Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego mają zaszczyt zaprosić na premierę najnowszego przewodnika tematycznego po stolicy autorstwa Pawła Giergonia „Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989”. Spotkanie z autorem poprowadzi Bogna Świątkowska. Czwartek, 12 czerwca 2014 roku, godz. 18.30. Wieżyca (wejście zachodnie) dworca PKP Warszawa Śródmieście, Al. Jerozolimski 50. Wstęp wolny.
Mijamy je na dworcach, w sklepach, hotelach, bankach, na ulicach, w szkołach, obok budynków dawnych fabryk. Tak bardzo zrosły się z miastem, że dla warszawiaków są oczywistym elementem codzienności. Jednak ta naturalna obecność w przestrzeni stolicy mozaik, fresków, płaskorzeźb, sgraffitów, panneau, polichromii czy gobelinów – dzieł wybitnych powojennych artystów, takich jak Wojciech Fangor, Jolanta Owidzka, Krzysztof Henisz czy Hanna i Gabriel Rehowiczowie – niesie za sobą niebezpieczeństwo ich zniknięcia. Zarówno fizycznego (wyburzanie budynków, remonty wnętrz, nieodwracalne działanie warunków atmosferycznych), jak i wizualnego, pod warstwami reklam, płyt gipsowo-kartonowych, farb.
„Mozaika warszawska” Pawła Giergonia to fascynujący przegląd plastyki w architekturze powojennej Warszawy. Autorski wybór istniejących jeszcze śladów kultury materialnej Polski Ludowej z jej artystycznymi modami, kompromisami i śladami zbiurokratyzowanej, często absurdalnej peerelowskiej rzeczywistości. Jednak przede wszystkim to pięknie sfotografowany i szczegółowo udokumentowany przewodnik po dziełach plastycznych powstałych w Warszawie w latach 1945–1989.
Mamy nadzieję, że ta publikacja zwróci uwagę na to niezwykłe dziedzictwo i przyczyni się do ocalenia dzieł będących dziś na krawędzi niebytu. Niewykluczone, że to ostatni moment, aby zobaczyć je na własne oczy.
Paweł Giergoń – historyk sztuki, fotograf, twórca i redaktor serwisu sztuka.net, badacz i dokumentalista architektury, rzeźby i plastyki architektonicznej w Warszawie czasów PRL-u.