REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARK SKARYSZEWSKI – NOWE OŚWIETLENIE I REMONT GŁÓWNEJ ALEI

Strona główna Infrastruktura PARK SKARYSZEWSKI – NOWE OŚWIETLENIE I REMONT GŁÓWNEJ ALEI

ZDM we współpracy z Zarządem Zieleni ogłosił przetarg na realizację projektu będącego odpowiedzią na najważniejsze bolączki jednego z najpiękniejszych warszawskich terenów zielonych. Wyremontowana zostanie nawierzchnia alei głównej oraz wymienione oświetlenie w całym parku.

Termin na składanie ofert w trwającym właśnie przetargu to 30 maja. Wybrany wykonawca będzie miał na przeprowadzenie prac dokładnie 6 miesięcy od momentu podpisania umowy. Istnieje więc duża szansa na przeprowadzenie znacznej części lub też całości prac jeszcze w tym roku. Roboty zostały podzielone na 3 etapy związane kolejno z: wymianą latarni w alejach parkowych (głównej oraz obwodowej), budową oświetlenia w rejonie dawnego ogrodu daliowego, wykonaniem podświetlenia pomników (w tym znanej i lubianej rzeźby “Tancerka”) oraz przebudową alei głównej.

Nieistniejący już dziś ogród daliowy to element oryginalnego projektu parku z początków XX wieku. Jego pozostałość stanowi charakterystyczny trawiasty plac znajdujący się na wyniesieniu, który zamyka aleję główną od północy. Aleja główna to zaś oczywiście szeroki i malowniczy ciąg pieszy w osi północ-południe biegnący między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim.

ZABYTEK KLASY ŚWIATOWEJ

ZDM otrzymuje do realizacji gotowy i kompletny projekt wykonany pod egidą Zarządu Zieleni. Dokumentacja posiada wszystkie niezbędne uzgodnienia, w tym kluczowe decyzje Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkówotwiera się w nowej karcie. Park Skaryszewskiotwiera się w nowej karcie to bowiem teren zabytkowy. Powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905–1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. Z kolei w 2009 r. park, nosząc od czasów międzywojennych imię I. J. Paderewskiego, został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsceotwiera się w nowej karcie oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.

Celem projektu nie jest ingerencja w zieleń, wprost przeciwnie. Nie zakłada on ani nowych nasadzeń, ani wycinek. Jego najważniejszym założeniem jest przesunięcie latarni w alei głównej z jej boków na środek. W ten sposób ograniczamy do minimum prace przy szpalerach dorodnych drzew rosnących po obu stronach alei. To kilkudziesięciometrowe jesiony wyniosłe (Fraxinus excelsior). Obecnie rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzając odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzając do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni.

Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół tych drzew zostanie powiększony, aby miały lepsze warunki do życia. Nowe latarnie zostaną zamontowane na środku alei głównej, w miejscu istniejących rabat. W efekcie tych prac cała aleja główna będzie jednoprzestrzenna. Pas zieleni nie będzie jej rozdzielać na dwie mniejsze części, jak dotychczas. Rabaty pojawiły się w parku jako element wtórny w latach ‘70 razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Radzieckiego pomnika już w tym miejscu nie ma, teraz czas na kolejny krok w kierunku powrotu do historycznego wyglądu parku.

WSZYSCY WYGRYWAJĄ

Aleja w nowym kształcie będzie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej w kolorze beżowym. Takie podłoże zostało zaplanowane na odcinku od muszli koncertowej do skrzyżowania z aleją obwodową na placu, gdzie kiedyś znajdował się pomnik żołnierzy. Końcowy odcinek do ronda Waszyngtona będzie wykonany z asfaltu, który jednak zostanie wymieniony. Oba odcinki będą po zmianach miały stałą szerokość 11 metrów. Obecnie są to dwie zdecydowanie węższe alejki, po 4 metry każda, przedzielone 7-metrowym pasem zieleni.

Na zmianach zyskają wszyscy. Zabytkowy park odzyska historyczny wygląd. Po likwidacji rabaty piesi będą mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń (paradoksalnie, mimo zwężenia alei). Dorodne drzewa, będące ozdobą głównej parkowej osi, będą miały lepsze warunki, aby cieszyć oko przez kolejne lata. Wykonany zostanie niezbędny dla komfortu pieszych remont nawierzchni, która jest bardzo nierówna i nieestetyczna. Wysłużone betonowe latarnie zostaną w całości zastąpione eleganckimi metalowymi konstrukcjami, których wygląd był konsultowany z konserwatorem zabytków. Ich źródłem światła będą oczywiście energooszczędne oprawy LED.

