Jarosław Zieliński był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Stolica”, autorem wielu książek poświęconych Warszawie. Od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową.
O śmierci Jarosława Zielińskiego poinformował miesięcznik „Stolica”. Autor, varsavianista od pewnego czasu zmagał się z ciężką chorobą nowotworową.
Był autorem współautorem kilkudziesięciu publikacji poświęconych Warszawie, w tym przede wszystkim serii Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy (wydawanej od 1996 do 2011, 15 tomów), książek oraz przewodników historycznych po warszawskich dzielnicach. Autor kilkuset prac studialnych, artykułów naukowych i popularnonaukowych, felietonów, artykułów prasowych oraz kilkudziesięciu scenariuszy telewizyjnych. Współtwórca reaktywowanego miesięcznika „Stolica”. Był historykiem architektury, wybitnym varsavianistą, pisarzem i publicystą, autorem lub współautorem około 50 książek, m.in. wielotomowego „Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy.
W 2008 został nagrodzony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za przewodnik po Żoliborzu „Żoliborz. Przewodnik historyczny”, a także odznaką Zasłużony dla Warszawy. W 2013 laureat Nagrody Klio III Stopnia, a w 2014 Nagrody Klio II Stopnia w kategorii varsavianów. W 2015 uzyskał Nagrodę m.st. Warszawy za zasługi dla Stolicy oraz Nagrodę ZAiKS za twórczość literacką w dziedzinie varsavianów. W 2020 nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i laureat Nagrody Klio I Stopnia.
W latach 1992–2012 członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego m.st. Warszawy. Jego jedną z ostatnich książek była Plac. Warszawski plac Piłsudskiego jako zwierciadło ducha i kondycji narodu.
Fot. Wikipedia