SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Pałac Kultury i Nauki już dawno zdetronizowany

Strona główna Nieruchomości Pałac Kultury i Nauki już dawno zdetronizowany

Co jakiś czas powraca pomysł wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki. Tak jest i tym razem, politycy znów odświeżyli ideę rozbiórki najwyższego stołecznego drapacza chmur. Dla wielu mieszkańców ten budynek wpisał się na stałe w panoramę Warszawy, był lub nadal jest wizytówką stolicy, stanowi punkt odniesienia. Ale pod względem turystycznym, architektonicznym lub wizerunkowym Pałac Kultury i Nauki został już dawno zdetronizowany przez inne inwestycje, które swoją architekturą przyciągają tłumy warszawiaków czy turystów.

wyburzenie pałacu kultury i naukiNowoczesna architektura zmieniła postrzeganie Warszawy, miasto zyskało wyjątkowe inwestycje, które nie tylko odmieniły wizerunek stolicy, ale z miejsca stały się hitem na turystycznej mapie Warszawy. Perły warszawskiej architektury pojawiają się w najnowszych przewodnikach, serwisach internetowych, a nawet na kartkach pocztowych, zastępując dawne, wszystkim znane budowle. Pałac Kultury i Nauki został zdetronizowany przez kilkanaście nowoczesnych budynków, obiektów, które swoim pięknem przyciągają setki tysięcy czy miliony odwiedzających rocznie. Przez lata wybudowano wiele biurowców, nowych osiedli mieszkaniowych czy galerii handlowych, ale zaniedbano przestrzeń publiczną. Nowych, ciekawych miejsc w przestrzeni publicznej jest stanowczo za mało. Dobra architektura ściąga tłumy zwiedzających, wyznacza nowe trendy.

 

TOP 10 warszawskiej architektury w przestrzeni publicznej

  1. Stadion Narodowy
  2. Muzeum Powstania Warszawskiego
  3. Bulwary Wiślane
  4. Park Fontann
  5. Centrum Nauki Kopernik
  6. Krakowskie Przedmieście
  7. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  8. Biblioteka UW i ogrody na dachu
  9. Muzeum Fryderyka Chopina
  10. Hala Koszyki

Stadion Narodowy

Stadion Narodowy

Jeden z najbardziej znanych warszawskich obiektów. Sławę zdobył dzięki organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy, które odbyły się w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku. Nie bez znaczenia jest sprawa marketingu sportowego, kilka razy w roku obiekt ściąga uwagę całej Polski, kiedy biało-czerwoni rozgrywają tu swoje mecze. Ich zmagania ogląda w telewizji  kilkanaście milionów widzów. Dobra gra i zwycięstwa reprezentacji, sprawiły, że Narodowy przyciąga turystów niczym magnes. Dzisiaj to właśnie w tym miejscu rozpoczynają swoje wycieczki po stolicy turyści z całego kraju. Stadion Narodowy stał się turystyczną wizytówką stolicy. Uwagę zwiedzających przykuwa fasada stadionu, która wszystkim kibicom kojarzy się z wiklinowym koszem i narodowymi barwami. To jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie stadion z tak rozkładanym dachem. Na pierwszy pokaz zamykania dachu, który niczym spektakl trwał kilkanaście minut, przybyło kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. Tu odbywają się zarówno największe wydarzenia sportowe, wystawy, targi czy imprezy.

muzeum powstania warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego

To dziedzictwo polskiej architektury. Budynek wygląda jakby zaprojektowali go najlepsi polscy architekci sprzed ponad stu laty. Zarówno wewnątrz i na zewnątrz mamy do czynienia z architekturą, która znacznie wykracza poza ramy architektury. Będąc w Muzeum Powstanie Warszawskiego możemy odbyć dwie podróże w czasie. Pierwsza, na początek zeszłego wieku. Ceglane ściany, wysokie, łamane dachy czy gotyckie blendy były stosowane w dawnych budynkach kolejowych. Drugą podróż w czasie odbędziemy dzięki ekspozycji, która oddaje rzeczywistość 1944 roku. Całość uzupełniają nowoczesne techniki wizualne. Tu wszyscy chcą przychodzić, bo to prawdziwa, podróż w czasie zarówno pod kątem architektonicznym jak i historycznym. Zdaniem najmłodszych turystów, takie lekcje historii mogłyby się odbywać każdego dnia. Muzeum, które zostało ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej, stało się też historycznym arcydziełem, do którego ściągają tysiące zwiedzających każdego dnia. Jest inspiracją dla innych placówek muzealnych w całym kraju. Do dzisiaj jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy.

