REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Minister zatrzymał budowę bloku, który pozwolił wybudować wojewoda

Strona główna Nieruchomości Mieszkania Minister zatrzymał budowę bloku, który pozwolił wybudować wojewoda

Zatrzymanie prac na budowie, wniosek do powiatowego nadzoru budowlanego o postępowanie naprawcze oraz wniosek o ukaranie projektanta, a także zawiadomienie do UOKiK o podejrzeniu stosowania przez inwestora nieuczciwych praktyk wobec klientów – to najważniejsze efekty kontroli na budowie przy Śródziemnomorskiej w Warszawie.

Blok na Śródziemnomorskiej powstaje tuż obok zabudowy willowej. Było to możliwe, bo władze stolicy od lat nie są w stanie uchwalić miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, więc deweloperzy działają wykorzystując tak zwane Wuzetki (Warunki Zabudowy).
Mokotowską inwestycję GUNB kontrolował w trybie natychmiastowym na wniosek ministra Waldemara Budy. Kontrola wykazała uchybienia o istotnym charakterze.

Zlecona przeze mnie kontrola GUNB w inwestycji przy ulicy Śródziemnomorskiej w Warszawie wykazała niezgodności z zatwierdzonym wcześniej projektem. Żądamy przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Wstrzymujemy budowę i wnioskujemy do PINB Warszawa o wszczęcie postępowania naprawczego. Zgłaszamy też sprawę do UOKiK o podejrzeniu stosowania nieuczciwych praktyk wobec klientów. – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wyniki kontroli

Stwierdzone przez kontrolerów GUNB uchybienia wynikają ze zmian wprowadzonych nielegalnie do zatwierdzonego projektu budowlanego. To:

  • Zamiana komórek lokatorskich w wybranych lokalach na II i III kondygnacji na garderoby. Zmiana polega na włączeniu powierzchni przeznaczonych na komórki lokatorskie do lokali mieszkalnych. Powstałe w ten sposób nowe pomieszczenia mają być przeznaczone na garderoby i zwiększą tym samym powierzchnię mieszkalną. Dodatkowo zostały w nich wykonane okna, które w przypadku wykorzystania tych pomieszczeń na cele mieszkalne, nie spełniają wymogów warunków technicznych dotyczących przesłaniania (zbyt mała ilość światła dziennego).
  • Zmiana w zagospodarowaniu garażu podziemnego, która zwiększyła powierzchnię użytkową garażu wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą do ponad 0,5 ha. Zwiększenie powierzchni użytkowej garażu do ponad 0,5 ha oznacza, że wykonanie tego garażu stanowi przedsięwzięcie, które może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Realizacja ta powinna być poprzedzona stwierdzeniem przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, czy wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. Dodatkowo część komórek lokatorskich zamieniono na boksy rowerowe.
  • W trakcie kontroli  stwierdzono także, że 11 komórek lokatorskich zlokalizowanych na I kondygnacji zamieniono na lokal z jednym pomieszczeniem. Dalsze zmiany (doprowadzenie instalacji, wykonanie okien i drzwi balkonowych) powodują, że lokal ten może być łatwo przystosowany do funkcji mieszkalnej, a jest w nim zbyt mała ilość światła naturalnego. W dokumentacji wykonawczej budynku lokal ten jest opisywany jako „pomieszczenie rezerwowe”.

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie budownictwa, by stwierdzić, że ta inwestycja jest prowadzona wbrew zasadom zdrowego rozsądku. Ale dopiero kontrolna GUNB pokazała prawdziwą skalę nieprawidłowości. Dlatego budowa powinna być natychmiast wstrzymana przez warszawski nadzór budowlany. Będziemy wnioskować też o ukaranie projektanta – nie można wprowadzać zmiany charakteru powierzani w tak istotny sposób. – stwierdził minister Waldemar Buda.

Podjęte i planowane działania

GUNB po przeprowadzonej kontroli przekazał:

  1. Do Prezesa UOKiK informacje o podejrzeniu stosowania przez inwestora praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów w związku z wątpliwościami, czy uzyskali oni rzetelną, prawdziwą i pełną informację o lokalach.
  2. Informacje o wynikach kontroli, w szczególności stwierdzonych istotnych odstępstwach, do PINB dla m.st. Warszawy, który jest organem właściwym do prowadzenia postępowania w pierwszej instancji, celem podjęcia dalszych działań.
  3. Informacje o wynikach kontroli do Prezydenta m.st. Warszawy celem wykorzystania w ewentualnych przyszłych działaniach dotyczących budynku (organ ten może w przyszłości prowadzić np. postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia na budowę lub w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku).
  4. Informacje o wynikach kontroli do RDOŚ, jako organu właściwego do stwierdzenia czy jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko.

Tego typu inwestycje pokazują, jak ważne są zmiany przygotowane przez MRiT. Po pierwsze to reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego nad którą aktualnie pracuje Sejm. Pod drugie to rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, a więc przeciwdziałania tzw. patodeweloperce. To rozwiązania oczekiwane i wprowadzane w trosce o kupujących mieszkania i domy. – wskazuje minister Waldemar Buda.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

BLIK wybrał biurowiec X20 na Mokotowie

Warszawski budynek X20 jest już niemal w pełni skomercjalizowany. Na zwiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej w obiekcie zarządzanym przez White...

Popularny fastfood przy Puławskiej zamienił się w gruzowisko

Pawilon z barem McDonald's oraz sąsiedni, ze sklepem Mokpol na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej przeszły do historii. Niebawem w ich...

Secesyjna willa odzyskuje świetność

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie...

Największe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie już trwają!

Targi Książki w Warszawie odbywają się od 25 do 28 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki...

Kolejny krok na drodze do połączenia biznesu mieszkaniowego Grupy Echo-Archicom

Trwa proces konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom, który zaowocuje powstaniem ogólnopolskiego dewelopera z większym potencjałem wzrostu,...

Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Radni Warszawy uchwalili duży plan dla Ursynowa oraz dwa małe na Ursusie i Ochocie. To właśnie miejscowe plany...

Polecane

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...

Wystawa najlepszych zdjęć Warszawy z 2022 roku już otwarta

Nareszcie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu na Zdjęcie Roru 2022. Wystawę prezentującą 12 zdjęć miesiąca można podziwiać do połowy maja na terenie Browarów...

Zanieczyszczenie świetlne – czy światło może być szkodliwe?

Z problemem nadmiernego oświetlenia i jego negatywnymi skutkami od lat walczą miasta na całym świecie. Również Warszawa prowadzi obecnie największy...