Najlepsza architektura Europy

Już wkrótce warszawiacy będą mogli obejrzeć wystawę „Najlepsza architektura Europy 2017 r.” To 40 realizacji, które znalazły się w finale Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Wystawa zostanie otwarta w pawilonie SARP (ul. Foksal 2) 21 kwietnia.

Dlaczego organizujemy tę wystawę? Bo promujemy jakość, która dla nas jest najważniejsza. Czym jest jakość w architekturze? Wszystkim. Od niej zależy trwałość, wygląd, funkcjonalność. Od jakości architektury zależy czy będzie dobrze się starzeć, czy pasuje w danym miejscu, a z czasem jeszcze lepiej wpasuje się w otoczenie i krajobraz. Najlepsze kreacje architektoniczne potrafią też podważyć kontekst już istniejący, by stworzyć całkiem nowy punkt odniesienia w przestrzeni, inspirować do zmiany – mówi Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia, o godz. 18.00 w pawilonie SARP (ul. Foksal 2). Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w najbliższą sobotę, 21 kwietnia i potrwa do 19 maja.

Jakość architektury powstającej w Warszawie, ale też w całej Polsce podnosi się, a najlepsze realizacje są już dostrzegane za granicą. W 2015 r. Nagrodę Miesa van der Rohe zdobyli Alberto Veiga & Fabrizio Barozzi za gmach Filharmonii w Szczecinie. W 2017 r. Muzeum Katyńskie w warszawskiej Cytadeli znalazło się wśród pięciu finalistów. Wcześniej ta realizacja pracowni BBGK Architekci zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej.

Przy okazji tej wystawy warto wspomnieć o Nagrodzie Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Nie zauważamy jedynie inwestycji z dużym budżetem, ale także te z mniejszym. Interesuje nas też przestrzeń publiczna, ta pomiędzy budynkami lub np. przylegająca do Wisły. Zwracamy uwagę na różne wydarzenia, książki i wystawy związane z architekturą. I czujemy dumę, kiedy to, co my uznajemy za wybitną kreację architektoniczną, a taką jest Muzeum Katyńskie, zostaje też zauważone przez jury Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe – mówi Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Nagrodę finansuje Komisja Europejska oraz fundacja promująca dorobek Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969) – jednego z twórców nowoczesnej architektury i stylu nazywanego międzynarodowym. To on zasłynął powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”. Prosta i ponadczasowa forma, elewacje i wnętrza łatwe w utrzymaniu, wolny plan, wielofunkcyjna i elastyczna przestrzeń dająca się łatwo aranżować według zmieniających się potrzeb, wygoda, stosowanie nowoczesnych rozwiązań i technologii, które usprawniają budowę, zapewnią dopływ naturalnego światła i kontakt z przyrodą – te postulaty nigdy się nie zestarzeją.

W 2017 r. o nagrodę starali się twórcy 355 różnych realizacji, z 36 krajów i 260 miast i innych lokalizacji. Spośród 40 realizacji uznanych za najlepsze, 24 powstały w centrach miast (60 proc.), dziewięć w otoczeniu naturalnym (23 proc.), a siedem na peryferiach (17 proc.). Autorami aż jednej czwartej budynków uznanych za najlepsze w Europie są architekci z młodszego pokolenia do lat 40 oraz pracownie działające na rynku zaledwie kilka lat.

Warsztaty architektoniczne dla dzieci

Wystawie towarzyszyć będą również atrakcje dla najmłodszych. W sobotę, 21 kwietnia, w godz. 11.00–14.00 odbędą się warsztaty dla dzieci, podczas których wcielą się w architektów i poznają narzędzia niezbędne w tej pracy: szkice, plany, przekroje, makiety. Pod okiem opiekunów najmłodsi sprawdzą swoje umiejętności podczas pracy indywidualnej, a także w grupach.

 

Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 6-10 lat. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: nagrodaarchitektoniczna@um.warszawa.pl.

 

Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....