REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Praca dla uchodźców – warszawski punkt pośrednictwa

Strona główna Informacje Praca dla uchodźców – warszawski punkt pośrednictwa

Urząd Pracy m.st. Warszawy otworzył Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy. Znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Poszukujący pracy uchodźcy mogą się zarejestrować i szukać ofert także z pomocą tłumacza w języku ukraińskim.

Na mocy niedawno uchwalonej tzw. specustawy osoby mające obywatelstwo ukraińskie mogą podejmować pracę na uproszczonych zasadach. Od wczoraj w centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 77/79 działa punkt obsługi Urzędu Pracy m. st. Warszawy, który pomaga osobom z Ukrainy w poszukiwaniu zatrudnienia i odnalezieniu się na polskim rynku pracy.

– Dzisiaj karmimy, poimy naszych gości, znajdujemy im dach nad głową. Ale musimy myśleć, co dalej. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej naszych gości mogło znaleźć pracę i to pracę zgodną z ich kwalifikacjami – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Punkt nie prowadzi rejestracji numerów PESEL, zgłaszać mogą się do niego także Ci obywatele Ukrainy, którzy jeszcze go nie posiadają.

– Już wczoraj, przed oficjalnym otwarciem, zarejestrowaliśmy około 50 osób. Większość to kobiety, z wysokimi kwalifikacjami, dyrektorki, menedżerki. Teraz poszukują wszelkiej pracy, żeby się utrzymać – opowiada Beata Jarosz, pośredniczka pracy i tłumaczka pracująca w nowym punkcie.

Można w nim uzyskać oferty pracy, a także zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Stale obecni są tłumacze, aby ułatwić kontakt pomiędzy pracownikami urzędu, a osobami poszukującymi pracy. Na sali jest osiem stanowisk, przy których można wypełnić wstępny formularz, samą rejestrację ostatecznie kończy rozmowa z urzędnikiem. Zarejestrowani będą otrzymywać oferty pracy mailem.

Aktualne bazy ofert i setki zatrudnionych

Dotąd, w ramach możliwych działań, powiatowy urząd pracy dziennie legalizował pracę około 500 osób narodowości ukraińskiej na podstawie obowiązujących przepisów. Do wszystkich punktów, w których są większe grupy Ukraińców przekazywane są informacje jak samodzielnie poszukiwać pracy. Przede wszystkim jest to Centralna Baza Ofert Pracy na stronie oferty.praca.gov.pl, w tym warszawskie tłumaczone na język ukraiński ale także możliwości znalezienia pracy przez portale komercyjne.

Samorząd warszawski nie dysponuje swoimi środkami na zadania z zakresu rynku pracy, dlatego Urząd Pracy zgłosił zapotrzebowanie na środki pochodzące z rezerwy Funduszu Pracy będącego w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z przeznaczeniem na szkolenia z języka polskiego przygotowującego do pracy zarobkowej obywateli Ukrainy. Szkolenia obejmą około 400 osób, co będzie kosztowało 1 mln zł.

Potrzebne pieniądze z budżetu państwa

– Większość zadań związanych z pomocą naszym gościom rząd zleca samorządom. Mamy sygnały, że otrzymamy na to pieniądze m.in. ze środków Unii Europejskiej. Jestem za tym, żeby one trafiały wprost do samorządów i organizacji pozarządowych zajmujących się bezpośrednio pomocą – mówi prezydent Trzaskowski.

W Warszawie od wybuchu wojny zatrzymało się ok. 300 tys. osób. Do szkół i przedszkoli przyjęto już siedem tysięcy dzieci.

– Musimy mieć świadomość, że będzie większe obciążenie szkół, służby zdrowia, urzędów. Zwiększy się też zużycie prądy, wody w mieszkaniach i w punktach, w których przyjmujemy naszych gości. Jako samorząd nie będziemy w stanie tego wszystkiego sfinansować zwłaszcza w sytuacji, gdy rząd wciąż odbiera pieniądze samorządom. A na tzw. Polskim Ładzie Warszawa straciła 1,5 mld złotych – wylicza prezydent Trzaskowski i apeluje do rządu o pieniądze na pokrycie tych wydatków.

Korzyści z rejestracji dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy zarejestrowani w Urzędzie jako osoby bezrobotne oprócz możliwości skorzystania z usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego będą mogli skorzystać z instrumentów finansowanych ze środków publicznych. Urząd ma na ten cel w 2022 roku 38 mln zł. Osoby bezrobotne, w tym te z Ukrainy, skorzystają przede wszystkim ze szkoleń, staży, prac interwencyjnych, robót publicznych, refundacji kosztów opieki nad dziećmi. Mogą też ubiegać się o pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej.  

