Nowe oblicze ogródków gastronomicznych w sercu Warszawy

Od połowy maja 2025 roku w Historycznym Centrum Warszawy obowiązują nowe przepisy dotyczące wyglądu i zagospodarowania  ogródków  kawiarnianych. Zmiany poprawią estetykę ulic, ułatwią poruszanie się pieszym i lepiej ochronią przestrzeń publiczną.

Jedną z pierwszych regulacji, jaką wprowadził park kulturowy było zapewnienie pieszym komfortowej szerokości chodników. W większości przypadków wystarczy 180 cm wolnych od wszelkich przeszkód. Na Starym i Nowym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie oraz na ul. Foksal oferta gastronomiczna jest jednak tak obfita, że konieczne okazało się wskazanie maksymalnej powierzchni pod ogródki, czemu służy załącznik mapowy nr 4

Wprowadzone zasady promują lekkie, przenośne meble i zadbaną roślinność. Niedozwolone są kolorowe figury reklamowe, wysokie płoty czy zabudowane namioty z folii. Kolorystyka wyposażenia powinna być stonowana – meble nie mogą mieć zbyt jaskrawych kolorów, a barwa parasoli może mieć maksymalnie 15% chromatyczności. Celem tych zmian jest stworzenie spójnego i estetycznego wyglądu ulic w zabytkowym centrum miasta.

Ogródki muszą być również dostępne dla wszystkich – także dla osób poruszających się na wózkach lub z wózkami dziecięcymi. Podesty będą dopuszczalne tylko tam, gdzie powierzchnia jest pochyła  np. na pl. Zamkowym lub ul. Mostowej. W zimie możliwe będzie stworzenie ogródka jedynie jako trwałej, legalnej rozbudowy budynku – nie jako tymczasowej konstrukcji z folii.

Miasto zapowiada, że przez najbliższe miesiące pracownicy i strażnicy miejscy będą odwiedzać lokale gastronomiczne, wskazywać elementy wymagające poprawy i pomagać w dostosowaniu się do nowych przepisów. Wspólnie z restauratorami Warszawa chce tworzyć przestrzeń przyjazną mieszkańcom i turystom, która będzie wizytówką stolicy – piękną, uporządkowaną i dostępną dla wszystkich.

Od czego się zaczęło

W grudniu 2023 roku radni m.st. Warszawy podjęli uchwałę w sprawie utworzenia parku kulturowego „Historyczne Centrum Warszawy”. Stała się ona prawem miejscowym, co oznacza, że obowiązuje wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości.

W Polsce mamy 41 parków kulturowych. Zdecydowano się chronić te obszary z różnych powodów takich jak walory przyrodnicze czy architektoniczne.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Szukasz roweru w Warszawie? Sprawdź naszą ofertę i ruszaj w drogę

0
Warszawa to miasto, które oferuje doskonałe warunki do poruszania się na rowerze, a rosnąca sieć ścieżek rowerowych zachęca coraz więcej osób do wyboru tego...
×