REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Praca dla uchodźców – warszawski punkt pośrednictwa

Strona główna Informacje Praca dla uchodźców – warszawski punkt pośrednictwa

Urząd Pracy m.st. Warszawy otworzył Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy. Znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Poszukujący pracy uchodźcy mogą się zarejestrować i szukać ofert także z pomocą tłumacza w języku ukraińskim.

Na mocy niedawno uchwalonej tzw. specustawy osoby mające obywatelstwo ukraińskie mogą podejmować pracę na uproszczonych zasadach. Od wczoraj w centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 77/79 działa punkt obsługi Urzędu Pracy m. st. Warszawy, który pomaga osobom z Ukrainy w poszukiwaniu zatrudnienia i odnalezieniu się na polskim rynku pracy.

– Dzisiaj karmimy, poimy naszych gości, znajdujemy im dach nad głową. Ale musimy myśleć, co dalej. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej naszych gości mogło znaleźć pracę i to pracę zgodną z ich kwalifikacjami – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Punkt nie prowadzi rejestracji numerów PESEL, zgłaszać mogą się do niego także Ci obywatele Ukrainy, którzy jeszcze go nie posiadają.

– Już wczoraj, przed oficjalnym otwarciem, zarejestrowaliśmy około 50 osób. Większość to kobiety, z wysokimi kwalifikacjami, dyrektorki, menedżerki. Teraz poszukują wszelkiej pracy, żeby się utrzymać – opowiada Beata Jarosz, pośredniczka pracy i tłumaczka pracująca w nowym punkcie.

Można w nim uzyskać oferty pracy, a także zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Stale obecni są tłumacze, aby ułatwić kontakt pomiędzy pracownikami urzędu, a osobami poszukującymi pracy. Na sali jest osiem stanowisk, przy których można wypełnić wstępny formularz, samą rejestrację ostatecznie kończy rozmowa z urzędnikiem. Zarejestrowani będą otrzymywać oferty pracy mailem.

Aktualne bazy ofert i setki zatrudnionych

Dotąd, w ramach możliwych działań, powiatowy urząd pracy dziennie legalizował pracę około 500 osób narodowości ukraińskiej na podstawie obowiązujących przepisów. Do wszystkich punktów, w których są większe grupy Ukraińców przekazywane są informacje jak samodzielnie poszukiwać pracy. Przede wszystkim jest to Centralna Baza Ofert Pracy na stronie oferty.praca.gov.pl, w tym warszawskie tłumaczone na język ukraiński ale także możliwości znalezienia pracy przez portale komercyjne.

Samorząd warszawski nie dysponuje swoimi środkami na zadania z zakresu rynku pracy, dlatego Urząd Pracy zgłosił zapotrzebowanie na środki pochodzące z rezerwy Funduszu Pracy będącego w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z przeznaczeniem na szkolenia z języka polskiego przygotowującego do pracy zarobkowej obywateli Ukrainy. Szkolenia obejmą około 400 osób, co będzie kosztowało 1 mln zł.

Potrzebne pieniądze z budżetu państwa

– Większość zadań związanych z pomocą naszym gościom rząd zleca samorządom. Mamy sygnały, że otrzymamy na to pieniądze m.in. ze środków Unii Europejskiej. Jestem za tym, żeby one trafiały wprost do samorządów i organizacji pozarządowych zajmujących się bezpośrednio pomocą – mówi prezydent Trzaskowski.

W Warszawie od wybuchu wojny zatrzymało się ok. 300 tys. osób. Do szkół i przedszkoli przyjęto już siedem tysięcy dzieci.

– Musimy mieć świadomość, że będzie większe obciążenie szkół, służby zdrowia, urzędów. Zwiększy się też zużycie prądy, wody w mieszkaniach i w punktach, w których przyjmujemy naszych gości. Jako samorząd nie będziemy w stanie tego wszystkiego sfinansować zwłaszcza w sytuacji, gdy rząd wciąż odbiera pieniądze samorządom. A na tzw. Polskim Ładzie Warszawa straciła 1,5 mld złotych – wylicza prezydent Trzaskowski i apeluje do rządu o pieniądze na pokrycie tych wydatków.

