REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Maturzyści na start!

Strona główna Informacje Maturzyści na start!

Ponad 20 tys. warszawskich maturzystów przystąpiło do pierwszego z egzaminów. Wiedzę z języka polskiego ma dziś sprawdzić 16 874 abiturientów ze szkół publicznych i 3 162 stołecznych szkół niepublicznych.

Do matur w całej Polsce przystąpiło dziś około 272 tys. maturzystek i maturzystów, prawie co dziesiąty absolwent zdaje egzaminy w jednej ze stołecznych szkół. Dzisiaj w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych II stopnia piszą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

– Oczywiście staraliśmy się stworzyć dla naszych absolwentów jak najlepsze warunki do złożenia egzaminów, żeby stres związany z pierwszą maturą po zmianach w systemie był jak najmniejszy. Mam nadzieję, że pogodny dzień i tematy będą dziś sprzyjać warszawskim maturzystom. Mocno trzymamy kciuki! – mówi zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

Wśród tegorocznych maturzystów jest pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna to około 158,4 tys. abiturientów.

Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik kończący czteroletnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej.

Do matury w tym roku – jak w latach ubiegłych – przystąpili też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich osoby, które dopiero w tym roku zdecydowały się przystąpić do egzaminu, nie zdały go w ubiegłych latach lub chcą poprawić jego wynik.

Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 153 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br., po ataku Rosji na Ukrainę.

Maturzysta (niezależnie czy zdaje maturę według starej, czy według nowej formuły) musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9.00 i 14.00.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 10 maja i potrwa do 23 maja.

Najwięcej zmian na maturze przeprowadzanej w nowej formule obejmuje egzamin z języka polskiego zarówno w zakresie sprawdzanej wiedzy, jak i w formy jej sprawdzania.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: “Test – Język polski w użyciu” i “Test historycznoliteracki”. W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych.

Aby zdać maturę, abiturient – niezależnie czy zdaje według nowej, czy według starej formuły – musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Z pierwszych relacji maturzystów z techników wynika, że tematy, które otrzymali to – „Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie” (punkt wyjścia to „Pan Tadeusz”) i  „Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń” („Przedwiośnie”), rozprawką mogła być także analiza wiersza Ewy Lipskiej.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku. 

Wiadomości

BLIK wybrał biurowiec X20 na Mokotowie

Warszawski budynek X20 jest już niemal w pełni skomercjalizowany. Na zwiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej w obiekcie zarządzanym przez White...

Popularny fastfood przy Puławskiej zamienił się w gruzowisko

Pawilon z barem McDonald's oraz sąsiedni, ze sklepem Mokpol na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej przeszły do historii. Niebawem w ich...

Secesyjna willa odzyskuje świetność

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie...

Największe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie już trwają!

Targi Książki w Warszawie odbywają się od 25 do 28 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki...

Kolejny krok na drodze do połączenia biznesu mieszkaniowego Grupy Echo-Archicom

Trwa proces konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom, który zaowocuje powstaniem ogólnopolskiego dewelopera z większym potencjałem wzrostu,...

Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Radni Warszawy uchwalili duży plan dla Ursynowa oraz dwa małe na Ursusie i Ochocie. To właśnie miejscowe plany...

Polecane

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...

Wystawa najlepszych zdjęć Warszawy z 2022 roku już otwarta

Nareszcie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu na Zdjęcie Roru 2022. Wystawę prezentującą 12 zdjęć miesiąca można podziwiać do połowy maja na terenie Browarów...

Zanieczyszczenie świetlne – czy światło może być szkodliwe?

Z problemem nadmiernego oświetlenia i jego negatywnymi skutkami od lat walczą miasta na całym świecie. Również Warszawa prowadzi obecnie największy...