REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Maraton Warszawski w centrum stolicy! Poznaj szczegóły!

Strona główna W Biegu Maraton Warszawski w centrum stolicy! Poznaj szczegóły!

W najbliższą niedzielę 24 września odbędzie się 45. Maraton Warszawski. Zapowiada się prawdziwe sportowe święto: miasteczko maratońskie przed Pałacem Kultury, 34 strefy kibicowania na całej 42-kilometrowej trasie, a w sobotę biegi dla dzieci. Miasto przygotowało też objazdy dla tych mieszkańców, którzy ani nie biegną, ani nie zamierzają kibicować.

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski wystartuje w niedzielę o 9.00. Pół godziny później rozpocznie się bieg Nice To Fit You Warszawska Dycha. Maratonowi towarzyszy Bridgestone Sztafeta Maratońska, a już w sobotę dzieci będą się ścigać na ul. Emilii Plater na krótszych dystansach w kategoriach od Bąbla przez Krasnala, Smyka, Urwisa aż po Nastolatka. We wszystkich biegach wystartuje łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy.

Maraton w wielkim mieście

– Wielkie miasta mają wielkie maratony. Nie trzeba być kibicem, żeby słyszeć o maratonie w Londynie, Paryżu albo w Berlinie. Chcemy, żeby Maraton Warszawski dołączył do europejskiej czołówki. W tym roku start i meta maratonu zostały przeniesione do ścisłego centrum, pod pałac kultury – tak jak w Paryżu finiszuje się przy Łuku Triumfalnym, a w Berlinie koło Bramy Brandenburskiej – mówi zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. – Maraton Warszawski z roku na rok przyciąga coraz więcej kibiców. Inspiruje też coraz więcej warszawianek i warszawiaków do aktywności, do przebiegnięcia choćby kilku kilometrów, do zadbania o swoją sprawność i zdrowie.

– Biegamy nieprzerwanie od 1979 roku, ale po raz pierwszy startujemy z samego serca Warszawy – spod Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy, aby Warszawa była kojarzona z wydarzeniami niebanalnymi, naszym wielkim marzeniem jest, żeby stolica miała wielką imprezę o znaczeniu międzynarodowym –mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Spod PKiN maratończycy pobiegną przez Pragę i Wolę na Bemowo, Młociny i stamtąd wrócą do centrum. Imprezie będą towarzyszyć 34 strefy kibicowania na całej trasie, koncerty i atrakcje dla całych rodzin sportowców i kibiców w miasteczku biegacza.

– Trasa prowadzi przez dzielnice, do których biegacze jeszcze nie docierali – Wolę, Bemowo. Zdecydowaliśmy się na taki wariant, żeby nie wprowadzać utrudnień w południowych dzielnicach miasta, gdzie trwa budowa tramwaju na Wilanów i szereg innych inwestycji. A mieszkańcy Bemowa i Woli mają już możliwość skorzystania z metra, którym można poruszać się po mieście swobodnie niezależnie od wydarzeń na powierzchni – zauważa wiceprezydent Kaznowska.

Szczegóły objazdów

Tablice informacyjne (w formie żółtych znaków uzupełniających) od kilku dni są widoczne w okolicach, gdzie przebiegną zawodnicy. Organizatorzy we współpracy z policją będą starali się także ograniczyć uciążliwości do minimum.

Pierwsze zmiany na drogach będą związane z budową miasteczka biegowego. W piątek, 22 września, o godzinie 18:00 ulica Emilii Plater, na odcinku od Alej Jerozolimskich do Świętokrzyskiej, zostanie całkowicie zamknięta i wyłączona z parkowania.

Kolejne ulice będą wyłączane z ruchu w niedzielę, 24 września, od godziny 8:30. Wówczas kierowcy nie pojadą już między innymi Alejami Jerozolimskimi (od ronda Czterdziestolatka do mostu Poniatowskiego), mostami Poniatowskiego, Świętokrzyskim i połową Gdańskiego (zamknięta jezdnia w stronę Śródmieścia, a także Wybrzeżem Helskim i fragmentem Wybrzeża Szczecińskiego.

Wraz z przemieszczaniem się biegaczy – ok. 9:00-9:30 – zamykane będą kolejne ulice na Woli, Bemowie i Bielanach. Ostatnie kilometry maratończycy pokonają w Śródmieściu. Od 10:00 wyłączone zostaną ulice Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat (fragment), Świętokrzyska, Jasna, Złota i Marszałkowska (fragment).