Bulwary wiślane

Bulwary Wiślane

Jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców Warszawy. Ponad 2 km nadbrzeżnej promenady, przybliżyły nas do najlepszych miast Europy. To jedno z najładniejszych miejsc w Warszawie, wiosną i latem to tam będzie biło serce Warszawy. Inwestycja nie tylko odmieniła stolicę, ale i rozpoczęła modę wśród mieszkańców na wypoczynek nad Wisłą. Oddawana fragmentami promenada jest ujednolicona stylistycznie, ale na każdym odcinku znajdziemy inne atrakcje, które zachwycają mieszkańców. Wystarczy jeden spacer bulwarami, by się o tym przekonać i wracać w to miejsce. Mamy powód do dumy mówią mieszkańcy. Bulwary zasługują na miano perły warszawskiej architektury. Europejskiej klasy architektura, styl, pomysł i tak też zrealizowany projekt. Jest tam wszystko czego oczekują turyści i mieszkańcy: deptak, fontanna, mały amfiteatr, miejsca do siedzenia i leżenia, plaża z wiklinowymi koszami do opalania, trampoliny, mini rzeka czy pawilony wystawiennicze. Wzdłuż bulwarów jest ścieżka rowerowa, a nabrzeże uformowano tak, żeby mogły cumować tam statki. I co najważniejsze, pojawiło się dużo zieleni. Posadzono dziesiątki drzew, tysiące krzewów, w wielu miejscach wyłożono trawę, czyli jest tak jak oczekiwali mieszkańcy. Jest też podziemne przejście, które łączy dwa warszawskie salony, czyli Bulwary Wiślane z Krakowskim Przedmieściem.

multimedialny park fontann

Park Fontann

Za dobrą architekturą mieszkańcy głosują nogami. Tak jest z Multimedialnym Parkiem Fontann, które w zeszłym roku odwiedziło niemal milion osób. Fontanny stały się nowym symbolem Warszawy, atrakcją turystyczną i wspaniałym miejscem na wypoczynek. Tu w każdy letni weekend widać energię mieszkańców naszego miasta. Idea była prosta, stworzyć zespół niezależnych obiektów, które działają jednocześnie. Tańczące w rytm muzyki strumienie wody z synchronizowanych i podświetlanych dysz oraz utworzony ekran szybko stały się główną atrakcją parku. A wycieczki na spektakle organizowane są z innych europejskich stolic.

Park Fontann ożywił nie tylko Podzamcze, ale i pobliski Rynek Nowego Miasta, i sprawił, że to miejsce znów jest chętnie i tłumnie oblegane przez mieszkańców Warszawy. Mieszkańcy odzyskali kolejne miejsce na architektonicznej mapie miasta, bo wspaniale wykorzystano przestrzeń publiczną.

centrum nauki kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Nowatorski projekt, najbardziej spektakularny budynek Warszawy ostatnich lat. Pierwszy budynek publiczny w stolicy, który powstał tak blisko brzegu Wisły. Jedno z najbardziej popularnych warszawskich miejsc, do którego ściąga cała Polska. Warszawa zyskała nowoczesny projekt, dzięki któremu polska architektura zaczęła doganiać architekturę światową. Projekt, który od samego początku spotkał się z bardzo dobrym społecznym odbiorem. Gdzie niemal wszystko chwyciło i zadziałało jak trzeba. Miejsce do którego od lat ludzie walą drzwiami i oknami.

CNK nie da się zdefiniować jednym ujęciem, to wielowątkowy budynek. To jeden z niewielu projektów, obok którego nie da się przejść obojętnie, wielu zachwyca się architekturą budynku. Niestandardowa architektura, w założeniu projektanta miała być naturalną enklawą. I tak jest. Z jednej strony obiekt wygląda jakby był nieco wyrzucony z miasta, a jest bardziej dopasowany do krajobrazu nabrzeża Wisły.

 Krakowskie przedmieście

Krakowskie Przedmieście

To salon Warszawy. Jedno z najładniejszych miejsc w stolicy,  najlepsza reklama Warszawy w Europie – jak mówią cudzoziemcy. Przeprowadzony dekadę temu gruntowny remont ulicy zmienił postrzeganie jednej z najważniejszych warszawskich arterii. Dawni królowie i ich nadworni malarze byliby dumni z takiego rozwiązania. Podobnego zdania są mieszkańcy stolicy, którzy zaczęli głosować nogami, wypełniając w każdy weekend nowy warszawski salon. To miejsce pokochali też turyści zarówno z Polski jak i z zagranicy.  Zmiany w architekturze widać na każdym kroku. Ulica o bogatej historii, pięknych pałaców, zabytkowych kamienic zyskała nowy wymiar. Wszędzie widać i słychać różne kultury, które znacznie ubogacają naszą stolicę. Pomyślano o wszystkim. Najważniejsze, że zmiana organizacji ruchu, nowe nawierzchnie czy szerokie chodniki przywróciły tę najważniejszą arterię pieszym. Moda na Krakowskie Przedmieście trwa do dzisiaj.

 POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

To kolejna architektoniczna perełka, jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej i historycznej mapie Warszawy. To statyczny pomnik, taki architektoniczny design, który wyznaczył nowy kierunek. Muzeum POLIN, to nowoczesny obiekt, którym zachwycił się świat. Dzieło, które cały czas inspiruje.

