SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Jest zgoda konserwatora zabytków na 6 fotoradarów na moście Poniatowskiego

Strona główna Infrastruktura Jest zgoda konserwatora zabytków na 6 fotoradarów na moście Poniatowskiego

ZDM rozpisał przetarg na sześć fotoradarów, które mają pilnować przestrzegania przez kierowców prędkości na moście Poniatowskiego. Dzięki pozytywnej opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków możliwe będzie ich zamontowanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Most Poniatowskiego to przeprawa bardzo popularna wśród wszystkich grup użytkowników. Zapewnia bezpośrednie połączenie z centrum, pozwalając uniknąć pokonywania różnicy poziomów między brzegiem Wisły a szczytem skarpy. Szczególnie latem jest oblegany przez pieszych i rowerzystów, poruszających się między atrakcjami na obu brzegach rzeki. Zapowiadane zmiany na moście Poniatowskiego to odpowiedź między innymi na tragiczny wypadek, do którego doszło we wrześniu 2018 roku. W tragicznym wypadku zginęła 17 letnia rowerzystka.

To również długi, w większości prosty odcinek drogi z dwoma pasami ruchu w każdą stronę (w tym jeden częściowo zajęty przez buspas), linią tramwajową pośrodku i wąskimi chodnikami. To wreszcie obiekt zabytkowy, w dodatku o skomplikowanej budowie zjazdów, co w praktyce uniemożliwia podwieszenie pod mostem kładki rowerowej, na wzór tej, która powstała pod mostem Łazienkowskim.

Dlatego poprawa bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego, choć niezbędna, jest skomplikowana. Podstawą jest skłonienie wszystkich kierowców do przestrzegania ograniczenia prędkości do 50 km/h, a miejscami do 40 km/h – dziś nagminnie ignorowanego. To byłby dobry początek zmian, który pozwalałby egzekwować od rowerzystów jazdę po jezdni.

Miasto opłaca dodatkowe patrole policji, które kontrolują prędkość na moście, ale to rozwiązanie prowizoryczne. Stąd konieczność montażu automatycznych urządzeń kontroli prędkości. Warszawski samorząd od kilku lat nie może z nich korzystać. Przepisami ustawy to prawo przeniesiono na Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Dlatego chcemy kupić urządzenia i przekazać je w użytkowanie do GITD w ramach systemu CANARD.

Fotoradary to alternatywa dla odcinkowego pomiaru prędkości, czyli urządzenia, które mierzy prędkość kierowców na całym odcinku. Odkąd prawo do korzystania z automatycznych urządzeń nadzoru ruchu odebrano samorządom, takiego sprzętu w praktyce w Polsce nikt nie kupował. W efekcie certyfikowany sprzęt oferuje tylko jedna firma, która zaproponowała cenę znacznie przekraczającą założenia miasta.

Stąd przetarg na fotoradary. Zanim ogłoszono przetarg, na lokalizację urządzeń na zabytkowym moście musiał wydać zgodę konserwator zabytków. Od razu po jej otrzymaniu rozpisano postępowanie.

Będzie sześć nowych urządzeń, po trzy po północnej i południowej stronie mostu, m.in w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych po lewobrzeżnej stronie.

Musi być wolniej

Problem przekraczania prędkości w mieście, co jest śmiertelnie niebezpieczne dla warszawiaków, nie dotyczy tylko mostu Poniatowskiego. Przed dwoma laty przeprowadzono kompleksowe pomiary na kilkudziesięciu ulicach. Wśród 3,5 mln zarejestrowanych przejazdów, większość nie trzymała się limitu, ok. 800 tys. było przekroczeniami prędkości o ponad 10 km/h, a ok. 28 tys. przekroczyło prędkość o 50 km/h. Są miejsca, w których ograniczenia przestrzegają nieliczni. Są przejścia, które kierowcy przejeżdżali z prędkością 150 km/h.

Nowoczesny system zarządzania ruchem w Zarządzie Dróg Miejskich pozwala na obserwację niebezpiecznych zachowań kierowców. Nie ma jednak możliwości egzekwowania przepisów – mogą to robić tylko odpowiednie służby kontrolne: policja i GITD. Nie ma wątpliwości, że system fotoradarów uzupełniony kontrolami mobilnymi sprawiłby, że warszawiacy byliby bezpieczniejsi.

Ogłoszenie o przetargu przekazano do publikacji w europejskim dzienniku zamówień publicznych (TED) i niedługo opublikujemy na naszej stronie.

fot: ZDM

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Posąg Jana Pawła II stanie przed Muzuem Narodowym

Instalacja Jerzego Kaliny "Zatrute źródło" stanie przed Muzuem Narodowym w Warszawie m.in. pod pretekstem setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II....

W weekend przemarsze i remonty

W sobotę, 19 września, wykonawca kanalizacji na ul. Berensona na Białołęce będzie kontynuował swoje prace związane z naprawą nawierzchni. W tym...

Cavatina sprzedała udziały w Chmielna 89.

Cavatina Holding sfinalizowała sprzedaż 65% udziałów we flagowym projekcie Chmielna 89 w Warszawie. Nowym współwłaścicielem budynku będzie fundusz zarządzany...

Będą nowe znaki drogowe

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Wśród propozycji jest specjalny znak...

Konkurs na nazwę domu kultury na Ursynowie

„Nazwij nowy dom kultury na Ursynowie”. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje na nazwę instytucji kultury, której siedziba powstała przy ul. I. Gandhi....

Mieszkańcy przekonali drogowców do większej ilości zieleni

Trwa remont jednej z głównych arterii na Saskiej Kępie. Na wniosek mieszkańców przewidziano tam również miejsce na nową zieleń.

Polecane

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.

Stacja metra Młynów “przejęta” przez wandali

Dziś w nocy z soboty na niedzielę doszło do zuchwałego zniszczenia pociągu, a także stacji metra Młynów na Woli.

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...