Metasekwoje rosną już na Polu Mokotowskim

Zakończyła się akcja przesadzania metasekwoi z placu Europejskiego na Pole Mokotowskie. Większość drzew posadzono w pobliżu Biblioteki Narodowej, gdzie z całą pewnością będą cieszyły swoim widokiem spacerowiczów.

Przypomnijmy, że metasekwoje pojawiły się na pl. Europejskim w roku 2015 za sprawą firmy Ghelamco, właściciela terenu, który finansuje obecne przedsięwzięcie. Drzewa przesadziła firma ZUiUZ Rosa we współpracy z firmą Drewsmol, a sama operacja jest rozłożona w czasie. Większość drzew na szczęście trafiła na pole Mokotowskie, choć miasto planuje nasady drzew również w innych miejscach.

WARSZAWSKIE DRZEWA SĄ NA WAGĘ ZŁOTA

Obecnie większa część pl. Europejskiego jest zamknięta. Firma Ghelamco rozpoczęła tam budowę wieżowca Bridge – stąd konieczność przesadzenia rosnących na tym terenie drzew. Warto dodać, że po zakończeniu budowy firma dokona także nasadzeń zastępczych – na terenie Woli pojawi się 115 nowych drzew! Niestety, żeby wybudować biurowiec z placu musiało zniknąć 43 dorodnych drzew.

METASEKWOJA – NIEZWYKŁE DRZEWO, GATUNEK BARDZO ODPORNY, NIEGDYŚ UWAŻANY ZA WYMARŁY

Metasekwoja – z uwagi na regularną, stożkową koronę, piękny jasnozielony kolor igieł oraz rdzawo-cynamonową korę łuszczącą się pasami – uznawana jest za jedno z bardziej atrakcyjnych drzew, które można sadzić na obszarze naszego kraju. W odpowiednich warunkach może osiągnąć nawet 35 metrów wysokości!

– Gatunek ten jest bardzo odporny. Szczególnie dobrze znosi trudne warunki miejskie czy przemysłowe. Można go sadzić w pasie drogowym szerokich ulic, na placach miejskich czy w parkach. Dobrze rośnie nawet na glebach o przeciętnej jakości. Jednocześnie drzewa te są bardzo estetyczne – latem obsypane zielonymi igłami, które jesienią przebarwiają się na żółto i czerwonobrunatno. Wówczas metasekwoje wyglądają jakby płonęły – mówi Kamila Nowocin, wicedyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) to drzewo endemiczne i reliktowe, co oznacza, że stanowi pozostałość po minionych epokach geologicznych i rośnie wyłącznie na niewielkim obszarze. Odciski liści metasekwoi znajdowano w Polsce w złożach węgla brunatnego, co wskazuje, że gatunek ten występował na terenie dzisiejszej Polski już w trzeciorzędzie. Drzewo to uważane było za wymarłe aż do roku 1941, kiedy to kilka egzemplarzy metasekwoi odnaleziono w Chinach. Do Polski gatunek ten został sprowadzony w 1947 r. Najstarsze egzemplarze rosną obecnie w ogrodach botanicznych w Kórniku, Krakowie i Warszawie.

PRZESADZANIE DUŻYCH DRZEW – SPECJALISTYCZNA OPERACJA, SPECJALISTYCZNY SPRZĘT

Do przesadzenia metasekwoi wykorzystywana jest specjalistyczna przesadzarka przeznaczona do drzew wielkogabarytowych. Ma ona 14 metrów długości i waży 14 ton. – Najpierw olbrzymie łyżki wyjmują w miejscu docelowym odpowiednią ilość gleby, a następnie podjeżdżają pod drzewo i w ten sam sposób pobierają bryłę korzeniową o ok. 250 cm średnicy. Drzewo jest transportowane na tym samym samochodzie do miejsca docelowego i wsadzane w przygotowany wcześniej dół – wyjaśnia Kamila Nowocin i dodaje: – Ponieważ metasekwoje rosną na placu od niedawna, a wcześniej były pielęgnowane w szkółkach roślin ozdobnych, ich bryła jest obecnie świetnie przygotowana, dlatego ryzyko nieprzyjęcia się drzew w nowym miejscu jest niewielkie.

Fot. Tomasz Reich

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Dekada portalu „Nowa Warszawa! Wielka gala już 14 listopada 2024 roku!

0
14 listopada 2024 roku w hotelu Warsaw Presidential Hotel odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród X Nowej Warszawy z okazji 10-lecia założenia portalu „Nowa...
×