Dwumetrowe jajko zaprojektowane przez artystkę Joannę Rajkowską ma stać jedną z atrakcji nowego placu Pięciu Rogów. Instalacje artystki znane są nie tylko w Warszawie, a projekt pod nazwą Pisklę cieszy się dużym zainteresowaniem w Londynie.
Plac Pięciu Rogów to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Śródmieściu, która może stać się impulsem do przeobrażenia całej okolicy ulicy Chmielnej, której wygląd pozostawia wiele do życzenia. Z inicjatywą budowy placu wyszli lokalni przedsiębiorcy, którzy przez lata starali się przekonać miejskich włodarzy do budowy tego placu. Niestety, mijały laty i dopiero w 2016 roku ogłoszono konkurs na przebudowę tego miejsca.
W konkursie wybrano koncepcję Kacpra Ludwiczaka. Niestety, władzom stolicy nie udało się porozumieć z architektem, więc ogłosiły przetarg na przekształcenie koncepcji w projekt budowlany, który wygrała pracownia WXCA.
Według nowego projektu budowlanego plac będzie wyłączony całkowicie z ruchu samochodowego. Będą mogły przez niego przejeżdżać jedynie autobusy miejskie i rowerzyści. Nowa przestrzeń ma być dostępna dla pieszych. Z przestrzeni placu znikną miejsca postojowe, a między ulicami mają być posadzone wysokie drzewa, pojawi się mała architektura, która ma sprzyjać spotkaniom. Projektanci poza małą architekturą przewidzieli też na placu miejsce na sztukę.
Architekci zaproponowali współpracę artystce artystce Joannie Rajkowskiej, autorce legendarnej palmy z ronda de Gaulle’a. Artystka zaproponowała w tym miejscu bliźniacze jajo kosa, bliźniaczą rzeźbę, która stoi w parku Regentów w Londynie.
W ramach Frieze Sculpture 2019 Joanna Rajkowska pokazała rzeźbę dźwiękową – Pisklę, która wpisała się w tkankę krajobrazu Regents Park w Londynie. Rzeźba w Londynie powstało z inicjatywy galerii L’étrangère która była inicjatorka tego projektu w Londynie. Pisklę to przeskalowane jajo ptaka – kosa. Wykonane z pigmentowanego gipsu akrylowego, ma 240 cm długości i około 180 cm wysokości. Pisklę emituje dźwięki wykluwającego się pisklęcia nagrane za pomocą mikrofonu kontaktowego. Dzięki temu możemy usłyszeć dźwięki zazwyczaj niesłyszalne: bicie serca, ćwierkanie i uderzanie dziobem w skorupę przez wykluwające się pisklę.
Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami. Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminacją placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne „pastorały”.
Nowa rzeźba Joanny Rajkowskiej może stać się kolejną wizytówką Warszawy. Decyzja o tym, czy stanie na nowym placu zależy od Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.