Budynek ma prostą, statyczną bryłę. Całość jest pokryta miedzią i szkłem, które nie tylko doświetla wnętrze, ale zapewnia też grę świateł. Na zewnątrz i wewnątrz budynku na każdym kroku widać architektoniczne symbole, które nawiązują do ważnych momentów historii lub kultury obydwu narodów. Tu każdy detal ma znaczenie, a historia jest zapisana w architekturze budynku. Trzeba tylko to umieć zobaczyć i odczytać. Uwagę przykuwa falująca, żywa, dynamiczna szczelina oznaczająca wyrwę czy falujące ściany holu głównego muzeum, które swoim kształtem nawiązują do przejścia Żydów przez Morze Czerwone. Nawet hol główny ma wymiar symboliczny. Jego monumentalna forma oraz unoszący się nad holem most pełni funkcję łącznika. Wiąże przeszłość z przyszłością, historię ze współczesnością. Ma wypełniać wyrwę.

Biblioteka UW

Biblioteka UW i Ogrody na dachu

To jedna z największych atrakcji Warszawy i jeden z najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Spacer po ogrodzie na dachu biblioteki stał się obowiązkowym punktem wizyty dla wielu turystów i ulubionym miejscem wypoczynku tysięcy studentów i mieszkańców Warszawy. Tak jest od piętnastu lat, gdy ogrody zostały udostępnione zwiedzającym. Niezwykły ogród botaniczny jest też największą atrakcją głównego budynku BUW-u. Architektoniczna perła nie tylko odmieniła i ożywiła Powiśle, zapoczątkowała modę i nowy trend na tę zapomnianą część Śródmieścia.

Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina

Kolejna perła architektury na warszawskiej mapie. Przez lata było jednym z najbardziej niedocenianych miejsc na architektonicznej mapie Warszawy. Wszystko zmieniło się siedem lat temu, gdy na nowo odkryliśmy piękno tego miejsca. Projekt architektoniczny renowacji Zamku Ostrogskich, multimedialna ekspozycja, adaptacja piwnic czy nowoczesna wystawa to wszystko sprawiło, że znów zapanowała moda na Chopina i zwiedzanie Muzeum. Obok wzniesiono nowoczesny gmach Centrum Chopinowskiego. Zachwyceni są też zwiedzający. Odkrywają i zwiedzają ekspozycję sami wybierając kolejność zwiedzania na tzw. 11 wyspach.

Hala Koszyki

Hala Koszyki

Nie ma drugiego takiego miejsca w stolicy jak odrestaurowana Hala Koszyki, która znów udostępniła swoje wnętrza mieszkańcom stolicy. Wielu odwiedzających nie kryje uznania, że udało się nie tylko odtworzyć zabytek, ale również sprawić, żeby był funkcjonalny. Dzisiaj Hala Koszyki nazywana jest warszawskim tyglem, kulinarnym centrum stolicy. Zyskała nawet miano wspaniałego warszawskiego landmarku, czyli punktu orientacyjnego. Po zmianach jest to miejsce wyjątkowe, zasługuje na miano perły warszawskiej architektury.

Czym zachwyca nowoczesna Hala po zmianach? Zabytkowe wnętrza zamienione w centrum handlowe została utrzymane w postindustrialnym klimacie. Elementy ponad wiekowej hali targowej ożywione zostały nowoczesną, oryginalną architekturą. Dzięki pozostawieniu starych elementów zachowano dawny klimat tego miejsca. Pozostawiono okrągły portal, fragmenty stelaża, kręcone metalowe schody czy ceramiczne kafelki na podłodze. Zachowano też wiele detali, m.in. spod tynku odsłonięto stare malowane szyldy z napisami cyrylicą. Mieszkańcy zaakceptowali te zmiany, zwłaszcza dawny klimat hali, gdzie powrócił targowy gwar.

Tekst: Dariusz Brzostek

Zdjęcia: Kuba Jurkowski Light At Night

Wiadomości

Nowe stawki opłat za śmieci od kwietnia

Opłaty za odpady dla mieszkańców Warszawy będą naliczane według ilości zużytej wody od kwietnia 2021 r. Ta...

Wojewoda podał termin oddania Szpitala Południowego

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał w czwartek, że powstający na Ursynowie Szpital Południowy zostanie oddany 22 stycznia.

Mieszkania pod inwestycję – 3 lokalizacje, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego z przeznaczeniem pod inwestycję to bardzo dobra lokata kapitału. Należy jednak dobrze przemyśleć jego lokalizację, gdyż jest to...

Trudne, ale konstruktywne rozmowy w sprawie Południowej Obwodnicy Warszawy

Trwa budowa Południowej Obwodnicy Warszawy, za którą odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Za nami trudne, ale konstruktywne rozmowy z...

Świąteczna iluminacja – odrobina świąt w czasie epidemii

Tegoroczna iluminacja z powodu pandemii rozbłyśnie w znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach. Zgodnie z zapowiedzią...

Zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji kodeksu drogowego. Obejmuje on m.in....

Polecane

Muzyczni Koneserzy – cykl bezpłatnych wydarzeń w Centrum Praskim Koneser

Centrum Praskie Koneser nie zapomina o warszawskich melomanach. W ramach Artystycznej Jesieni odbywa się szereg wydarzeń prezentujących różne gatunki muzyczne –...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.