REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Miasto uchwaliło budżet. Są pieniądze na budowę MSN

Strona główna Nieruchomości Biura Miasto uchwaliło budżet. Są pieniądze na budowę MSN

W czwartek, 24 stycznia, radni Warszawy zatwierdzili budżet na 2019 rok. Więcej pieniędzy na edukację, żłobki, transport, kulturę i walkę o czyste powietrze – to priorytety w budżecie Warszawy.

 

– Dziękuję radnym za przyjęcie budżetu oraz za merytoryczną dyskusję. W tym roku przeznaczymy na rozwój naszego miasta rekordową kwotę 19,1 mld zł. Jestem przekonany, że razem zrobimy dużo ważnych projektów dla miasta. Warszawa dalej będzie się zmieniać na lepsze. Realizujemy obietnice i koncentrujemy się na poprawie jakości życia warszawianek i warszawiaków. To dopiero początek zmian – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

 

Edukacja

Jednym z priorytetów projektu budżetu Warszawy na 2019 rok są rekordowo wysokie nakłady na oświatę, które wynoszą – 4 mld 916 mln zł. To największa pozycja w budżecie miasta. Przeznaczymy więcej środków na bieżące zadania, między innymi na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli i dalsze dostosowywanie szkół do podwójnego rocznika uczniów.

 

Najmłodsi nauczyciele z wyższą pensją

Wprowadzamy podwyżki dla nauczycieli kontraktowych i stażystów. W 2019 r. nauczyciele kontraktowi z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzymają ze środków miasta 270 zł brutto podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, a nauczyciele stażyści z tymi samymi kwalifikacjami – 250 zł brutto. Na ten cel miasto przeznaczyło 39 mln zł, a podwyżki obejmą łącznie 9,6 tys. osób. Do 2023 r.  zbudujemy 19 nowych przedszkoli dla 3 300 dzieci oraz 14 nowych szkół dla 10 600 uczniów. Pomoc społeczna i zdrowie

Na ochronę zdrowia i pomoc społeczną zaplanowaliśmy w 2019 r. 2 mld 449 mln zł.

 

Bezpłatne żłobki od września 2019 roku 

W tegorocznym budżecie jak i w latach do końca kadencji tj. do 2023 r. jest dodatkowo 771 mln zł na opiekę nad najmłodszymi warszawiakami. W latach 2019-2045 zaplanowaliśmy  8,2 mld zł.

Zgodnie z zapowiedzią, od września dzieci będą miały bezpłatną opiekę w miejskich żłobkach i prywatnych o standardzie zbliżonym do miejskiego, bez względu na zarobki rodziców. Będziemy również wspierać rozwój nowych żłobków prywatnych i finansować w nich miejsca.

Dodatkowo przeznaczyliśmy 306 mln zł na budowę 36 nowych żłobków w latach 2019-2023 dla 5000 dzieci. Jeszcze w tym roku otworzymy placówki na Mokotowie przy ul. Spartańskiej 2, na Woli przy ul. Ciołka 26a, na Ursynowie przy ul. Cynamonowej oraz w Wesołej – ul. Łaguny 1.

Bilans seniora, szczepienia, dodatkowe dyżury lekarskie

W latach 2019-2023 przeznaczymy dodatkowo 145 mln zł, m.in. na : nowy program zdrowotny dla seniorów, czyli bilans 70 i 80-latka, szczepienia przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat, szczepienia przeciwko grypie dla dzieci i kobiet w ciąży oraz na miejski program in vitro.

Miasto sfinansuje dodatkowe dyżury lekarzy internistów i pediatrów w dni powszednie – po 2 godziny dziennie w jednej przychodni w każdej z dzielnic miasta oraz dyżury kardiologów – 2 razy w tygodniu po 2 godziny dziennie w 15 przychodniach.

Wprowadzamy finansowanie profilaktyki dentystycznej dla przedszkolaków i uczniów , nieobjętych badaniami bilansowymi.

Zadaszenia boisk, więcej dzieci korzystających z zajęć sportowych

W budżecie na 2019 r. jest 256 mln zł na zadania bieżące i majątkowe z zakresu rekreacji, sportu i turystyki.

Warszawa zwiększy dostępność do zajęć sportowych, tak aby więcej dzieci mogło korzystać z zajęć sportowych.  Będziemy wspierać udział warszawskich drużyn w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych. W latach 2019-2023 przeznaczymy na to dodatkowe 26 mln zł.