Znikną wszystkie betonowe słupy na terenie „Skaryszaka” i zastapią je stylizowanymi latarniami. Będą to repliki pastorałów, model odwzorowujący ich oryginalny wygląd z 1923 roku. Mimo historycznego wyglądu, oświetlenie będzie naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami. Wyposażone będą w czujniki ruchu, których celem będzie dynamiczne dostosowywanie natężenia światła do warunków w parku. Przy braku ruchu oprawy będą świecić znacznie zmniejszonym strumieniem światła (do 40%), a po jego wykryciu rozświetlać się będą na 100% mocy. To dodatkowy poziom energooszczędności w i tak już wysoce wydajnych nowych oprawach LED. Takie ustawienie będzie działało od godziny 22. do północy.

Oświetlenie będzie zaprogramowane z uwzględnieniem cyklu dnia i nocy oraz potrzeby zarówno odwiedzających park ludzi, jak i mieszkających w nim na stałe zwierząt. Oprawy będą zmieniać temperaturę barwową w zależności od pory dnia. Wieczorami będzie to 3000 K, tak jak na ulicach. Od godziny 22 do północy światło będzie cieplejsze (2600K). Z kolei od północy do poranka temperatura barwowa zmieni się jeszcze bardziej i osiągnie wartość 2200K. Efektem będzie przyjazna dla zwierząt kojąca bursztynowa barwa oraz zmniejszenie zjawiska „zanieczyszczenia światłem”.

Nowe oświetlenie zapewni lepszy poziom bezpieczeństwa w parku i poprawi jego estetykę, jednocześnie w zgodzie z najnowszymi trendami instalujemy je z dużym poszanowaniem dla okolicznej przyrody. Opisane powyżej programy można oczywiście w przyszłości zmieniać oraz dopracowywać na podstawie obserwacji i pomiarów dokonanych już po zakończeniu budowy.

Z ZIELENIĄ I OŚWIETLENIEM NAM PO DRODZE

Za kształt projektu odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni, który na codzień opiekuje się tym parkiem. ZDM otrzymuje go do realizacji jako jednostka posiadająca bardzo duże doświadczenie w przeprowadzaniu prac związanych z modernizacją oświetlenia. To nie pierwszy przypadek tego typu współpracy. W 2018 roku wymieniono ponad 200 latarni w Parku Praskimotwiera się w nowej karcie. Obecnie prowadzony jest największy w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie, program wymiany kilkudziesięciu tysięcy opraw na praktycznie wszystkich miejskich ulicach, które tego wymagają.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

BLIK wybrał biurowiec X20 na Mokotowie

Warszawski budynek X20 jest już niemal w pełni skomercjalizowany. Na zwiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej w obiekcie zarządzanym przez White...

Popularny fastfood przy Puławskiej zamienił się w gruzowisko

Pawilon z barem McDonald's oraz sąsiedni, ze sklepem Mokpol na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej przeszły do historii. Niebawem w ich...

Secesyjna willa odzyskuje świetność

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie...

Największe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie już trwają!

Targi Książki w Warszawie odbywają się od 25 do 28 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki...

Kolejny krok na drodze do połączenia biznesu mieszkaniowego Grupy Echo-Archicom

Trwa proces konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom, który zaowocuje powstaniem ogólnopolskiego dewelopera z większym potencjałem wzrostu,...

Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Radni Warszawy uchwalili duży plan dla Ursynowa oraz dwa małe na Ursusie i Ochocie. To właśnie miejscowe plany...

Polecane

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...

Wystawa najlepszych zdjęć Warszawy z 2022 roku już otwarta

Nareszcie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu na Zdjęcie Roru 2022. Wystawę prezentującą 12 zdjęć miesiąca można podziwiać do połowy maja na terenie Browarów...

Zanieczyszczenie świetlne – czy światło może być szkodliwe?

Z problemem nadmiernego oświetlenia i jego negatywnymi skutkami od lat walczą miasta na całym świecie. Również Warszawa prowadzi obecnie największy...