Do 13 sierpnia można składać wnioski do udziału w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku naukowo-dydaktycznego przy ul. Bednarskiej 2/4. Z budynku korzystać będą wydziały Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych. Inwestycja realizowana jest w ramach programu wieloletniego. 30 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich odbędzie się spotkanie informacyjne poświęcone konkursowi.
Celem inwestycji jest stworzenie odpowiednich warunków naukowo–dydaktycznych dla studentów oraz pracowników Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, rozproszonego dotychczas w kilku budynkach uniwersyteckich oraz stworzenie dodatkowej przestrzeni dla pracowników naukowych Wydziału Nauk Ekonomicznych. Obiekt powstanie u zbiegu ulic Bednarskiej, Dobrej, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie i zostanie funkcjonalnie połączony z gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej, dotychczasowej siedziby WDIB.
Inwestycja realizowana jest w ramach programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, który jest kompleksowym programem rozwoju uczelni. Nowy budynek ma sprzyjać większej otwartości uniwersytetu i wzmacnianiu interdyscyplinarności, a także być łatwo adaptowalny do zmieniających się potrzeb i struktury jednostek dydaktycznych. Zgodnie z wytycznymi funkcjonalno-użytkowymi projekt powinien posiadać elementy wspierające innowacyjność oraz służące integracji z otoczeniem.
W nowym budynku, poza salami wykładowymi i seminaryjnymi, powinny znaleźć się: specjalistyczne pomieszczenia dydaktyczne i badawcze, takie jak studia TV, radio i FOTO; Laboratorium Badań Medioznawczych; pracownie komputerowe; czytelnia; sale spotkań; pomieszczenia dla kół naukowych i organizacji studenckich; przestrzenie otwarte służące pracy i integracji; pomieszczenia socjalne, administracyjne, a także usługowe.
Organizatorami konkursu są Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Konkurs ma dwa etapy. Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrodę pieniężną oraz zaproszenie do negocjacji. Termin składania wniosków o dopuszczenie do konkursu upływa 13 sierpnia. Opracowania studialne w pierwszym etapie konkursu można składać do 28 października. Zakończenie całego konkursu planowane jest na marzec 2020 roku.
Spotkanie informacyjne poświęcone konkursowi odbędzie się 30 lipca o godz. 15.00 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Foksal 2 w Warszawie (sala konferencyjna OW SARP, parter).