Rozpoczniemy w tym roku program zadaszenia boisk typu „orlik” i „syrenka” halami pneumatycznymi. Na ten cel zaplanowaliśmy 3,2 mln zł.

Oprócz tego będą kontynuowane inwestycje sportowe, w tym Młodzieżowe Centrum Sportu Polonia, modernizacja Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Rokosowskiej i ul. Potockiej, modernizacja Pływalni Delfin przy ul. Kasprzaka i modernizacja kortów tenisowych przy ul. Sosnkowskiego.

 5bd9bee4d0ea6_osize933x0q70h9a9905

Walka ze smogiem

W latach 2019-2021 Warszawa zlikwiduje wszystkie kopciuchy w domach komunalnych. Wymiana pieca średnio kosztuje 12 tys. zł, dlatego do tej kwoty zostanie podniesiona wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Nie będzie już kryterium dochodowego. Każdy warszawiak będzie mógł liczyć na stuprocentowy zwrot kosztów. W tym roku miasto przeznaczy 30 mln zł na walkę ze smogiem. W 2020 r. kwota będzie dwa razy wyższa – 60 mln zł, w roku 2021 wyniesie 100 mln zł, a w roku 2022 -110 mln zł. Łącznie to 300 mln zł.

Pieniądze przeznaczone są m.in. na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo szczególną uwagę poświęcimy edukacji mieszkańców oraz kontroli palenisk.

Więcej zieleni na warszawskich ulicach

Stołeczne ulice zyskają nowe, zielone oblicze. W ramach kompleksowego projektu „Zielone ulice Warszawy” metamorfozę przejdzie 76 dużych warszawskich arterii. Nie zapominając o parkach i osiedlowych skwerach, nadal będziemy pielęgnowali warszawskie drzewa, krzewy i sadzili ozdobne kwiaty. Dodatkowo miasto przekaże warszawskim lasom miejskim nowe tereny pod zalesienia. W latach 2019-2023 przeznaczymy dodatkowo 25 mln zł.

 5bd9bee745982_osize933x0q70h1833f4

Kultura

W 2019 r. w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego przeznaczymy 647 mln zł m.in. na działalność teatrów, bibliotek, muzeów oraz domów i ośrodków kultury.

W budżecie na 2019 rok jest 461 mln zł na dotacje dla instytucji kultury.

Kontynuujemy inwestycje, w tym: budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik, TR Warszawa, modernizację Teatru Baj. To również budowa sali koncertowej przy ul. Grochowskiej na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia czy rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego.

Transport

Na transport i komunikację przeznaczymy 4 mld 743 mln zł. Komunikacja miejska jest najchętniej wybieranym przez warszawiaków środkiem transportu – autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad 1,1 mld pasażerów rocznie. Pamiętajmy, że miasto finansuje 64% kosztu przejazdu, pozostałe 36% przypada na pasażera, który płaci za bilet.

Metro, nowe trasy tramwajowe i usuwanie barier

Kontynuujemy prace związane z dokończeniem II linii metra – w sumie 14 stacji oraz stacja techniczno-postojowa Karolin – łącznie ok. 16 km. Do roku 2023 w 20 lokalizacjach planujemy budowę lub przebudowę przystanków, zatok oraz pętli autobusowych.

W 2019 r. podejmujemy pierwsze, konkretne kroki związane z budową III linia metra. Na I etap tych prac przeznaczyliśmy 12,5 mln zł.

Stolica lepszej komunikacji to również inwestycje tramwajowe. W ciągu najbliższej kadencji będziemy budowali nowe linie tramwajowe na Wilanów (415,3 mln zł), na Zieloną Białołękę (150,6 mln zł), na Gocław (125 mln zł) oraz linię łączącą Służew ze stacją metra Wilanowska (40 mln zł).

Dodatkowo, w latach 2019-2023 Warszawa będzie kontynuowała budowę i modernizacje dróg ogólnomiejskich, dzielnicowych, placów miejskich, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych i oświetlenia, usuwanie barier architektonicznych czy rozwój sieci tras rowerowych.

Warszawa bezpieczna

Na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w zakresie zadań bieżących i majątkowych w 2019 r. przeznaczymy 383 mln zł.