Ulice będą otwierane możliwie szybko po uprzątnięciu trasy. Pierwsze drogi będą udrażniane już po godzinie 11:00, ostatnie do godziny 16:00. Tylko ulica Emilii Plater zostanie otwarta dopiero w poniedziałek 25 września o godzinie 1:00 w nocy.

Ruch pieszych

Wszystkie „zebry” na ulicach, którymi przebiegać będzie rywalizacja zostaną zamknięte. Kto będzie chciał przejść przez jezdnię, będzie kierowany do wyznaczonych miejsc, gdzie ruchem będą sterować upoważnione osoby.

Ograniczenia w parkowaniu

Na czas maratonu wprowadzone także ograniczenia w parkowaniu. Od piątku 22 września od godziny 18:00 na ulicy Emilii Plater – od Alej Jerozolimskich do ulicy Świętokrzyskiej oraz w Alejach Jerozolimskich na kilku miejscach pomiędzy rondem Czterdziestolatka a ulicą Kruczą i na ulicy Chałubińskiego w rejonie Nowogrodzkiej – po obu stronach drogi.

W niedzielę, 24 września, od godziny 8:00 do 16:00 zakaz parkowania – także na wyznaczonych miejscach postojowych – obejmie ulice, którymi będą poruszali się biegacze.

Komunikacja miejska na objazdach

Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego wprowadzone zostaną w piątek, 22 września, po godzinie 18:00 – wraz z zamknięciem fragmentu ulicy Emilii Plater.  W niedzielę autobusy oraz tramwaje poruszające się po ulicach pokrywających się z trasą biegu, będą kierowane na trasy objazdowe.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Uchwała ws. Strefy Czystego Transportu przyjęta!

Warszawa ze Strefą Czystego Transportu. Wprowadzone zmiany pozwolą podnieść jakość powietrza. Nowa propozycja SCT trafi w najbliższych dniach pod obrady...

Wystawa Odnalezione obrazy. Fotoestetyka hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza (1852-1935)

Fotografie z końca XIX wieku, przedstawiające barwne życie arystokracji oraz kulturę i obyczaje na Litwie, w Polsce i Europie, zostaną zaprezentowane w Muzeum...

Batida w LIXA City Gardens

Batida, znana i ceniona od 1990 roku marka cukiernicza, dołączyła do grona najemców konceptu retailowego LIXA City Gardens, który...

Hotel Canopy by Hilton Warsaw: nowa ikona nowoczesnej elegancji w sercu stolicy

Canopy by Hilton Warsaw, którego otwarcie zaplanowane jest na 2025 r., będzie pierwszym hotelem lifestylowym marki w...

Zburzyć czy przebudować? Jak uwolnić potencjał niewykorzystywanych nieruchomości komercyjnych?

W obliczu kryzysu mieszkaniowego coraz więcej uwagi skupia się na możliwości zmiany przeznaczenia istniejących budynków komercyjnych na cele mieszkaniowe....

Startuje budowa projektu Oliwska Vita w Warszawie

Rozpoczyna się realizacja nowej inwestycji na warszawskim Targówku. Projekt Oliwska Vita dostarczy 124 komfortowe mieszkania o funkcjonalnych rozkładach. Około...

Polecane

„Praska Ślizgawka” z Pepsi ponownie na placu Konesera. Najbardziej klimatyczne lodowisko w Warszawie już dostępne

Najbardziej wyjątkowe lodowisko na mapie Warszawy – „Praska Ślizgawka Konesera” – zaprasza wszystkich miłośników piruetów do wspólnej zabawy. Partnerem lodowiska po raz...

Święto Niepodległości na biegowo – 33. Bieg Niepodległości za nami! Znakomita frekwencja w Warszawie!

Za nami ostatnia z imprez Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Niepodległości. W sumie prawie 14 tysięcy...

11 listopada – uroczystości i wydarzenia w Warszawie

Stolica Polski będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na sobotę 11 listopada zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem...

33. Biegu Niepodległości już niebawem. Medale, bieg wirtualny i już 11 tysięcy biegaczy na liście startowej!

Wielkimi krokami zbliża się kultowy Bieg Niepodległości - wystartuje 11 listopada, a na liście startowej jest już...

Develia zaprasza na Dzień Otwarty na osiedlu Aleje Praskie

W sobotę, 28 października, w godzinach od 10:00 do 15:00 firma deweloperska Develia zaprasza na Dzień Otwarty w inwestycji Aleje Praskie, która...

IV edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego rozstrzygnięta – jury wybrało 12 laureatów!

16 października w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów czwartej edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego. W szranki...