Koniec palmy przy rondzie de Gaulle’a

Wszystko jasne – po latach prac nad miejscowym planem zagospodarowania dla rejonu ulicy Foksal radni miejscy przyjęli nowy dokument. Zapowiadają się bardzo duże zmiany, przede wszystkim zniknie rondo de Gaulle’a, które zastąpi skrzyżowanie. Co za tym idzie, swoje miejsce będzie musiała zmienić stojąca tam palma.

Rozmowy o pracach nad miejscowym planem zagospodarowania trwają już od lat. Jego wstępną koncepcję przygotowała pracownia Dawos. To w oparciu o tę koncepcję dalsze prace kontynuowali miejscy planiści. W 2014 roku projekt został poddany konsultacjom społecznym, a pod koniec ubiegłego tygodnia rada miejska uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania.

Koniec ronda, zastąpi je skrzyżowanie

Najbardziej widoczną zmianą ma być likwidacja Ronda de Gaulle’a, które zastąpi zwykłe skrzyżowanie. Radni przekonują, że takie rozwiązanie pozwoli upłynnić ruch i ułatwi poruszanie się pasażerom komunikacji miejskiej, pieszym i rowerzystom. Planiści dopuszczają w przyszłości przeprowadzenie linii tramwajowej przez Nowy Świat.

Plan zagospodarowania ronda De Gaulle'a

Najbardziej mglista przyszłość czeka stojącą na rondzie od 14 lat instalację Joanny Rakowskiej. Palma stała się nie tylko charakterystycznym punktem tego rejonu, lecz także wizytówką Warszawy. Zgodnie z planem palma będzie musiała być przeniesiona. Gdzie dokładnie? Tego nie wiadomo, ale uchwalony dokument pozwala na zachowanie jej „w rejonie skrzyżowania” Jerozolimskich z Nowym Światem.

 

Koniec szerokich Alej Jerozolimskich

Prawdziwa rewolucja czeka Aleje Jerozolimskie. Plan zakłada, że dotychczasowa linia tramwajowa pozostanie, ale zmianie ma ulec dotychczasowy układ przystanków. Same zaś Aleje zgodnie z planem mają być przebudowane i stać się reprezentacyjną przestrzenią. Plan zakłada zwężenie jezdni maksymalnie do dwóch pasów w każdym kierunku. Więcej miejsca zaś przewidziano dla rowerzystów.  Plan umożliwia zarówno wydzielenie na jezdni pasów, jak i budowę odrębnej drogi rowerowej.

 

Pawilony do rozbiórki?

Niepewna przyszłość czeka popularne pawilony na tyłach Nowego Światu. Radni przegłosowali plan, który umożliwia budowę w ich miejscu budynków mających nawet 20 metrów wysokości. Czy powstaną w tym miejscu nowe budynki? O tym zadecydują właściciele gruntów. Nowa zabudowa może powstać również na pasie zieleni pomiędzy Smolną a Al. Jerozolimskimi. Przed wojną stały tam kamienice.  Dopuszczona została też rozbudowa Muzeum Narodowego od strony parku Na Książęcej.

 

 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....