Zadbamy między innymi o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego na moście Poniatowskiego. Na dostosowanie przeprawy do ruchu rowerowego w ramach programu budowy tras rowerowych zaplanowaliśmy 3 mln zł. Dodatkowo kupimy system do odcinkowego pomiaru prędkości i bezpłatnie użyczymy go Inspekcji Transportu Drogowego na zainstalowanie na tym moście. Do tego czasu opłacimy stałą obecność policji drogowej.

W latach 2019-2021 na sfinansowanie w Warszawie 20 tys. dodatkowych patroli policji zarezerwowaliśmy 14 mln zł.

Budujemy miejskie mieszkania

W latach 2019-2024 na budownictwo społeczne przeznaczymy 272 mln zł. Wybudujemy nowe mieszkania komunalne, zmodernizujemy istniejące budynki komunalne, ale też będziemy partycypować w budowie mieszkań w systemie TBS.

 

Miejskie bloki: program budowy wind

W latach 2019-2021 zarezerwowaliśmy 30 mln zł na program budowy wind w budynkach mieszkalnych należących do miasta, po to aby w Warszawie osoby starsze czy z niepełnosprawnościami nie były tzw. więźniami czwartego piętra. Realizacja programu poprzedzona będzie szczegółową identyfikacją potrzeb oraz opracowaniem koncepcji określających uwarunkowania techniczne i finansowe poszczególnych zadań.

Warszawa jest stabilna finansowo – potwierdzają to dwie międzynarodowe agencje. 17 grudnia 2018 r. Fitch Ratings potwierdził międzynarodowy długoterminowy rating Warszawy dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AAA(pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna. 20 grudnia 2018 r. Agencja Moody’s potwierdziła ocenę wiarygodności kredytowej Warszawy na poziomie A2 z perspektywą stabilną.

Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji?  Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

Wiadomości

Kontrowersyjny hotel Puro przy Canaletta z kredytem!

Przemysław Wieczorek, prezes zarządu Puro Hotel Development, poinformował o podpisaniu umowy kredytowej z bankami na zakończenie budowy hotelu Puro...

Największy kolektor retencyjny w stolicy niemal gotowy

Wzdłuż Wisłostrady powstaje kolektor Wiślany – największy tranzytowo-retencyjny kolektor ściekowy w Warszawie. Inwestycja, która ma zakończyć się w 2024...

Autobusy wracają na Spacerową!

Budowniczowie trasy tramwajowej do Wilanowa kończą odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego pojadą nią w dół –...

Yareal realizuje swój pierwszy projekt lex deweloper na Służewcu

Ruszyła przedsprzedaż ponad 200 mieszkań w pierwszym projekcie Yareal przygotowanym w trybie specustawy mieszkaniowej. Kaskadowo zaprojekowany budynek MOKOPOLIS na warszawskim...

Matexi Polska z pozwoleniem na budowę inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Żelaznej w Warszawie

Matexi Polska otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę inwestycji na warszawskiej Woli przy ulicy Żelaznej 54, na odcinku między skrzyżowaniami...

Nowe drzewa obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki dobiega końca budowa drogi, która posłuży do obsługi kompleksu muzealno-teatralnego na...

Polecane

Święto Niepodległości na biegowo – 33. Bieg Niepodległości za nami! Znakomita frekwencja w Warszawie!

Za nami ostatnia z imprez Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Niepodległości. W sumie prawie 14 tysięcy...

11 listopada – uroczystości i wydarzenia w Warszawie

Stolica Polski będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na sobotę 11 listopada zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem...

33. Biegu Niepodległości już niebawem. Medale, bieg wirtualny i już 11 tysięcy biegaczy na liście startowej!

Wielkimi krokami zbliża się kultowy Bieg Niepodległości - wystartuje 11 listopada, a na liście startowej jest już...

Develia zaprasza na Dzień Otwarty na osiedlu Aleje Praskie

W sobotę, 28 października, w godzinach od 10:00 do 15:00 firma deweloperska Develia zaprasza na Dzień Otwarty w inwestycji Aleje Praskie, która...

IV edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego rozstrzygnięta – jury wybrało 12 laureatów!

16 października w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów czwartej edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego. W szranki...

Rozmowy Dekady: Natalia Przybysz zabiera nas wmuzyczną podróż “Tam”.

W njabliższy czwartek spotkanie z Natalią Przybysz. Piosenkarką, autorką tekstów i muzyki o najnowszej płycie "Tam" i Warszawie rozmawia Tomasz Reich....