REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Park Skaryszewski nabiera blasku

Strona główna Nieruchomości Park Skaryszewski nabiera blasku

Najpiękniejszy, zdaniem wielu, historyczny warszawski park przechodzi właśnie szereg zmian. Już teraz jest wygodniej, bezpieczniej i bardziej estetycznie. Wszystkie projekty modernizacji popularnego „Skaryszaka” realizowane są z szacunkiem dla zieleni i wartości zabytkowych tego terenu.

Na początku lipca zakończyły się zasadnicze prace związane z kompleksowym remontem głównej alei parkowej, która biegnie od wejścia – na wysokości ronda Waszyngtona – do okolicy Jeziorka Kamionkowskiego. Już wcześniej zamontowano tu – w ramach tej samej inwestycji – zupełnie nowe latarnie. Prace modernizacyjne w Parku Skaryszewskim to wspólne przedsięwzięcie Zarządu Dróg Miejskich oraz stołecznego Zarządu Zieleni.

Mniej asfaltu, bardziej bezpiecznie

W parku ubyło asfaltu – nie tylko w obszarze chodników. Zdecydowana większość alei głównej wykonana została z wodoprzepuszczalnej, mineralnej nawierzchni. W całym parku zdemontowane zostały stare betonowe latarnie. Zastąpiły je repliki warszawskich pastorałów, czyli bogato zdobione stalowo-żeliwne słupy.

W parku będzie jasno i bezpiecznie. Dotychczasowe latarnie nie oświetlały parkowych alejek w wystarczający sposób, a mieszkańcy zgłaszali, że po zmroku nie czują się zbyt bezpiecznie. W historycznym „kostiumie” pastorałów zamknięte zostały więc nowoczesne diody LED.

Światło pod kontrolą

Dobrze dobrane, zaprojektowane i wykonane oprawy LED zmniejszają zjawisko „zanieczyszczenia światłem”. Na każdej oprawie zamontowany jest nowoczesny sterownik pozwalający na  zaawansowaną konfigurację oświetlenia. Po godzinie 22:00 zmniejszy się natężenie światła oraz jego temperatura barwowa – na cieplejszą.

Takie ustawienia są bardziej przyjazne dla zwierząt oraz pozwalają zaoszczędzić energię. O bezpieczeństwo ludzi dbają zaś czujniki ruchu, które – po wykryciu przechodniów – ponownie zwiększają natężenie światła.

To jeden z pierwszych tego typu projektów w stolicy, a jego możliwości są o wiele większe. Ustawienia latarni można dowolnie zmieniać i dopracowywać pod kątem jak najlepszej ochrony roślin i zwierząt. Można również opracować szczegółowe programy dla różnych pór roku oraz przedziałów godzinowych.

Powrót do korzeni

Kształt remontu alei głównej wynikał z wytycznych konserwatorskich i jest kolejnym krokiem w kierunku przywrócenia parkowi jego historycznego wyglądu. Bardzo ważnym celem była też jak najlepsza ochrona pięknego szpaleru okazałych jesionów wyniosłych, które rosną po obu stronach ciągu pieszego i tworzą swoisty „zielony sufit” nad spacerowiczami.

W czasach komunizmu w alei głównej zostały umieszczone betonowe latarnie, wyasfaltowano aleję główną oraz ustawiono pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. W osi pomnika stworzona została zielona rabata, która dzieliła aleję główną na dwa wąskie ciągi. Pomnik został rozebrany pod koniec poprzedniej dekady.

Po obecnych zmianach aleja jest już jednoprzestrzenna i ma szerokość 11 metrów, a jej granice udało się znacznie odsunąć od drzew. Wcześniej krawężniki były ułożone tuż przy pniach, a korzenie wybijały się spod asfaltu.

W nowym układzie inaczej zostało też poprowadzone zasilanie latarni. Kable biegną środkiem alei, zamiast tuż przy drzewach. Wszystkie te zabiegi mają na celu ich ochronę i zapewnienie jak najlepszych warunków do życia.

