universal, planowane jest stworzenie różnorodnej infrastruktury: od sklepów z towarami codziennego użytku, przez gastronomię aż po rozrywkę dla każdego.

    W ramach planowanych prac niezagospodarowany obecnie teren przed budynkiem przy ulicy Widok 19 zostanie zazieleniony, ożywiony drzewami i zyska nowy przestrzenny klimat.

    Szczególny nacisk położony zostanie na aspekt komunikacyjny placu: istniejące obecnie rondo łączące ul. Marszałkowską i Al. Jerozolimskie przekształcone zostanie w obszar przyjazny dla pieszych, bezpieczny, miły i dobrze oświetlony w nocy.

    Między nowym budynkiem mieszczącym w sobie biura i sklepy, Rotundą a leżącymi nieopodal budynkami stworzona zostanie otwarta dla wszystkich przestrzeń, z dużą ilością zieleni i drzew, będąca idealnym miejscem spotkań i odpoczynku w samym sercu miasta. Chodniki u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich, uczęszczane przez tysiące Warszawiaków, zostaną poszerzone, stając się celem przechadzek i spacerów.

    Rotunda zostanie odrestaurowana ze szczególną dbałością, a parter budynku stanowić będzie ogólnodostępna przestrzeń przeznaczona na różnego rodzaju wydarzenia.
    Planowane nowe zagospodarowanie terenu wokół Rotundy wzbudza dużą ciekawość wśród mieszkańców stolicy. W ramach cieszącego się ogromnym zainteresowaniem dnia informacyjnego, który zorganizowano w ubiegłym tygodniu, zaprezentowano pierwsze pomysły na to, jak będzie wyglądać ta część miasta. Kolejne takie dni otwarte będą także organizowane w przyszłości.
    Stan prac – Ramy czasowe

    Pierwsze projekty budowlane zostały złożone w urzędach celem ich oceny i sprawdzenia.
    Dzięki planowanym nowym budowlom, rekonstrukcji Rotundy oraz zazielenieniu obszaru wokół stacji metra Centrum teren ten w nieodległej przyszłości odzyska swoje pierwotne znaczenie.