Pracodawcy poszukiwani

Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył legalnie granicę Polski od dnia 24 lutego 2022 r. może podjąć zatrudnienie. Pracodawca ma obowiązek zgłosić to zatrudnienie w terminie 14 dni do Urzędu Pracy poprzez portal praca.gov.pl . Pośrednictwo pracy w Polsce jest bezpłatne. Nikt nie ma prawa pobierać opłat za udostępnianie ofert. Umowa musi zostać zawarta najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Pracodawca nie ma prawa zatrzymywać dokumentów np. paszportu zatrudnionych osób. o tych wszystkich zasadach obywatele Ukrainy są informowani w ulotkach i na stronie Urzędu Pracy.

Pracodawcy chcący zatrudnić obywateli Ukrainy mogą to zatem zrobić samodzielnie lub też złożyć do urzędu ofertę pracy zaznaczając opcję zatrudnienia osoby z Ukrainy. Szczegóły dostępne na stronie i Facebooku Urzędu Pracy.

W bazie ofert dla Warszawy w Urzędzie Pracy jest obecnie 360 ofert na 2300 stanowisk pracy.

Przypominamy również, że cały czas działa warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy 505 700 701 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00 do20), informacje także na stronie Miasta Stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Uchwała ws. Strefy Czystego Transportu przyjęta!

Warszawa ze Strefą Czystego Transportu. Wprowadzone zmiany pozwolą podnieść jakość powietrza. Nowa propozycja SCT trafi w najbliższych dniach pod obrady...

Wystawa Odnalezione obrazy. Fotoestetyka hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza (1852-1935)

Fotografie z końca XIX wieku, przedstawiające barwne życie arystokracji oraz kulturę i obyczaje na Litwie, w Polsce i Europie, zostaną zaprezentowane w Muzeum...

Batida w LIXA City Gardens

Batida, znana i ceniona od 1990 roku marka cukiernicza, dołączyła do grona najemców konceptu retailowego LIXA City Gardens, który...

Hotel Canopy by Hilton Warsaw: nowa ikona nowoczesnej elegancji w sercu stolicy

Canopy by Hilton Warsaw, którego otwarcie zaplanowane jest na 2025 r., będzie pierwszym hotelem lifestylowym marki w...

Zburzyć czy przebudować? Jak uwolnić potencjał niewykorzystywanych nieruchomości komercyjnych?

W obliczu kryzysu mieszkaniowego coraz więcej uwagi skupia się na możliwości zmiany przeznaczenia istniejących budynków komercyjnych na cele mieszkaniowe....

Startuje budowa projektu Oliwska Vita w Warszawie

Rozpoczyna się realizacja nowej inwestycji na warszawskim Targówku. Projekt Oliwska Vita dostarczy 124 komfortowe mieszkania o funkcjonalnych rozkładach. Około...

Polecane

„Praska Ślizgawka” z Pepsi ponownie na placu Konesera. Najbardziej klimatyczne lodowisko w Warszawie już dostępne

Najbardziej wyjątkowe lodowisko na mapie Warszawy – „Praska Ślizgawka Konesera” – zaprasza wszystkich miłośników piruetów do wspólnej zabawy. Partnerem lodowiska po raz...

Święto Niepodległości na biegowo – 33. Bieg Niepodległości za nami! Znakomita frekwencja w Warszawie!

Za nami ostatnia z imprez Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Niepodległości. W sumie prawie 14 tysięcy...

11 listopada – uroczystości i wydarzenia w Warszawie

Stolica Polski będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na sobotę 11 listopada zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem...

33. Biegu Niepodległości już niebawem. Medale, bieg wirtualny i już 11 tysięcy biegaczy na liście startowej!

Wielkimi krokami zbliża się kultowy Bieg Niepodległości - wystartuje 11 listopada, a na liście startowej jest już...

Develia zaprasza na Dzień Otwarty na osiedlu Aleje Praskie

W sobotę, 28 października, w godzinach od 10:00 do 15:00 firma deweloperska Develia zaprasza na Dzień Otwarty w inwestycji Aleje Praskie, która...

IV edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego rozstrzygnięta – jury wybrało 12 laureatów!

16 października w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów czwartej edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego. W szranki...