Współpraca z mieszkańcami

W tym oraz w zeszłym roku Zarząd Zieleni wyremontował alejkę biegnącą wzdłuż Jeziorka Kamionkowskiego oraz istniejący plac zabaw dla dzieci. Prace były powiązane z powrotem w to miejsce rzeźby Faun na Delfinie. Dzięki inicjatywie jednego z mieszkańców po wielu latach znów wieńczy ona jedną z głównych osi widokowych parku. Dodatkowo w 2022 r. zostały wyremontowane trzy alejki – dwie prowadzące od alei obwodnicowej, jedna od alei głównej do fontanny „Kąpiąca się”. To realizacje projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim. W tym samym miejscu, kolejny rok z rzędu, działa też bezpłatna letnia wypożyczalnia kajaków. Ona również jest pomysłem zgłoszonym przez mieszkańców.

Obecnie w parku trwa jeszcze budowa samoobsługowej toalety, która mieścić się będzie od strony ulicy Międzynarodowej. To kolejny projekt wskazany do realizacji przez warszawiaków.

Powrót lubianych atrakcji i przyszłe plany

Wyremontowany i ponownie wydzierżawiony został także pawilon gastronomiczny, w którym od kwietnia znów działa kultowa kawiarnia „Misianka”. Trwa ponadto renowacja terenu kortów tenisowych, którą pilotuje Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Część kortów jest już dostępna. Docelowo operator tego terenu ma też otworzyć punkt z gastronomią oraz sklep sportowy.

W kolejnych latach Zarząd Zieleni m.st. Warszawy odnowi Ogród Daliowy, który będzie stanowił atrakcyjne zakończenie alei głównej parku.

Zabytek klasy światowej

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905–1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. Z kolei w 2009 r. został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów –  m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu.

Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji?  Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

Wiadomości

Jak uratowałem smartfon dzięki CaseHome? Ursynów ma swojego bohatera

No i stało się. Mój wierny kompan, smartfon spod znaku Samsunga, odmówił posłuszeństwa. Ekran czarny jak smoła, zero reakcji na dotyk. Pamiętam...

Zdzisław Beksiński patrzy na Służew

Dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego na stacji metra Służew powstał mural z podobizną Zdzisława Beksińskiego. Słynny polski malarz przez wiele lat mieszkał...

Plac Na Rozdrożu już z windami

W pierwszej połowie lipca zgodnie z planem ZDM wymienił nawierzchnię wschodniej części placu. Prace po zachodniej zyskały nowy termin – głównie...

Urodziny Trasy W-Z i Trasy Łazienkowskiej

W najbliższy poniedziałek dwie stołeczne arterie obchodzą swoje jubileusze. W weekend można było przejechać się mi.n. zabytkowymi tramwajami i autobusami.

Tor Stegny będzie zadaszony. Jest przetarg na budowę!

Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie na jej podstawie robót budowlanych dla zadania inwestycyjnego...

Odkryj Kobido w Warszawie – kurs masażu, który przyciągnie klientów

Warszawa – dynamiczne, tętniące życiem miasto pełne energii i nieustannie rozwijające się. Wśród zgiełku wielkiego miasta, wielu warszawiaków poszukuje chwili wytchnienia i...

Polecane

Pomysły na nudę? Odkryj zabawkowy Paczkomat!

Wakacyjna nuda? Odkryj zabawkowy Paczkomat! Ta kartonowa zabawka naśladuje prawdziwy Paczkomat, umożliwiając dzieciom samodzielne składanie, personalizację i zabawę w odbieranie i wysyłanie...

Warszawski Maraton Fotograficzny. Ruszyły zapisy do 5. edycji największego polskiego fotomaratonu

Kolejna odsłona Warszawskiego Maratonu Fotograficznego organizowanego przez Green Caffè Nero odbędzie się 14 września 2024 roku. Uczestnicy będą mieli do wykonania 8...

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Polskie media...

Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem....

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...

Weekend poza Warszawą, czyli najlepsze pomysły na krótki wypoczynek poza stolicą

Czasami najpiękniejsze przygody kryją się tuż za rogiem. Dla tych, którzy chcą oderwać się od rutyny i zgiełku stolicy, mamy kilka inspirujących...