Korzyści z rejestracji dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy zarejestrowani w Urzędzie jako osoby bezrobotne oprócz możliwości skorzystania z usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego będą mogli skorzystać z instrumentów finansowanych ze środków publicznych. Urząd ma na ten cel w 2022 roku 38 mln zł. Osoby bezrobotne, w tym te z Ukrainy, skorzystają przede wszystkim ze szkoleń, staży, prac interwencyjnych, robót publicznych, refundacji kosztów opieki nad dziećmi. Mogą też ubiegać się o pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej.  

Pracodawcy poszukiwani

Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył legalnie granicę Polski od dnia 24 lutego 2022 r. może podjąć zatrudnienie. Pracodawca ma obowiązek zgłosić to zatrudnienie w terminie 14 dni do Urzędu Pracy poprzez portal praca.gov.pl . Pośrednictwo pracy w Polsce jest bezpłatne. Nikt nie ma prawa pobierać opłat za udostępnianie ofert. Umowa musi zostać zawarta najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Pracodawca nie ma prawa zatrzymywać dokumentów np. paszportu zatrudnionych osób. o tych wszystkich zasadach obywatele Ukrainy są informowani w ulotkach i na stronie Urzędu Pracy.

Pracodawcy chcący zatrudnić obywateli Ukrainy mogą to zatem zrobić samodzielnie lub też złożyć do urzędu ofertę pracy zaznaczając opcję zatrudnienia osoby z Ukrainy. Szczegóły dostępne na stronie i Facebooku Urzędu Pracy.

W bazie ofert dla Warszawy w Urzędzie Pracy jest obecnie 360 ofert na 2300 stanowisk pracy.

Przypominamy również, że cały czas działa warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy 505 700 701 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00 do20), informacje także na stronie Miasta Stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Zielona Marszałkowska – przetarg rozstrzygnięty

Miasto rozstrzygnęło przetarg na modernizację ul. Marszałkowskiej na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym...

NOWE PRZEJŚCIE PRZY KAROWEJ – OTRZYMAŁO FINANSOWANIE

Radni m.st. Warszawy przyznali nam środki na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przejścia dla pieszych przez ul. Wybrzeże Kościuszkowskie, na wysokości ul....

Tramwaj do Wilanowa – zmiany w organizacji ruchu

Już w najbliższy weekend kolejne zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie – w związku z budową tramwaju...

Konkurs na odbudowę Pałacu Saskiego ruszył!

27 marca 2023 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (TED) ogłoszenie o konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z...

Mieszkania Neowo przy metrze na Bemowie idą jak burza!

Już połowa mieszkań budowanych przez Yareal na Bemowie znalazła swoich właścicieli. Pierwszy z dwóch kwartałów miejskich tworzących inwestycję...

Occidental Warsaw Powiśle zadebituje w Elektrowni Powiśle

Zakończyły się prace budowlane pierwszego w Polsce hotelu sieci Barecelo. W Warszawie jesienią swoją działalność rozpocznie hotel tej grupy pod marką...

Polecane

Wirtualne Targi Nowych Mieszkań i Domów – Warszawa

W dniach 17 – 19 marca pod adresem noweinwestycje.pl/targi odbędą się Wirtualne Targi Nowych Mieszkań i Domów dla Warszawy i woj....

Przychodnia przyszłości w której to lekarz czeka na Ciebie!

Dostęp do konsultacji z lekarzem rodzinnym przez aplikację i w placówkach stacjonarnych, 7 dni w tygodniu do 21:00, a to wszystko...

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem okapu do zabudowy?

Jeśli planujesz wyposażyć swoją kuchnię w okap do zabudowy, istnieje kilka ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę. Od...

XIII Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2023

Już w następny weekend (21-22.01.2023 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2022. To już trzynasta...

Real Estate Conference – ruszaj z nami i nieruchomościami!

Interesujesz się nieruchomościami? Wiążesz z tą branżą swoją przyszłość? A może dopiero zamierzasz postawić swoje pierwsze kroki w świecie nieruchomości? Jeśli tak, to Real...

Co robić w Sylwestra? Najlepsze pomysły w Warszawie

To niekwestionowanie jeden z najbardziej imprezowych wieczorów w roku. Zastanawiając się, co robić w Sylwestra, czujemy bowiem, że ...