Pierwsza wystawa w nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej

„Wystawa niestała. 4 x Kolekcja” – to pierwsza prezentacja zbiorów MSN-u w nowej siedzibie przy ul. Marszałkowskiej 103. Na ekspozycję składa się ponad 150 prac prezentowanych w ramach czterech sekcjach. Od jutra wystawa będzie otwarta dla publiczności, towarzyszy jej program performansów i prac filmowych.

Wystawa niestała to ekspozycja w 4 przestrzeniach, ale prezentowane dzieła pochodzą z tego samego okresu – od lat pięćdziesiątych XX wieku do współczesności. Poza dziełami należącymi do Muzeum zwiedzający znajdą też prace z kolekcji innych instytucji oraz ze zbiorów prywatnych. Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska mówiła dzisiaj na konferencji prasowej o wieloletnim wsparciu budowanej kolekcji przez państwo.

– Polska zasługuje na międzynarodowe kolekcje i na międzynarodowe wymiany. Natomiast musimy wspólnie tworzyć jakość dzieł sztuki oraz jakość strategii kolekcji. MSN od kilkunastu lat negocjowało tę kolekcję, negocjowało ze środowiskiem artystycznym, ale także z publicznością. Ta publiczność towarzyszyła MSN w każdym momencie, od lokalu przy ul. Bielańskiej, przez lokal przy Emilii Plater, Pawilon nad Wisłą, po to, żeby wreszcie trafić tutaj. Muzeum działa nie tylko na scenie lokalnej, ale również międzynarodowej. Ważne jest, że muzeum powstaje tu i teraz ze spojrzeniem w przyszłość, ale ważna dla muzeum jest również historia – mówiła ministra Wróblewska.

MSN jest obecnie instytucją współprowadzoną przez Miasto Stołeczne Warszawa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Kuratorzy i kuratorki podkreślają, że to muzeum jest wychylone ku przyszłościWarszawa zasługuje na takie miejsce, bo trudno już dziś sobie wyobrazić, że w stolicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej by nie było, że Warszawa mogła nie mieć takiego muzeum, więc wszyscy patrzymy też ku przyszłości powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Bardzo dziękuję całemu zespołowi Muzeum Sztuki Nowoczesnej. I oczywiście będziemy czekać na więcej, bo wystawa niestała, to znaczy, że będziemy mogli spotykać się pewnie raz w roku, żeby obejrzeć nową odsłonę kolekcji, nową odsłonę polskiej sztuki współczesnej w kontekstach międzynarodowych – dodała wiceprezydentka Machnowska-Góra.

Muzeum sztuki nowoczesnej w warszawie, museum of modern art in warsaw, copyright maja wirkus, msn, plac defilad, 2024, architect Thomas Phifer,

Cztery rozdziały wystawy

Zbiory Muzeum to prace i dokumenty będące świadectwem zmian, jakie zachodziły w sztukach wizualnych w ostatnich siedmiu dekadach zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kolekcja MSN-u to również archiwa artystyczne oraz Filmoteka Muzeum – zbiór filmów liczący kilkaset tytułów. Zebrane dzieła wyrażają różnorodność mediów i artystycznych postaw, pokazują uczestnictwo artystów i artystek w życiu społecznym, obiegu informacji i rozwoju nowych technologii.

Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska podkreśla, że to ogromnie ważny moment dla Muzeum od bardzo wielu lat, od założenia tej instytucji w 2005 roku i o tym marzyły kolejne zespoły.

– Muzeum, środowisko i bardzo wiele osób włożyło ogromne wysiłek w to, żebyśmy tutaj dzisiaj mogli się spotkać i zobaczyć pierwszą wystawę, a w dodatku wystawę kolekcji muzeum – powiedziała Joanna Mytkowska. – Od 2011 roku w naszym inwentarzu znalazło się 4300 dzieł, dzisiaj zobaczymy 150 prac autorstwa około 100 artystek, artystów i kolektywów, artystycznych. Ta kolekcja, sam tytuł tego programu ma ambicje międzynarodowe. Na wystawie, którą Państwo zaraz zobaczą 60% prac pochodzi spoza Polski, prace są ze wszystkich zakątków świata i wystawa jest tak zbudowana, aby naszą lokalną produkcję artystyczną zobaczyć właśnie w tym szerokim międzynarodowym kontekście – dodała dyrektora MSN-u.

– Tytuł wystawy nie jest przypadkowy, wystawa niestała to nie tylko techniczny opis tego, jak funkcjonują muzea sztuki współczesnej, które często nie mają kolekcji zainstalowanej na stałe. Te kolekcje się zmieniają, mają różne odsłony są pokazywane w różnych perspektywach. Dlatego ta kolekcja jest żywa, ciągle się zmienia. Kultura mierzy się z tym, co jest też tak istotne w życiu społecznym, z potrzebą nieustannego negocjowania znaczeń, ze zmiennością, z brakiem stałych – na zawsze wyznaczonych punktów referencyjnych. I stąd w gronie kuratorskim, zespole programowym wpadliśmy na ten pomysł, żeby pokazać 4 odsłony, 4 razy niejako ten sam okres historyczny, ponieważ pokazujemy sztukę od czasów powojennych do dzisiaj z akcentem na współczesne. W koncepcji pomaga nam to, że nasze pięknie zaprojektowane muzeum posiada 4 główne galerie. Każda z nich ma około 1000 m kw. – opowiadała podczas konferencji Joanna Mytkowska.

Te  4 rozdziały to kolejno: „Sztandar. Zaangażowanie, realizm i sztuka polityczna” (kurator: Sebastian Cichocki), „Tworzywa sztuczne: ciała, towary, fetysze od zimnej wojny po współczesność” (zespół kuratorski: Tomasz Fudala, Natalia Sielewicz), „Przenicowany świat. Sztuka, duchowość i przyszłe współistnienie” (zespół kuratorski: Magda Lipska, Szymon Maliborski) i „Realne abstrakcje. Autonomia sztuki wobec katastrof nowoczesności” (kurator: Łukasz Ronduda). Wśród prezentowanych dzieł znalazły się m.in. prace Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz. Wilhelma Sasnala Marii Jaremy, Zbigniewa Libery czy Romana Stańczaka.

Ceny biletów:

Normalny 30 zł
Ulgowy 20 zł
Grupowy* 20 zł
Rodzinny** 60 zł

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...